Šiaurinėje Europos dalyje nustatyti nedideli dirbtinių radionuklidų kiekiai ore, siekiama išsiaiškinti jų šaltinį (0)

LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr.

LMA Vrublevskių bibliotekos nuotr.

Radiacinės saugos centras praneša, kad šiaurinėje Europos dalyje nustatyti nedideli Co-60, Ru-103,  Cs-134 ir Cs-137 dirbtinių radionuklidų kiekiai ore. Šiuo metu bandoma nustatyti, iš kur po Europą pasklido šių radionuklidų, tačiau dėl labai mažos jų koncentracijos ore tai padaryti yra sudėtinga. Visuotinio branduolinių bandymų uždraudimo sutarties organizacijos (CTBTO) atstovas informavo, kad nėra atmetama incidento civiliniame branduoliniame objekte galimybė. Šiaurinėje Europos dalyje nustatyti radionuklidų kiekiai ore yra maži ir pavojaus žmonių sveikatai ir aplinkai nekelia.

Šiuo metu radiacinis fonas Lietuvoje yra nepakitęs. Apie bet kokius radiacinio fono pakitimus Lietuvoje gyventojai bus nedelsiant informuojami.

Tuo metu Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Dainius Kreivys kreipėsi į Lietuvos radiacinės saugos centrą su klausimais dėl radiacijos lygio nustatymo ir radiacijos kilmės šaltinio išaiškinimo. „Ši informacija yra labai rimta. Kyla klausimas, kodėl švedai pirmieji nustatė pakilusį radiacijos lygį, nors šios radiacijos kilmės šaltinis, kaip teigia Nyderlandų ekspertai, buvo Vakarų Rusijoje. Ar mūsų radiacinio monitoringo stotys ir infrastruktūra veikia? Tai yra žmonių sveikatos ir nacionalinio saugumo klausimas. Be to, greitu metu planuojama paleisti Astravo atominę elektrinę (AE), kurioje artimiausiu metu į reaktorių turėtų būti pradedamas krauti branduolinis kuras, o vykdant šią procedūrą atsiras branduolinių nuotekų tikimybė. Būtent toks pastarosiomis dienomis fiksuotas radiacijos lygio padidėjimas gali ar galėjo atsirasti dėl kuro krovimo Astravo AE. Labai svarbu išsiaiškinti šiuos klausimus ir šio incidento šaltinį – kuriame konkrečiame civiliniame branduoliniame objekte atsitiko šis incidentas“, – teigė D. Kreivys.

Švedijos radiacijos saugos tarnyba pranešė, kad šiuo metu neįmanoma patvirtinti, kas galėtų būti padidėjusių radionuklidų lygio šaltinis, tuo tarpu Nyderlandų nacionalinis visuomenės sveikatos ir aplinkos institutas, išanalizavęs turimus duomenis, teigė, kad radionuklidai atkeliavo nuo Vakarų Rusijos.

Lietuvos teritorijoje nuolat veikia Aplinkos apsaugos agentūros valdomos Radiacinio monitoringo ir ankstyvojo perspėjimo stotys. Šios stotys išdėstytos visoje teritorijoje ir nuolat matuoja gama dozės galią. Duomenų kitimą gali stebėti kiekvienas gyventojas, Radiacinės saugos centro interneto svetainėje pasirinkęs aktyvią nuorodą „Radiacinis fonas Lietuvoje“.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: