Seimas baigė pavasario sesiją, daugiausia dėmesio – koronaviruso suvaldymui (0)

Seimas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Seimas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Seimas baigė kovo 10 d. prasidėjusią Seimo pavasario sesiją, kuri šiemet vyko išskirtinėmis koronaviruso pandemijos sąlygomis. Jos metu surengta daugiau nei planuota – 54 plenariniai posėdžiai, kuriuose priimta daugiau kaip 450 teisės aktų.

Pavasario sesijoje, kuri vyko karantino ir ekstremaliosios situacijos sąlygomis, didžiausias prioritetas skirtas kovos su koronavirusu valdymui ir paskelbtos specialiosios situacijos pasekmių mažinimui.

Priimtais teisės aktų pakeitimais užtikrintas veiksmingesnis ir greitesnis ekstremaliųjų situacijų valdymas, įtvirtintas ilgesnis būtinojo hospitalizavimo ir izoliavimo be teismo sprendimo terminas, sugriežtinta atsakomybė už civilinės saugos reikalavimų pažeidimus.

Seimas taip pat sugriežtino bausmes už karantino pažeidimus užsikrėtusiems koronavirusu, o dirbantiems infekcijų židiniuose karantino metu padidinti priedai ir socialinės garantijos.

Parlamentas, reaguodamas į karantino metu įvestus ribojimus, leido Vyriausybės ir savivaldybių tarybų posėdžius, Seimo komitetų ir komisijų, Seimo valdybos posėdžius organizuoti nuotoliniu būdu.

Priimtomis Seimo rinkimų įstatymo pataisomis siekiama tinkamai pasiruošti Seimo rinkimų organizavimo ir vykdymo galimybei ekstremaliosios situacijos arba įvykio sąlygomis. Nuspręsta užsienyje gyvenantiems piliečiams sudaryti sąlygas balsuoti elektroniniu būdu.

Pagalbos priemonės dėl koronaviruso

Seimas, atsižvelgdamas į šalyje paskelbtą ekstremalią situaciją ir karantiną, priėmė aktualius sprendimus, skirtus padėti verslui ir darbuotojams, taip pat užtikrinti šalies finansų sistemos stabilumą.

Seimas padidino valstybės skolinimosi limitą iki 5 mlrd. 401,4 mln. eurų. Darbdaviams sudaryta galimybė skelbti prastovą dėl ekstremalios situacijos ar karantino, darbuotojams prastovos metu užtikrintos ne mažesnės nei MMA dydžio pajamos.

Seimas verslui suteikė subsidijas darbo užmokesčiui, savarankiškai dirbantiems asmenims, smulkiesiems ūkininkams – papildomas išmokas. Patvirtintos pagalbos priemonės vyresniems darbuotojams ir skirtos paskatos darbdaviams, kurie išlaikys 60 m. ir vyresnius darbuotojus.

Seimas nustatė pagalbos priemones darbuotojams bei verslui ir po karantino. Priimtomis naujomis nuostatomis patvirtintos darbo vietų steigimo skatinimo priemonės ir subsidijos darbo užmokesčiui po karantino, dviem mėnesiams pratęstas fiksuotos išmokos mokėjimas savarankiškai dirbantiems asmenims pasibaigus karantinui, įtvirtinta darbo paieškos išmoka, padidintas darbuotojų ir bedarbių profesinio mokymo finansavimas.

Seimas skyrė vienkartines išmokas vaikams, senyvo amžiaus gyventojams, neįgaliesiems, našliams, našlaičiams. Šeimoms, praradusioms pajamas per karantiną, sudaryta galimybė gauti didesnius vaiko pinigus. Dėl ekstremalios situacijos ir karantino patikslintas ligos išmokų mokėjimas, t. y. įtvirtinti nauji atvejai, kai mokama ligos išmoka, nustatyta ilgesnė ligos išmokos vaikams prižiūrėti mokėjimo trukmė, įteisinti didesni ligos išmokų dydžiai darbuotojams, kurie užsikrėtė liga, dėl kurios paskelbta ekstremalioji situacija ir kt.

Seimas supaprastino socialinio draudimo įmokų, baudų, palūkanų ir delspinigių įsiskolinimo mokėjimo tvarką Vyriausybei paskelbus karantiną, prireikus leido atidėti PSD įmokų mokėjimą.

Siekdamas sušvelninti dėl koronaviruso pandemijos kilusias socialines pasekmes Seimas sudarė palankesnes sąlygas nepasiturintiems gyventojams gauti piniginę socialinę paramą. Skiriant piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams laikinai nebus vertinamas nuosavybės teise turimas turtas. Priimtomis Sveikatos draudimo įstatymo pataisomis nutarta, kad sunkiems ligoniams palaikomojo gydymo paslaugos slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse ekstremaliosios situacijos ir karantino laikotarpis nebus įskaitytas į nustatytą laiką.

Parlamentas įpareigojo nekilnojamojo turto kredito ir vartojimo kredito davėjus kredito gavėjo prašymu atidėti kredito įmokų mokėjimą, kai kredito gavėjas ar jo sutuoktinis netenka ne mažiau kaip trečdalio pajamų.

Pagal priimtus Civilinio proceso kodekso pakeitimus, antstoliai negalės išieškoti lėšų, kurias skolininkai gaus kaip valstybės ir savivaldybių paramą dėl įvesto karantino.

Seimas pritarė priemonėms, padėsiančioms finansų rinkos dalyviams spręsti lėšų trūkumo problemas, juridiniams asmenims karantino metu sudarytos palankesnės sąlygos išsaugoti verslą.

Kelionių organizatoriams dėl neįvykusių kelionių sudaryta galimybė turistams siūlyti kuponus. Jei kuponai turistams nepriimtini, už neįvykusias keliones leista atsiskaityti ne vėliau kaip per 90 dienų po karantino pabaigos. Taip pat patvirtintas naujas pinigų grąžinimo už neįvykusius renginius modelis, leista atidėti mokesčių už patentus ir prekių ženklus sumokėjimą.

Socialinė apsauga

Pavasario sesijoje parlamentas skyrė daug dėmesio socialinės atskirties mažinimui. Seimas nusprendė nuo 2021 m. nemažinti senatvės pensijos dydžio asmenims, gavusiems išankstinę senatvės pensiją, jei išankstinę pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip trejus metus ir jo darbo stažas, skiriant išankstinę pensiją, yra ne mažesnis kaip 40 metų (2021 m. ir anksčiau). Reikalavimas turėti sukauptą darbo stažą dėl pensijos nemažinimo kasmet bus didinamas trimis mėnesiais, kol 2031 m. ir vėliau pasieks 42 metus 6 mėnesius.

Parlamentas, siekdamas greičiau didinti mažiausiai uždirbančiųjų pajamas, jau nuo liepos 1 d. 50 eurų – iki 400 eurų – padidino neapmokestinamąjį pajamų dydį.

Priimtais Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimais nutarta reglamentuoti privačiai sukauptos pensijos išmokėjimą, „Sodros“ funkcijas ir atsakomybę, Pensijų anuitetų fondo tarybos formavimą, pensijų anuitetų gavėjų turto valdyseną. Be to, valstybės mokami pensijų anuitetai nebus apmokestinami gyventojų pajamų mokesčiu.

Seimas nusprendė sukurti vienodą visose savivaldybėse socialinės priežiūros akreditavimo sistemą, kuri padėtų savivaldybėms kontroliuoti socialinę priežiūrą teikiančias socialinių paslaugų įstaigas. Tikimasi, kad tai paskatins savivaldybes labiau kontroliuoti socialinę priežiūrą teikiančias socialinių paslaugų įstaigas.

Sesijos metu nutarta socialinę riziką patiriantiems asmenims suvienodinti pagal Išmokų vaikams įstatymą mokamų išmokų tvarką, uždrausti diskriminaciją dėl sveikatos būklės (ne tik dėl negalios), klausos negalią turinčių asmenų įdarbinimą socialinėse įmonėse remti neterminuotai, sergantiems onkologinėmis ligomis transporto bilietus leisti įsigyti su 80 proc. nuolaida.

Finansinės paskatos pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms įstatyme įtvirtinta nauja nuostata leis prisidėti prie siekio padėti jaunoms šeimoms apsirūpinti nuosavu būstu. Įtvirtinta, kad Lietuvos regionai, kurių teritorijose pirmąjį būstą įsigyjančios jaunos šeimos turi teisę į finansinę paskatą, bus peržiūrimi tik, kai apskaičiuota nekilnojamojo turto ploto vieneto normatyvinė vertė to regiono teritorijoje padidėja daugiau kaip 20 proc. Paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti įstatyme įtvirtintas socialinio būsto nuomos laukimo laikotarpis leis efektyviau spręsti asmenų aprūpinimo būstu problemas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: