Dėl karantino padaugėjo trumparegystės atvejų (0)

Skaitymo akiniai | Pixabay nuotr.

Skaitymo akiniai | Pixabay nuotr.

Karantino metu nuo ilgo žiūrėjimo į ekranus – tiek darbo reikalais, tiek laisvalaikiu – galime pajusti, kad akys sausėja, pavargsta, matomas vaizdas tampa ne toks ryškus. Daktarė oftalmologė Donata Montvilaitė sako, kad šiuos požymius slopinti gali padėti keli naudingi įpročiai. Pasak „Eurovaistinės“ sveikatos specialistų, geresnį regėjimą išsaugoti gali padėti ir subalansuota mityba.

Oftalmologė D. Montvilaitė sako, kad karantinas pakoregavo mūsų įpročius, dėl kurių nukentėjo ir akių būklė – daug mažiau laiko praleidžiame lauke, žmonės pradėjo daugiau dirbti ir užsisėdėti prie ekranų.

Dirbant prie kompiuterio, pasak gydytojos oftalmologės, svarbu reguliariai pailsinti akis, išeiti pasivaikščioti į lauką ar bent į balkoną. „Yra auksinė taisyklė – 20/20. 20 minučių darbo ir 20 sekundžių poilsio, ilsėdamiesi turėtumėte pasižiūrėti į 20 metrų tolį. Jeigu taip nepavyksta, svarbu pailsėti bent kartą per valandą, tačiau tada skirti kiek daugiau laiko pailsinti akims – 5–10 minučių“, – sako D. Montvilaitė.

Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad akis vargina artimas atstumas, todėl taisyklė galioja ir skaitant, mezgant ar darant kitus darbus, kurie reikalauja įtempto žvilgsnio. Kompiuteriai papildomai sukelia nuovargį ir dėl skleidžiamos mėlynos spinduliuotės.

Dirbant prie kompiuterio svarbus ir tinkamas apšvietimas, specialistai pataria vengti dirbti tamsoje, o net ir žiūrint vakaro filmą turėtume kambaryje palikti bent m apšvietimą. Saulėtomis dienomis svarbu atsižvelgti, kad ant ekrano nekristų saulės spinduliai ir neatsirastų atspindžiai, nes dėl to akys papildomai įsitempia.

Treniruotė akims?

Dalis žmonių linkę galvoti, kad nenešiodami gydytojo paskirtų akinių taip treniruoja savo regėjimą, tačiau, taip tikrai nėra. D. Montvilaitė atkreipia dėmesį, kad nešiojant akinius regėjimas tikrai nepablogėja, taip atrodo tik dėl to, kad žmogus pamato tikrąjį vaizdą, todėl suveikia kontrasto principas ir juos nusiėmus atrodo, kad prasčiau matoma.

Gydytoja D. Montvilaitė sako, kad vengiantys nešioti akinius rizikuoja pabloginti savo akių būklę. „Pagalvokite apie futbolininkus, kurių vieni žaidžia specialiais bateliais, o kiti – basomis. Basas futbolininkas gali įmušti įvartį. Tačiau, kuris futbolininkas labiau rizikuoja susižaloti kojas? Žinoma, kad basas patirs kur kas daugiau nepatogumų, apsibrozdins. Lygiai taip pat ir vengiantys dėvėti akinius“, – vaizdžiai palygina gydytoja.

Gydytoja oftalmologė sako pastebinti, kad vis daugėja trumparegystės atvejų, taip yra dėl to, kad dalis žmonių daug laiko praleidžia intensyviai dirbdami iš artimo atstumo.

Gali padėti ir vitaminai

„Eurovaistinės“ farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad saugant akis, naudinga vartoti regėjimą gerinančių preparatų, specialių papildų akims, kuriuose būtų antioksidantų, liuteino, vitamino A ir E, maisto papildų su natūraliu mėlynių ekstraktu, žuvų taukų.

Pasak sveikatos priežiūros specialistės, akių sveikatai gerinti gali būti naudingi ir dažniau vartojami tam tikri gaminiai. „Patariu valgyti vaisių ir daržovių, kuriose daug vitaminų A ir E (morkų, apelsinų, pomidorų, bulvių, obuolių), kepenėlių, pieno gaminių, žuvies, mėsos, kiaušinių. Kitaip tariant, svarbu subalansuotai maitintis. Gerti pakankamai vandens, taip mes drėkinsime akis iš vidaus“, – pataria specialistė.

Akims taip pat naudingos mėlynių uogos, karotinoidai, liuteinas, selenas, cinkas, vitaminas E, C, A, D, B2 ir Omega-3, tačiau ne visada užtenka valgyti patariamus maisto gaminius, kad akys būtų aprūpintos reikalingais vitaminais ir mikroelementais, todėl tenka vartoti ir tam skirtus maisto papildus.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: