R. Čekutis. Jungtinės Valstijos gavo savo Maidaną (25)

Londone jau kilo pirmieji dviejų protestuojančių grupių susidūrimai ir panašu, jog jų tik daugės | EPA-Eltos nuotr.

Londone jau kilo pirmieji dviejų protestuojančių grupių susidūrimai ir panašu, jog jų tik daugės | EPA-Eltos nuotr.

Pasaulyje jau siautėja antroji JAV prasidėjusių riaušių banga, lydima „istorijos revizijos“ ir paminklų griovimo isterijos. Tačiau kairiųjų vandalų siautėjimui atsirado nenumatyta kliūtis – geriau parengtos patriotinės bendruomenės jau išeina į kontrprotestus, o Jungtinėse Valstijose pradeda veikti gerai ginkluotos draugovės. Kur veda šis chaosas?

Dar vienas pretekstas

JAV Atlantos miesto policijos vadovė užvakar atsistatydino po to, kai vienas pareigūnas nušovė juodaodį vyrą, kurį norėta suimti, šeštadienį paskelbė Atlantos merė Keiša Lans Botoms (Keisha Lance Bottoms). Pareigūnui nušovus juodaodį, Atlantos mieste kilo nauja protestų ir pykčio banga.

Riaušininkai blokavo greitkelį ir padegė greito maisto restoraną, šalia kurio šeštadienio vakarą buvo nušautas 27-erių Ryšardas Bruksas (Rayshard Brooks), nepaklusęs policijos reikalavimams ir pasipriešinęs pareigūnams iš jų atimtu ginklu.

Riaušės buvo rengtos praėjus vos kelioms valandoms po to, kai miesto merė pranešė apie policijos vadės Erikos Šilds (Erika Shields) atsistatydinimą.

Penktadienio vakarą gerokai įkaušęs R. Bruksas užmigo savo mašinoje, toje vietoje, kur restorano „Wendy’s“ darbuotojai priima žmonių iš automobilių užsakymus. Restorano darbuotojai apie tai pranešė policijai, jie skundėsi, kad R. Brukso automobilis neleidžia pravažiuoti kitiems klientams, teigiama oficialiame pranešime. Atlikus testą, paaiškėjo, kad R. Bruksas buvo neblaivus, jis priešinosi policijos pareigūnams mėginant jį sulaikyti. Stebėjimo kameros užfiksavo, kad policijos pareigūnams ir R. Bruksui pasigalynėjus, pastarasis perėmė vieno iš pareigūnų tazerį ir ėmė bėgti. Pareigūnai vijosi nusikaltėlį, tuo metu jis atsisuko ir į pareigūną nukreipė tazerį, o policininkas taikliai šovė į R. Bruksą. Šis buvo nuvežtas į ligoninę, tačiau mirė po operacijos. Įvykio metu sužeistas vienas pareigūnas.

Biurokratai diskutuos

Jungtinių Tautų (JT) Žmogaus Teisių Taryba vakar pranešė, jog per šią savaitę surengs neeilinę diskusiją, kurioje aptars Jungtinėse Valstijose ir kitur pasaulyje „įsišaknijusį rasizmą“. Nekontroliuojamo nusikaltėlių ir padugnių gaujų siautėjimo brangiai išlaikomi biurokratai, žinoma, neaptarinės.

Vadinamuosius skubius debatus inicijavo Afrikos šalys, kurios pačios nuolat garsėja žmogaus teisių pažeidimais.

 Londone jau kilo pirmieji dviejų protestuojančių grupių susidūrimai ir panašu, jog jų tik daugės | EPA-Eltos nuotr.

Londone jau kilo pirmieji dviejų protestuojančių grupių susidūrimai ir panašu, jog jų tik daugės | EPA-Eltos nuotr.

Istorijos neperrašinės

Tuo metu nevaldomų riaušių baiminamasi ir Europoje.

Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas (Emmanuel Macron) perspėja, kad „kilnios kovos“ prieš diskriminaciją dėmesį gali nukreipti „komunitarizmas ir neapykantos kupinas, netikras istorijos perrašymas“.

„Šį vakarą sakau jums labai aiškiai, mano mieli tėvynainiai. Respublika iš savo istorijos neištrins nė vieno pėdsako ar vardo. Ji nepamirš nė vieno savo darbo. Ji nenuvers nė vienos statulos“, – per televiziją transliuotoje kalboje sekmadienį sakė E. Makronas.

Pasak jo, Prancūzija privalo „aiškiai pasižiūrėti į visą mūsų istoriją, visą mūsų atmintį kartu“, ypač – į kolonijinius ryšius su Afrika, kad būtų įmanoma „sukurti įmanomą dabartį ir ateitį abiejose Viduržemio jūros pusėse“.

Šiam procesui, teigė E. Makronas, reikia „valios įtvirtinti tiesą, tačiau tai jokiais būdais neturi būti pataisymas ar neigimas to, kas mes esame“.

E. Makronas taip komentavo padėtį pasaulyje dėl nuvilnijusių juodaodžių bei kairiųjų anarchistų riaušių. Daugelyje šalių dabar riaušininkai bei provokatoriai ragina nuversti buvusių kolonistų ir vergvaldžių statulas.

Kontrprotestas Londone

Londono policija pranešė šeštadienį sulaikiusi daugiau nei 100 žmonių, kai patriotinių pažiūrų protestuotojai susirėmė su jiems trukdžiusiais žygiuoti policijos pareigūnais. Patriotinių organizacijų atstovai bei futbolo gerbėjai surengė atsakomąją taikią demonstraciją, nukreiptą prieš kairiuosius riaušininkus, keliančius chaosą“.

Tūkstančiai žmonių, pasipiktinusių kairiųjų bei juodaodžių gaujų siautėjimu, susirinko Parlamento aikštėje bei aplink ją. Londono policija pranešė, kad prireikė didelės policijos operacijos, „aptikus smurto prieš policijos pareigūnus atvejų“. Tie atvejai dažnausiai kilo dėl kairiųjų provokatorių veiksmų, mėginant kuo labiau įsiutinti kontrprotesto dalyvius.

Televizija transliavo vaizdo įrašus, kuriuose matyti, kaip kai kurie demonstracijos dalyviai trenkia policijos pareigūnams, svaido į juos butelius ir dūmines bombas, susiremia su priešininkų grupėmis.

Policija pranešė dėl smurtinių veiksmų, pareigūnų užpuolimų ir ginklų laikymo iki 21 val. sulaikiusi daugiau nei 100 žmonių, tačiau nepatikslino, kokioms grupuotėms suimtieji priklauso. Šeši pareigūnai patyrė nedidelių sužalojimų.

Protestai Paryžiuje | EPA-Eltos nuotr.

Protestai Paryžiuje | EPA-Eltos nuotr.

Komentuoja politologas Vadimas Volovojus:

Jau ir pačios Amerikos apžvalgininkai įspėja, kad Jungtinių Valstijų gali laukti Sovietų Sąjungos likimas… Išties, tai, kas ten dabar vyksta, labai primena Sovietų Sąjungą prieš žlugimą. Tada daugelis taip pat neįsivaizdavo, kad tokia didelė ir galinga valstybė gali subyrėti, tačiau tiek tada, tiek dabar vykstantys chaotiški procesai, matyt, perša tokią analogiją…

Man visa tai labiau primena Ukrainą ir jos Maidaną. D. Trampas iš esmės turi tokius pačius pasirinkimus, kokius tais laikais turėjo Viktoras Janukovyčius – arba šitą netvarką griežtai ir „kietai“ sutvarkyti, arba nieko nedaryti, bet laukti, kol tave nuvers. Jeigu D. Trampo nenuvers iki rinkimų, jo reitingas gali būti beviltiškai „sudegintas“, kad per rinkimus jis neturės jokių šansų.

Tiesa, pastaruoju metu apklausos rodo, jog visuomenei pradeda nusibosti ši netvarka, o tai suteikia galimybę D. Trampui pasitelkti teisėsaugos, o gal net karines pajėgas, kad įvestų normalią tvarką. Tuo labiau kad tiek policija, tiek kariuomenė jau senokai laukia ryžtingesnių įsakymų – panašiai, kaip Ukrainos Maidano laikais į kovą veržėsi „Berkutas“…

Tačiau čia yra savų niuansų. Kadangi visa tai vyksta pagal daug kur atidirbtas „spalvotųjų revoliucijų“ technologijas, tad reikia tikėtis, kad dabar paruoštos atitinkamos provokacijos – nuolat kažkas atsitinka (kaip antai Atlantoje nušautas juodaodis), o tai suteikia naujus pretekstus riaušininkams kelti chaosą. Matosi, jog daroma viskas, kad įtampa neatslūgtų, kaip kad buvo ir Maidane, kažkas nuolat pila žibalo į ugnį. Juk ne be reikalo dabar šaukiama, esą „diktatorius D. Trampas, siekdamas išlikti valdžioje, pasitelkė net kariuomenę“… Žodžiu, chunta… D. Trampui svarbu primesti žiniasklaidai savo diskursą, kad jis yra ne diktatorius, o tvarkos kūrėjas. Ir tą reikia daryti dabar, tačiau tai padaryti bus sunku, nes didžioji dalis žiniasklaidos yra „antitrampininkų“, kurie šį chaosą ir kelia, rankose.

Visi šių įvykių užsakovai dabar smarkiai rizikuoja: galbūt jie mano, kad vis dar valdo padėtį, kad tos minios riaušininkų jų klauso. Tačiau galima nė nepastebėti, kaip bus peržengta riba, kuomet kelio atgal neliks. O tai reiškia, kad JAV išsiskirstymo į atskiras Valstijas gali būti sunku išvengti…

Kategorijos: Akiračiai, Naujienos, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

25 komentarai

 1. QQ:

  Degradavusi valstybė ir žmonės, nebežinantys ko norėti. Kad taip gerai streikuotu prieš klimato kaitą, o dabar patys nežino už ka pliekiasi bet svarbu pasipliekt esant menkiausiai progai.

 2. Klausimėlis:

  kodėl mums turi rūpėti svetimi reikalai? rūpinkimės Lietuva

  • mociute:

   ramiai rupintis Lietuva galesime tik tuomet kuomet is raudonosios “blogio imperijos” liks tik nedeidele buvusi Moskovijos kunigaikstyste palei Maskva…… O kol kas nors ir nusiurusi ir be dantu likusi meska vis dar siepia savo kirmicius ir megina kirsinimais kazka laimeti kaip ir tie kurie stovi uz jos. Negi niekas nepastebi kad visus siuos ivykius tarp juodaodziu koordinuoja ta pati gerai pazystama “plaukuota ranka” ? Kam teko susidurti ir gyventi ten kur yra nemazai juodaodziu zino kad dauguma ju yra intergravesi i vietos bendruomenes ir gyvena normalu gyvenima ir tokiu varu neisvarysi i gatves staugti patiems nesuprantant ka ir del ko , nei mustis nei dauzyti policininkus ir vitrinas ar ka deginti…… Brutaliu chuliganizmu pasizymi tie kuriu intelektas zemiau “plintuso” niekur nedirbantys o is valstybiu ismoku (mokesciu moketoju lesu) gerai imite bukagalviai tinginiai ir 10 kartu uz nusikaltimus kaleje “herojai” kuriuos paskutiniu ivykiu pasaulyje daugelis ingformacijos priemoniu megina padaryti vos ne sventaisiais……….
   Palyginti visa sita kazkieno nevykusiai uzkaista ir velniu pamaisoma ir gerokai prisvilusia “kose” su Ukrainieciu kova uz savo valstybes laisve gali tik absoliutus balvonas.
   Mano akimis tai yra izeidimas garbios Ukrainieciu tautos bei zuvusiu Dangiskosios Simtines atzvilgiu.

   • s.m.:

    Bravo, močiute. Man banditų gaujų keliamo chaoso palyginimas su Ukrainos išsivadavimu irgi tiesiog perbraukė visa, kas straipsnyje buvo iki to rašyta.

   • Diedukas:

    Diedukas močiutei pritaria…

   • Žemyna:

    Praeitoje ŽR laidoje ,,Tautų katilas” kalbėjo LT marti iš Afrikos, verslininkė ir visuomenininkė – ją matome per TV.
    Jos nuomone, lietuviams rasizmas nebūdingas, jie apskritai neišmano, kas tai yra, nes net istorinių prielaidų tam neturėjo.
    (Kitaip tariant, mūsų proto bokštĖs, surengusios tas eitynes, apskritai nesuvokia, ko kabinėjasi, ko tomis eitynėmis siekė – nebent pinigėlio už ,,projektą”?)

    • mociute:

     Po WW2 kai zuvo milijonai kuriu dauguma buvo darbingo amziaus vyrai, nebuvo kam atstayti karo metu sugriauta ne vien uki , trukstama darbo jega vokieciai pasikviete is Turkijos, prancuzai is savo koloniju siaures Afrikoje o britai , kadangi tuo metu jau palikinejo savo kolonijas, darbo jega pasikviete is Jamaikos. Vakar UK buvo pamineta diena kai pries 72 metus (tuo metu kaip Lietuvos zmones buvo masiskai tremiami katorgai i Sibira!) britu vyriausybe pasikviete tukstancius juodaodziu is Jamaikos kurie buvo aprupinti bustais, visa pagalba isikurti ir gavo gerai apmokamus darbus o veliau tie kas sazinigai dirbo ir nekele problemu del nusikaltimu, tapo Britanijos pilieciais. Iseidami is buvusiu koloniju Afrikoje,Indijos, Bangladeso, Pakistano &ect britai patys pasieme savo kolaborantus, tai yra visus kas jiems tarnavo ir atsiveze i Britanija kur velgi suteike visas galimybes dirbti o ju vaikams mokytis ir studijuoti ir dabar jie ir ju seimos yra lojalus jokiu problemu nekeliantys Britanijos pilieciai. Didziausia problemas kele ir tebekelia tie kurie sniurais nuo pat savo, atseit, issivadavimo nuo kolonializmo, trauke ir tebetraukia ne vien i i Britanija ir cia sedi ant mokesciu moketoju sprando. Padorus greitai prisitaiko, stengiasi gauti ne tik leidimus gyveti ir pasalpas o ir saziningai dirba. Tokie net ir kurstomi nebega i gatves protestuoti ir dauzyti be mustis o patys piktinasi tokiu savo tautieciu elgesiu
     O kaip kurstomi teko girdeti nuosavomis ausimis – tokio melo ir demagogijos kartais net ir sios srities “asams”- kremliniams nepasiseka “isspausti”…..
     p.s. Kazkaip neteko girdeti kad is Lietuvos ar kitu buvusiu rusu koloniju zmones verztusi i Rusija pas savo buvusius kolonistus ir okupantus?? Gal isskyrus tik koki viena kita kaikari ar karbauski…….

 3. Diedas:

  Kiek save pamenu, raudonoji spauda vis laidoja pūvantį kapitalizmą, nykstančią Ameriką, ir žlungantį dolerį.
  Kitas dalykas, turiu draugų Amerikoj, tai juodukų riaušės tikrai ne svarbiausia tema.
  Pas mus iš to pučiamas didelis burbulas.

 4. Gabrielė:

  R. Čekuti, ar galima lyginti Maidaną ir JAV riaušininkus. Išoriškai visi tie reiškiniai panašūs, bet savo esme jie net nelyginami. Gėdingas nesusivokimas. Keista, kad alkas taip aklai, nesusimąstydamas perkelia straipsnį sau.

  • Žemyna:

   Autorius, kaip suprantu, turėjo galvoje tai, kad Maidane veikė tikrieji pilietiškieji ukrainiečiai, bet ir 5-kolonininkai, turėję savo veiksmų koordinatorių, žudę žmones visuomenininkų vardu, naikinę aplinkines įstaigas ir kt. patalpas, ir visaip kitaip kompromitavę Maidaną.
   Be to, ir jėgos struktūrose, „prižiūrėjusiose tvarką”, veikė iš Kremliaus diriguoti pareigūnai. Ir ne tik tuo metu, bet ir atėjus kitam prezidentui – su jėgos struktūromis susijusiose tarnybose Kremlius turėjo ir turi SAVO žmonių, kurie veikia UA vardu.

 5. mociute:

  autoriui privalu labiau isigilinti i pastaruoju metu su juodaodziais susijusius ivykius o ne rasineti “bile ka” nezinia kur istraukus. O kad geriau suprasti butina bent 10 metu pagyventi tenai kur gyvena nemazai juodaodziu ir nors vergija Britanijoje panaikinta daugiau nei pries 200 atsiranda vis tokiu “geradariu” kurie pastoviai zulina ta pacia vergoves tema nors po luzio 1962-ais butent juodaodziai spejo tapti didziausiais rasistais o nebaudziamumas ju atzvilgiu ( ir vis todel kad net ir teisesauga bijo buti apsaukti “racist”) privede prie anarchijos ir dabartiniu ivykiu.
  Kur kas idomiau butu skaityti ir diskutuoti apie tas jegas kurios kelia visa sita sirsala ir del ko o pacios vis islieka seselyje ???? Kas gi kursto finansuoja ir organizuoja visus chaosus??

 6. Sarunas:

  Tas politologo komentaras lyg būtų nurašytas iš kokios nors propagandinės kremliaus laidos.

 7. Žemyna:

  Nei rasė, nei tautybė nėra indulgencija, nėra pateisinimas, nėra leidimas šantažuoti ja tuos, kas pastoja kelia nusikaltimams, kas pasipriešina „kitokio” nesiskaitymu su aplinka, su šalies, kurioje gyvena, įstatymais bei konstitucija.
  Nusikalsti, ir PATS tuo perkeli save į NUSIKALTĖLIO „rasę/tautybę”.

 8. ExO:

  Bendromis pastangomis su naudos ieškančiais, įvairūs utopistai pakankamai ilgai darbuojasi griaudami valstybiniais santykiais grįstus pasaulio tvarumo pagrindus. Bus ir blogiau, naujieji revoliucionieriai turi resursų destrukcijai. Juodaodžiai čia tik įrankiai.

 9. Žemyna:

  O pažiūrėkime, kas panosėje daroma:
  „Keičiama Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė”
  – diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/keiciama-gyventoju-genocido-ir-rezistencijos-tyrimo-centro-vadove-972911#comment-4059616

  Gal reikia įmesti kažkiek mūsų komentarų? Ten kai kas naudojasi proga sulyginti KGBistus, stribus su Miško Broliais.

 10. rimas:

  JAV gavo ne Maidaną, o Donbasą. Maidanas buvo už demokratiją ir Ukrainos Nepriklausomybę. O kas vyksta dabar JAV yra Donbasas arba Spalio revoliucija, siekiant panaikinti demokratiją ir JAV valstybę, įvesti liberalistinę cenzūrą ir priespaudą. Čekutis truputį užgėrė…

 11. Žiū, ar neįsiplieks arčiau? -:

  Ar atsitiktinai laike sutampa?
  Lenkijos TVP žurnalistai užsipuolė Varšuvos sukilimo dalyvius dėl paramos LGBT
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/pasaulis/lenkijos-tvp-zurnalistai-uzsipuole-varsuvos-sukilimo-dalyvius-del-paramos-lgbt-57-1335184?copied

 12. Žemyna:

  „Tomas Baranauskas. Ši valstybė gali liautis egzistavusi…”
  – tiesos.lt/index.php/tinklarastis/straipsnis/tomas-baranauskas.-si-valstybe-gali-liautis-egzistavusi

 13. stasys:

  išvados . Tai viena tu sąmokslo teorijų apie plaukuotas rankas kai neigiama akivaizdus faktai . SSRS nieko bendro neturi su Amerika ir joje vykstančiais procesais . Tai paprasčiausias barometras tam tikros visuomenės dalies nepasitenkinimo susikaupusių konkrečioje valstijoje ar mieste , nepamirškime Amerikoje vis dar siaučia covit19 o epidemijos plitimas valstijose įtartinai sutampa su interaktyviu žemėlapiu fiksuojančiu riaušes ir kitus įvykius Amerikoje .

 14. jo:

  Lyginti Ukrainos kovą už nepriklausomybę nuo Rusijos su juodašiknių chuliganišku siautėjimu JAV gali tik kremlinis koloradas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: