Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras (0)

Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | lrt.lt nuotr.

Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | lrt.lt nuotr.

Liepos 1 dieną Užutrakio dvaro sodyboje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras – neseniai restauruotame buvusios spirito varyklos pastate įrengta interaktyvi paroda, pasakojanti apie istorinį Trakų peizažą bei žymiojo kraštovaizdžio architekto, botaniko Eduardo Fransua Andrė (Édouard François André, 1840-1911) kūrybą. Iki liepos 3 d. iš anksto užsiregistravusios iki 15 žmonių grupės galės aplankyti naująjį centrą nemokamai (kaip užsiregistruoti ir kitas lankymo sąlygas rasite šios žinutės pabaigoje).

Ekspozicija, po kurią lankytojus lydės profesionalus gidas – tarsi kvietimas Užutrakio ramybėje atrasti, o gal tik prisiminti tas gamtos ir kultūros vertybes, kurias šiandien neretai užgožia triukšmingas ir lėkštas Trakų kaip kibinų valgymo ir masinių maudynių vietos įvaizdis.

Kai daugiau nei prieš septynis šimtmečius Lietuvos didieji kunigaikščiai kartu su savo tauta ir svetingai priimtais svetimšaliais įkūrė valstybingumo lopšiu tapusius Trakus, svarbiausia šios kūrybos sąjungininke buvo gamta – ledynų kadaise suformuotas ežerynas su daugybe salų ir salelių, sunkiai prieinamos pelkės ir miškais apaugusios kalvos padėjo žmogui susikurti saugius namus. Todėl raktas į Trakų pažinimą – gebėjimas atpažinti ir įvertinti kultūros ir gamtos paveldo pusiausvyrą, kuri lemia šios vietos išskirtinumą. Tai, kas daugeliui šiandien Trakuose atrodo įprasta ir pastovu – trapi tobulybė, supinta iš tamsiausių ežerų paslapčių, saulės ar mėnulio šviesoje banguojančių laukų, miškų tylos ir garsų, tragiškų žmonių bei tautų likimų, prisiminimų apie sugriautas šventoves ir pritilusios Mergelės Marijos maldos už visą Lietuvą, kurios aidą sugėrė Vytauto Didžiojo įkurtos bažnyčios erdvė.

Taip pat ši paroda pakvies pažvelgti į Trakus ir kaip į meno kūrinį – taip, kaip kadaise žvelgė grafai Tiškevičiai ir jų į Užutrakį pasikviestas prancūzų peizažo meistras, prisimenant La Belle Époque pamoką apie vis dar įmanomą žmogaus ir gamtos sugyvenimo vienybę. Kiek dėmesingesnis žvilgsnis į E. F. Andrė parkus pasaulyje padės naujai suvokti ir Lietuvos turimą turtą – jo aranžuotus parkus Palangoje, Lentvaryje, Trakų Vokėje ir Užutrakyje.

Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | traku-zeme.lt nuotr.

Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | traku-zeme.lt nuotr.

Istorinių parkų pažinimo centro įrengimas – dalis ES lėšomis finansuojamo projekto „Užutrakio dvaro sodybos kompleksinis pritaikymas šiuolaikinės visuomenės kultūros poreikiams“ Nr. 05.4.1-CPVA-V-301-01-0002.

Vykdydama šį ir kitus projektus, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija nuosekliai siekia naujoviškomis priemonėmis atgaivinti istorinį kraštovaizdį, priminti pamirštą paveldą ir paskatinti plačiąją visuomenę prisidėti prie gamtos ir kultūros vertybių išsaugojimo, suvokiant Trakus kaip amžius menantį tautos turtą, kurį dera apsaugoti nuo naikinančio vienadienių interesų poveikio.

 Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | traku-zeme.lt nuotr.

Užutrakyje lankytojams atveriamas Istorinių parkų pažinimo centras | traku-zeme.lt nuotr.

Istorinių parkų pažinimo centro lankymas

Iki liepos 3 dienos Istorinių parkų pažinimo centras iš anksto užsiregistravusias iki 15 lankytojų grupes priims nemokamai. Nuo liepos 7 d. pažinimo centro lankymas kainuos 1 € (lengvatinis bilietas – 0,5 €).

Iš anksto užsiregistravusias iki 15 lankytojų grupes Istorinių parkų pažinimo centras priims darbo dienomis nuo 8.30 iki 17 val. tokiu grafiku:

8.30 – 10.00;
10.00 – 11.30;
11.30 – 13.00;
13-14 pietų pertrauka;
14.00 – 15.30;
15.30 – 17.00.

Visų saugumui ekspozicijoje rengėjai prašo dėvėti apsaugines veido kaukes, o kadangi ekspozicija interaktyvi – ir pirštines.

Išankstinė registracija elektroniniu paštu: centras@seniejitrakai.lt.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: