Kultūros padėtį po krizės aptars virtualiame pokalbyje (1)

Kultūros ministerija | KM nuotr.

Kultūros ministerija | KM nuotr.

Gegužės 13 d., 17 val., Kauno menininkų namuose (KMN) bus rengiamas virtualus pokalbis , kuriame bus kalbama apie kultūros sektorių, skaudžiausiai nukentėjusį nuo koronaviruso pandemijos – atšaukti renginiai, prarastos pajamos ir klausimai apie tai, kaip pavyks išgyventi šį laiką, neramina ne vieną kūrėją bei organizaciją. Kaip kultūrai atsigauti po krizės? Į šį klausimą bus siekiama atsakyti virtualiame pokalbyje.

Lietuvoje švelninant karantiną kai kurios kultūros įstaigos jau gali praverti duris, kitos kultūros iniciatyvos žalios šviesos dar laukia, tačiau jau dabar metas klausti – kaip kultūrai atsigauti po krizės? Kaip smunkant šalies ekonomikai kultūrai susigrąžinti savo mokų vartotoją? Kokius žingsnius svarbu žengti jau dabar bei kokių naujų iniciatyvų dar gali prireikti ateityje? Ir kiek už kultūros lauko tvarumą atsakinga valstybė, o kiek – pats kultūros laukas?

Šie klausimai bus svarstomi pokalbyje „Kaip kultūrai atsigauti po krizės?“, kuriai surengti Kauno menininkų namams atspirties tašku tapo balandžio viduryje minėta Pasaulio kultūros diena – dėl karantino sąlygų ir bendro kultūros lauko sąstingio šįmet taip ir nebuvo galimybių jos atšvęsti.

Pokalbyje dalyvaus kultūros lauko profesionalės: Gintarė Masteikaitė, Julija Reklaitė, Virginija Vitkienė ir Živilė Etevičiūtė. Pokalbiui vadovaus (moderuos) portalo „15min“ kultūros redaktorė Monika Gimbutaitė.

„Nepriklausomą profesionalų kultūros sektorių ištiko ne tik ekonominė, bet ir galimo stipraus nukraujavimo, bei pasitikėjimo valdžios institucijomis krizė. Krizės akivaizdoje vėl išryškėja stiprios kultūros politikos nebuvimas ir politikų požiūris į kultūrą, kuri dažnai paslepiama po „pramogos“ sąvoka“, – teigia Lietuvos šokio informacijos centro, tarptautinės šokio šventės „Naujasis Baltijos šokis“ vadovė, šventės „ConTempo“ rengėja, kultūros vadybininkė G. Masteikaitė.

Viešosios įstaigos „Kaunas 2022“ direktorė, menotyros mokslų daktarė, meno istorikė ir kritikė V. Vitkienė šioje mus ištikusioje krizėje mato didelį žmogiškumo, bendrumo ir atsakomybės už kitą proveržį. Ir nors tai vyksta per skausmą, nepriteklius, siaučiant ekonominio nesaugumo nuotaikoms, bet, pasak jos, susikalbėjimo, empatijos, pagalbos (itin kūrybiškos) visuomenėje yra daug sodriau, nei buvo galima apčiuopti iki šiol.

„Mums – kultūros sektoriui – reikėtų nuo šios žemo starto/krizinės linijos atsispirti ir įsivesti pasitikrinimo barometrus, kiek mūsų veikla skatina bendrumo jausmą ir kūrybiškumą, kuris yra stipriausias įrankis, padedantis įveikti tiek socialines, tiek ekonomines krizes. Kamuoliukas mūsų pusėje“, – sako V. Vitkienė.

Anot tarpdisciplininio meno, rezidencijų ir švietimo centro „Rupert“ vadovės, buvusios Lietuvos kultūros atašė Italijoje (2015–2019 m.) ir humanitarinių mokslų daktarės J. Reklaitės, krizė kartu yra ir galimybė, nes krizės padeda atsirinkti kas svarbu, pažadina kūrybiškumą, sutelkia žmones ir institucijas, išryškina lyderius.

„Ši labai specifinė padėtis, kurioje esame ir kurią galime labai sunkiai valdyti bei spėti, pirmiausia galėtų tapti niša vizijoms apie kitą, naują, kitokį ir galbūt geresnį pasaulį kurti. Tai yra menininkų ir kultūros lauko prerogatyva ir tai yra mūsų funkcija bei pareiga. Labai norėtųsi, kad galėtume savo energiją, kuri dabar daugiausia sutelkta išgyvenimui ir nesibaigiančiam perplanavimui, adaptavimuisi prie neapibrėžtos padėties, skirti galvojimui kas toliau. Tikslas turėtų būti ne išbristi iš krizės ir kuo greičiau sugrįžti į prieš kelis mėnesius buvusią padėtį, o pasiekti, kad padėtis būtų geresnė, kitokia“, – teigia J. Reklaitė.

Lietuvos kultūros atašė Švedijoje, Suomijoje ir Danijoje Ž. Etevičiūtė pabrėžia, kad esama padėtis yra puiki proga refleksijai ir ateities svajonėms: „Sunku pasakyti, ar kultūros lauke būtent šiuo metu išgyvename kažkokią išskirtinę padėtį, kurią galėtume pavadinti krize. Bet kokiu atveju, tai galėtų būti geras laikas sustoti ir apžvelgti padėtį. Geras laikas ne tik analizei, bet ir svajonei apie ateitį, gyvenimą pandemijai pasibaigus.“

Tai tik dalis pokalbio „Kaip kultūrai atsigauti po krizės?“ įžvalgų – gegužės 13 d. pokalbio dalyvės aptars kultūros sektoriaus problemas ne tik su moderatorės M. Gimbutaitės pagalba, bet ir atsakinės į pokalbio žiūrovų užduodamus klausimus.

Pokalbį stebėti ir užduoti klausimus bus galima KMN Facebook paskyroje.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. A. a. E. Ignatavičius:

    Netektis: mirė rašytojas, dramaturgas E. Ignatavičius
    – diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/netektis-mire-rasytojas-dramaturgas-e-ignatavicius-967740

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: