Aplinkos ministro bandymas įteisinti „ūkininkavimą su lankais“ sukėlė pasipiktinimo bangą (8)

Kęstutis Mažeikai leido ūkininkauti su lanku | Alkas.lt koliažas

Kęstutis Mažeikai leido ūkininkauti su lanku | Alkas.lt koliažas

Gegužės  8 d. Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika pasirašė naujas medžioklės taisykles, kuria įteisinama medžioklė lankais, taip pat priimti kiti medžioklės suvaržymus mažinantys ir medžioklės kontrolę galimai silpninantys pakeitimai.  Toks sprendimas papiktino ne tik aplinkosaugos apsaugos srityje dirbančių nevyriausybinių organizacijų atstovus ir Seimo opoziciją, bet ir valdančiuosius, su kuriais esą ministro sprendimas buvo nederintas. Valstiečių ir žaliųjų frakcija paskelbė lauksianti ministro paaiškinimų dėl šio paslapčia įteisinto medžioklės būdo.

K. Mažeika tinklapyje Facebook pasiaiškindamas dėl pasipiktinimo bangą sukėlusio savo sprendimo priminė, kad medžioklė yra ūkininkavimo būdas – „ūkio šaka“, tad, pasak jo, nieko bendro su ja neturinčių ir jos neišmanančių kalbėtojų reikalavimai jam nėra svarbūs:

Tai gal ir Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis tinklapyje Facebook pasisakydamas dėl šio įvykio prispažino esąs neišmanėliu?

Aplinkosaugos koalicija: K. Mažeikos patvirtinti Medžioklės taisyklių pakeitimai turi būti atšaukti

Aplinkosaugos srityje dirbančių nevyriausybinių organizacijų atstovai dėl Aplinkos ministro sprendimo leisti medžioklę lankais išplatino pranešimą, kuriame teigė, jog ruošiant Medžioklės taisyklių redakciją buvo pažeistas teisėkūros procesas.

„Aplinkosaugos koalicija kartu su Gamtos apsaugos asociacija „Baltijos vilkas“ siekė dalyvauti Medžioklės taisyklių keitimo procese ir atstovauti gamtosauginį interesą – ragino ministeriją pradėti keitimų derinimą, siuntė savo pastabas ir siūlymus. Tačiau ministerija Medžioklės taisyklių pakeitimus derino išskirtinai tik su medžiotojais, atsitvėrusi nuo visuomenės ir nevyriausybinių organizacijų. Žadėtas Medžioklės konsultacinės tarybos posėdis neįvyko, minimaliam laiko tarpui teisės aktų sistemoje paskelbtame taisyklių projekte lankai net nebuvo minimi“, – rašoma Gamtos apsaugos asociacija (GAA) „Baltijos vilkas“ ir Aplinkosaugos koalicijos atstovų pasirašytame pranešime.

„Esame šokiruoti Aplinkos ministro Kęstučio Mažeikos sprendimo įteisinti kontraversiškai vertinamą medžioklę lankais be jokių diskusijų su visuomene bei derinimo proceso. Tai, kas įvyko, vertiname kaip sukčiavimą teisėkūroje ir visuomenės bei viešo intereso ignoravimą,“ – sako GAA „Baltijos vilkas“ tarybos narys Vaidas Balys. Jis primena, jog dar 2018-aisiais peticiją prieš medžioklę lankais pasirašė 60 000 žmonių, todėl lankų klausimas negali būti sprendžiamas atsiribojus nuo visuomenės.

Aplinkosaugos koalicijos pirmininkę Liną Paškevičiūtę labiausiai neramina aplinkos ministro išskirtinai ūkinis požiūris į aplinką. „Tipinis dabartinės Aplinkos ministerijos vadovybės požiūris: gamta – eksploatuojamas išteklius, o visuomenė ir nevyriausybinės organizacijos – tik trukdis įgyvendinti lobistinių grupių interesus,“ – sako L. Paškevičiūtė.

Pasak visuomenininkų medžioklės taisyklės buvo keičiamos nesilaikant teisėkūros principų, pasirenkant atstovauti vienai suinteresuotai pusei, nederinant su kitomis pusėmis, todėl nevyriausybininkai žada siekti, kad šis pakeitimas būtų atšauktas ir Aplinkos ministerija, planuodama naujus keitimus, privalėtų vykdyti jų derinimo procesą pagal teisėkūros principus.

„Svarbu, kad planuojant ir įgyvendinant aplinkos, taip pat ir medžioklės, politiką būtų atsisakyta vien ūkinio požiūrio, įtraukiami gamtosauginiai interesai ir siekiama aukštesnių etikos standartų. Medžioklė lankais yra nepriimtina kaip išskirtinai pramoginė komercinė veikla, pasižyminti žiauriu ir neetišku elgesiu su gyvūnais. Aplinkosaugos koalicija ragina Seimą ir Vyriausybę principingai įvertinti ministro elgesį ir tinkamumą toliau eiti pareigas“, – teigia visuomenininkai.

Gegužės 11 d. 10 val. nedidelis būrys aktyvistų prisilaikydami karantino sąlygų ketina prie Aplinkos ministerijos surengti protesto akciją. „Dalyvaus tik maža dalis aktyvistų, bet už jų nugarų stovi tūkstančiai akylai situaciją stebinčių gamtos mylėtojų, kurių kantrybės taurė perpildyta. Perduosime ministrui ir simbolinę dovaną: J. Biliūno apsakymą „Kliudžiau“. Kiekvienas Lietuvos mokinys šį apsakymą yra skaitęs, bet kai kuriems pravartu jį dar kartą prisiminti“, – rašoma akcijos rengėjų pranešime.

Opozicija kreipsis į teismą ir teiks įstatymo pataisas, draudžiančias medžioklę lankais

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos atstovai, dėl aplinkos apsaugos ministro Kęstučio Mažeikos sprendimo įteisinti medžioklę lankais, parengė kreipimąsi į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą kuriuo prašo ištirti ministro  priimto įsakymo teisėtumą. Taip pat žada Seimui pateikti Medžioklės įstatymo pataisas, uždrausiančias medžioklę lankais.

Pasak Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narės Aistės Gedvilienės, dabartinis aplinkos ministras K. Mažeika, 2018 m. Seime keičiant Medžioklės įstatymą ir tąkart siekiant įteisinti medžioklę lankais, sulaukė visuomenės pasipriešinimo. K. Mažeika viešai Seimo posėdyje žadėjo, kad šis medžioklės įrankis nebus įteisintas ir tokios grėsmės nebebus.

„Tačiau šį penktadienį ministras K. Mažeika be jokios diskusijos, nepaskelbęs viešai, nepaisydamas visuomenės nuomonės, vienasmeniškai savo įsakymu įteisino tokį brutalų medžioklės būdą. Nebegalėdami daugiau pasitikėti visuomenei netikrus pažadus dalinusiu aplinkos ministru, ketiname tokį ministro sprendimą, o kartu ir brutalų bei barbarišką medžioklės būdą stabdyti teisinėmis priemonėmis. Todėl šį ministro įsakymą skųsime Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui bei teikiame Seimo medžioklės įstatymo pataisas, kuriose aiškiai, įstatymo lygiu uždraudžiame medžioklę lankais. Šokiruoja, kad tenka teisinėmis priemonėmis stabdyti tokius veiksmus ministro, atstovaujančio partijai, kuri savo pavadinime deklaruoja „žaliąsias“ idėjas“, – teigė Seimo narė A. Gedvilienė.

Papildyta 2020-05-11 d.:

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. Gediminas Martišius:

  Kai sužinojau šitą genialų įsakymą, riebiai rusiškai nusikeikiau. Dievaži, šitie “žalieji” jau seniai raudonesni už bolševikus. Jeigu dar rinkėjai jiems patikės nors kelis Seimo deputatų mandatus rudenį, bus galima konstatuoti, kad Lietuvoje politinis sąmoningumas nuėjo į pogrindį. Nenustebčiau, jei šitas “ministras” įteisintų bet kokį medžioklės būdą: žvėrių gaudymą kilpomis, žvejybą žeberklais, tinklais ir t.t. Neabejoju, kad už tokio medžioklės būdo įteisinimo styro B.Bradausko ir į jį panašių ausys. Dirbau aplinkosaugos srityje 25 metus, gerai, kad prieš keletą metų išėjau. Nežinau, kokių veiksmų būčiau ėmęsis dabar. Stebina, kad tokie gamtosaugininkų autoritetai kaip S. Paltanavičius neišdrįsta pasakyti į akis ministrui – gal jau gana? Manau, į jo nuomonę būtų atsižvelgta.

 2. Žalią gatvę iškrypimui:

  kad ir kokia forma jis reikštųsi!
  Kaip reikėtų surengti iškilmingą, įspūdingą – kad amžiams įsimintų – šios kadencijos Seimo uždarymą. pvz., kai dėkingi rinkėjai iškilminga eisena išneša „savo atstovus” su jų ministrais ant šakių palaikomo „garbės baldakimo” iš Seimo. Žinoma, tuos, kas norėtų tradiciškiau, galima ir vežėčiomis, prikrautomis trąšų, išvežti

 3. tai va:

  Aplinkosauga taip viską saugo, kad miškai tik ir zvimbia pjūklų balsais.

 4. ŽEMAITIS:

  Tokios bangos turi baigtis atleidimais iš užimamų pareigų.
  Toks veikėjas, o ypač – jo medžiotojų globėja viceministrė tikrai negali užimti tokių pareigų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: