Lietuviai turtingų verslininkų išvykimą į užsienį sieja su neaiškia veikla (3)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Trys iš dešimties Lietuvos gyventojų neigiamai vertina tai, kad kai kurie turtingi Lietuvos verslininkai išvyko  gyventi į užsienį. Tokį verslininkų persikėlimą į kitą šalį gyventojai sieja su prieštaringai vertinama veikla gimtinėje – rodo naujausia „Baltijos tyrimai“ gyventojų apklausa.

Šių metų balandžio 5-8 dienomis atlikto visuomenės nuomonės tyrimo duomenimis, trečdalis – 30 proc., apklaustųjų neigiamai vertina verslininkų pasitraukimą gyventi svečioje šalyje, perpus tiek – 15 proc., šalies gyventojų tame neįžvelgia nieko bloga, o daugiau kaip pusė – 55 proc., visų apklaustųjų neturėjo nuomonės šiuo klausimu arba nurodė, kad tai jiems nerūpi.

Net 29 proc. Lietuvos gyventojų mano, kad turtingų verslininkų išvykimo iš Lietuvos priežastis susijusi su atsakomybės ir įsipareigojimų vengimu. Taip dažniau mano vyrai – 32 proc., nei moterys – 25 proc., vyresni nei 50 metų amžiaus gyventojai, kaimo ar mažesnių miestų gyventojai bei žmonės su mažiausiomis (iki 700 eurų) per mėnesį šeimos pajamomis. 

Ketvirtadalis – 25 proc., apklaustųjų galvoja, kad verslininkų pretekstas išvykti į užsienį yra grindžiamas verslo plėtros tikslais. Tuo tarpu 5 proc. respondentų nurodė kitas verslininkų išvykimo į užsienį priežastis, o 37 proc. neturėjo nuomonės šiuo klausimu.

Pasak Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Ekonomikos ir vadybos fakulteto prodekano dr. Justino Kisieliausko, atsižvelgiant į verslo esmę, tokia verslininkų emigracija turi ir ekonominę logiką.

„Globalizacija įgalino pavienes šalis konkuruoti dėl sėkmingų verslininkų ir jų valdomų verslų, jiems pasiūlant palankesnes verslo organizavimo ar plėtros sąlygas, mažesnius mokesčių tarifus, patogesnę infrastruktūrą, lengvesnes biurokratines procedūras, pigesnę vietinę darbo jėgą ar kapitalą“, – teigia ekonomistas.

Tarp neigiamai vertinančių verslininkų pasirinkimą gyventi užsienyje ir siejančių tai su atsakomybės vengimu Lietuvoje, dažniau yra vyresni nei 50 metų žmonės, gyvenantys kaime ar mažesniuose miestuose, uždirbantys iki 700 eurų per mėnesį, pensininkai, bedarbiai ir namų šeimininkės.

Remiantis tyrimu, jaunesni nei 50 metų žmonės, gyventojai su aukštuoju išsilavinimu, daugiau uždirbantys (virš 1200 eurų šeimos pajamomis), vadovai, specialistai, tarnautojai verslininkų emigraciją vertina teigiamai ir ją sieja su geresnėmis verslo perspektyvomis užsienyje.

Ekonomikos mokslų daktaras J. Kisieliauskas atkreipia dėmesį į persipinantį kelių kartų požiūrį į verslumo reiškinį: „Drįsčiau manyti, kad nusikalstamas priežastis įvardinti buvo linkusi vyresnioji karta, požiūrį formavusi tarpstant santvarkai, kurioje įvairaus lygio korupcija buvo ne nusikaltimas, o praktiškas gyvenimo būdas. Toks mentalitetas nekinta realaus pasaulio greičiu. Tam reikia laiko, skaidrumo ir kriminalinių naujienų eterio bei dėmesio gaunančių gerųjų verslo pavyzdžių“.

Tarp išvykusių gyventi į užsienį yra „VP grupės“ pagrindinis akcininkas ir vienintelis Lietuvos milijardierius Nerijus Numavičius. Jis su sutuoktine išsikėlė gyventi į Jungtinę Karalystę ir pasikeitė pavardę (naujoji pavardė Numa – aut. pastaba). Taip pat gerai žinomas verslininkas Arvydas Avulis perkėlė holdingą „Hanner“ į Estiją, motyvuodamas tuo, kad tai susiję su verslo plėtra.

Tyrimas, kurio metu buvo apklausti 510 pilnamečių Lietuvos gyventojų, buvo vykdomas internetu 2020 metų balandžio 5-8 dienomis.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

3 komentarai

 1. Bartas:

  Virš 50 m., pajamos iki 700, kaimietis – tamsus.
  Kaip galima teigiamai vertinti tokį, jei jam pinigas- Dievas išdegino akis. Jei toks “patrijotas” už 3 cent. pėsčiomis utėlę varys iki Žiežmarių. Laimingo – ilgo gyvenimo. Atia!!!

 2. Žemyna:

  Na, o kodėl ne? Juk pats daugelio STAMBIŲ moralinis postūmis buvo – per didelė MANO SAMDINIŲ uždirbtų pelnų dalis atitenka MŪSŲ VALSTYBEI! Važiuoju ten, kur mažesni mokesčiai. Todėl tik mažytė mano samdomų lietuvių uždirbto pelno dalis atiteks Lietuvai. Na, ir kas, kad tuo nuskurdinu savo Tėvynę (jei jų žodyne apskritai „Tėvynė” žodis ir tokia samprata yra).
  Skirtumas taip tarpukario ir dabartinių verslo ryklių moralės stulbinantis. Sąjūdžio strategai nenumatė tokio didžiulio kartų skirtumo – caro laikų inteligentijos, verslininkų, ir sovietinio „mokėjimo suktis” laikais užaugusių žvitrių vyrukų.
  Na, o dar neužmirškime, jog Anglijoje jau seniai įžūliai ir galingai veikia senasis KGB „filialas”, bei kai kurių verslininkų įdomius ryšių – kartais netgi giminystės. O ir senas, aukščiausiose institucijoje išlindusias istorijas Lietuvoje.

 3. Bartas:

  Matai Žemyna, gal aš mąstau neteisingai, bet. Jei tavo senelis pirklys, pramoninkas, na supratai, tai pats mąstysi ir į verslą žiūrėsi taip. O jei tavo , na tarkim tie patys protėviai, kas buvo “nieks tapo viskuo”. Išvystyto socializmo spekuliantai – “blatas ” Dievas. Tai vaikučiai – pabiručiai toli nenurėdės. Tampi “kioskininku” . Neturi pažinties su “partorgais”, banditais blogai. Uždirbai pinigą , vos ne karo sąlygomis, džiaugsmas . O prie ko ta Lietuva. Dėjau ant tos Lietuvos, pasikeičiau pavardę ir gyvenu ‘ ‘palankesnėmis verslo plėtros organizavimo sąlygomis, mažesniais mokesčių tarifais, patogesnę infrastruktūrą, lengvesnes biurokratines procedūras, pigesnę vietinę darbo jėgą ar kapitalą“. Kam kurti visą tai Tėvynėje , jei kiti jau padarė.
  O ko aš čia putoju. Viskas gerai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: