Ž. Dekarninas: Tinkamas elgesys yra svarbus tiek mokykloje, tiek už jos ribų (0)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Tinkamas vaikų auklėjimas nuolat išlieka visuomenės ir ypač tėvų dėmesio akiratyje. Tėvai nori, jog jų atžalos jau nuo mažų dienų suprastų ir skirtų, koks elgesys yra deramas ir koks ne, tad nuolatos ieško būdų, kaip tinkamai auklėti savo vaikus tiek namuose, tiek mokykloje. Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus specialistas Žeromas Dekarninas (Jérôme Decarnin) dalijasi išbandytais patarimais ir ragina dėmesį atkreipti į tinkamo elgesio laikymąsi.

Tinkamas elgesys – kertinis auklėjimo bruožas

Viena iš pagrindinių tėvams krintančių atsakomybių – mokyti savo vaiką atskirti, koks yra tinkamas bei priimtinas elgesys, o koks ne. Anot Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus ugdymo specialisto Ž. Dekarninas, tai, kaip pavyks išauklėti vaiką yra svarbus ne tik tėvų, bet ir mokymo įstaigos indėlis.

„Tinkamas vaiko auklėjimas remiasi tinkamu elgiasiu. Tai Prancūzijoje paplitęs auklėjimo būdas, kurio dėka vaikas yra supažindinamas su tinkamu elgesiu, tai leidžia atskirti, kas yra gerai, o kas ne. Drausmė vaikui padeda laikytis vyraujančių taisyklių ne tik mokykloje, bet ir už jos ribų, pavyzdžiui, namie, šeimoje“, – aiškina J. Dekarninas.

Ugdymo žinovas taip pat atkreipia dėmesį, jog licėjuje prancūziškas auklėjimas pasižymi ir kitais svarbiais aspektais – mokytojai su vaikais bendrauja ramiu balsu, skatina teigiamą elgesį, pagirdami vaikus bei slopina nepriimtiną elgesį, nurodydami ribas ir pasekmes.

„Tinkamas elgesys susidėda iš daugelio įvairių priemonių, tokių kaip betarpiškas bendravimas, dalinimasis savo patirtimi, paaiškinimas, kodėl vienaip ar kitaip elgtis yra negerai ir kokias tai pasekmes gali turėti. Pavyzdžiui, jei vaikas yra linkęs į smurtą, net ir patį nekalčiausią, tiesiog svarbu paaiškinti, jog kitam tuo metu skauda ir yra nemalonu, tačiau jokiu būdu negalima atsakyti tuo pačiu. Kuomet su mokiniu bendraujame kaip lygus su lygiu, vaikas nesijaučia silpnesnis ir tai jį motyvuoja gerbti išsakomą nuomonę bei paisyti taisyklių. Vaikui svarbiausia – patikimas, ilgalaikis, pasitikėjimu grįstas santykis su suaugusiu žmogumi“, – aiškina Ž. Dekarninas.

Esminis patarimas – nesivadovauti jausmais

Anot ugdymo žinovo, bausmės tik gąsdina, kelia pyktį ir neturi teigiamo ilgalaikio poveikio: jos gali išgąsdinti vaiką, sukelti pyktį ir sugriauti pasitikėjimą suaugusiais. Todėl labai svarbu tinkamo elgesio laikytis nuosekliai ir visur, tiek mokykloje, tiek namuose.

„Bet koks garsesnis žodis ar juo labiau pliaukštelėjimas vaiką gali nuteikti prieš save patį. Silpnumo akimirkomis, kuomet pyktis imą viršų, geriausia vadovautis šaltu protu, išlikti ramiais ir kontroliuoti padėtį sumaniais veiksmais, pavyzdžiui, vaikus išprašant į savo kambarį“, – pataria Ž. Dekarninas.

Ž. Dekarninas pabrėžia ir tai, jog yra svarbu skirti laiko ir išmokti palaikyti savo vidinę ramybę net ir sunkiose aplinkybėse, kuomet viskas atrodo sudėtinga. Nuo to priklauso visos šeimos gerovė ir tinkama vaiko raida. Kilus sunkumams pirmiausia reikia nusiraminti patiems ir tik tuomet raminti vaiką.

Vaiko elgesio taisymo būdai

Vilniaus tarptautinio prancūzų licėjaus mokytojas teigia, jog dažnai tenka susidurti su pasimetusiais tėvais, kurie nežino, kaip teisingai elgtis su nepageidaujamu vaiko elgesiu.

„Tenka matyti, lad tėvai jaučiasi bejėgiai, nes nežino pakankamai vaiko elgesio taisymo būdų. Tokiais atvejais mokyklos ugdymo  žinovai yra pasiruošę padėti, aptarti esamus nesklandumus ir atradus tinkamiausius sprendimo būdus – sdaryti auklėjimo modelį“, – pabrėžia ugdymo žinovas.

Ž. Dekarninas pažymi, kad vaikų auklėjimas ir jų ugdymas tam tikra prasme yra savęs paties ugdymas, keičiant savo įpročius, treniruojant vidinį „aš“. Norėdami kokybiškai auklėti kitą žmogų, visų pirma, patys tėvai turi norėti ugdyti savo kantrybę ir taip augti kartu su vaiku.

Kategorijos: Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: