Naujas JAV Prezidento Įsakas – „Socialiniai tinklai bus atsakingi už turinį“ (7)

Donaldas Trampas | Alkas.lt nuotr.

Donaldas Trampas | Alkas.lt nuotr.

JAV Prezidentas Donaldas Trampas, gegužės 28 d. pasirašė  prezidentini įsaką (executive order), nukreiptą prieš  liberaliosios spaudos, o konkrečiai  – socialinių tinklų/interneto platformų,  kaip Twitter, Youtube, Facebook  veiklas, kurios, anot Prezidento – „varžo, koreguoja jiems  politiškai neparankių konservatyviųjų balsus ar dažnai ir  atsisako  spausdinti tokių žmonių pasisakymus, jų nuomones“.

Prezidento pasirašytas naujasis dokumentas gins žmonių demokratines žodžio  laisves, kurios, anot Prezidento –  „per ilgai liberalios spaudos buvo pažeidinėjamos“. Netrukus turėtų pasirodyti jau detaliai paruoštas, aprobuotas šio  įsako dokumentas.

Kalbos apie būtinumus įstatymiškai pažaboti, atseit, dažnai neadekvačią,  neretai tendencingai įvykius interpretuojančią ar aplamai  savo politinius  oponentus bandančią nutildyti spaudą – jau ėjo seniai, šį klausimą spręsti neatidėliotinai,  pastūmėjo konkretūs įvykiai, kai Twitter antradienį pažymėjo dvi JAV Prezidento D. Trampo paskelbtas žinutes, kaip „svarstytinas, nepagrįstas“, kuriose Prezidentas  tvirtino, kad „balsavimas būsimuosiuose  JAV  Prezidento rinkimuose paštu,  sudarytų sąlygas daugiaskaičiams  sukčiavimams – dėl to rinkimai realiai galėtų būti suklastoti“.

Kai kas, tokį Prezidento įsaką  kritikuoja, sakydami,  kad toks įsakas, atseit, prieštarautų JAV Konstitucijos pirmajai pataisai.  JAV Konstitucijos pirmosios pataisos formuluotė reiškia ne ką kitą, kaip kad „valdžia neturi teisės apriboti žodžio laisvės dėl pačios žinios, idėjos, temos ar turinio“.

Tačiau Prezidentas griežtai tai  paneigė, sakydamas, kad jo veiksmai tikrai neprieštarauja JAV Konstitucijai,  kad „atėjo laikas  užkirsti kelią, bet kokiems žodžio laisvės ribojimams SOCIALINIUOSE tinkluose“.

Šis įsakas, neuždraudžia socialiniams tinklams moderuoti ten paskelbtų tekstų turinių,  šis Prezidento įsakas tik panaikina, socialinių tinklų ilgai (dar nuo 1996 metų)  turėtą labai minimalią (ribotą) teisinę atsakomybę (liability shield)  už ten paskelbtų straipsnių turinius.

Įgyvendinus šį įsaką,  interneto platformos jau būtų traktuojamos kaip „leidėjos“, taigi ir  potencialiai PILNAI atsakingos už vartotojų sukurtą turinį, todėl jos, kaip ir visa likusi JAV spauda (laikraščiai, žurnalai)  – taptų atviros bet kokiems galimiems žmonių su jomis bylinėjimams,  jei koks asmuo  pasijaustų  – jis nukentėjo nuo ten paskelbtų straipsnių turinio.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: