A. Gedvilienė. Ar leisim „žaliajam“ ministrui meluoti ir medžioti lankais? (30)

Medžioklė lanku | wikipedia.org nuotr.

Medžioklė lanku | wikipedia.org nuotr.

Mokykloje visi skaitėme ir analizavome Jono Biliūno novelę „Kliudžiau“, kurioje jautriai ir vaizdžiai aprašyta nekalto, strėlės pakirsto, gyvūno kančia. Novelėje paprastai ir suprantamai pasakojama apie galią, kuri netinkamose rankose tampa pražūtinga.

Gaila, bet kai kurios moralės pamokos laikui einant pasimiršta.

Šiandien Aplinkos ministras žaidžia su galia keisti medžioklės taisykles, įteisindamas prieš 15 metų uždraustą medžioklės įrankį – lanką. Skirtumas tarp Biliūno berniuko ir Aplinkos ministro tas, kad berniukas padaręs klaidą, tą suprato ir gailėjosi visą gyvenimą, o ministras, deja, jau ne kartą išklausęs prašymus ir argumentus prieš tokį medžioklės būdą, nenuleidžia rankų, kad tik pasiektų savo.

Kuo šis kartas kitoks?

Tuo, kad jei pirmą kartą norėdamas įteisinti medžioklę lankais K. Mažeika teikė pasiūlymą, apie jį buvo diskutuojama ir sulaukus daug pasipriešinimo ir nepritarimo jis pasiūlymą atsiėmė, tai šį kartą – su niekuo nesitarė, nieko neklausė ir tiesiog padarė.

Gegužės 8 d., penktadienį, savo įsakymu ministras patvirtino Medžioklės taisykles, kuriose įteisinama medžioklė lanku. Ir viskas. Yra mintis, yra galia, yra sprendimas.

Noriu priminti, kad dar 2018 m. buvo keičiamas Medžioklės įstatymas ir buvo bandoma įteisinti lankus, kaip medžioklės įrankius Seime. Seimas tada pasipriešino. Ministras Mažeika prižadėjo nedaryti žygdarbių vienasmeniškai. Aiškai iš tribūnos pasakė: “Aš tik vykdau savo pažadą. Dėl lankų buvo daugiausiai diskusijų ir aš noriu pagarsinti, kad šiame įstatymo projekte tikrai nėra jokios grėsmės, kad galės laisvai disponuoti lankais ar kažkokiais panašiais templiniais ginklais. Tai iš tikrųjų noriu nuraminti visus skeptikus <…>”.

Ne tik moralės pamokos, bet ir pažadai pasimiršta. Dabar Ministras naudojasi ekstremalia padėtimi, apgauna aktyvius piliečius, nepaiso ir Seimo nariams duoto pažado, kad lankai netaps medžioklės įrankiu ir imituodamas teisės akto derinimą, ignoruoja 60 tūkst. piliečių pasisakančių prieš medžioklę lankais, patyliukais, tikėdamas, kad niekas nepastebės, pakeičia medžioklių tvarką. Kam švaistyti gerą krizę?

Kodėl „NE“ medžioklei su lankais?

Visų niekada neapibūdinsi vienu žodžiu ar sakiniu, bet kol atsiranda medžiotojų, kurie supainioja šerną su stumbru, kyla didelis klausimas ar lanko imsis tik tas, kuris moka su juo elgtis (nesu ekspertė, bet abejoju ar Lietuvoje yra daug medžiotojų, įgudusių medžioti lankais). Net jei su lanku elgtis ir moka, tai dar neužtikrina, kad šūvis bus taiklus. Gali prireikti daugiau šūvių aukai „pribaigti“, o tai tikrai žiauru. Galų gale, gali būti taip, kad žvėris, sužeistas strėle, pabėgs ir ilgai klaidžios kankindamasis su strėle kūne. Ar tai moralu ir etiška? Biliūno berniukui tokio vaizdo užteko kartą, kad atsimintų visam gyvenimui.

Medžioklė su lankais yra kitokia ir dėl to, kad ji yra „tyli“. Tai galimybė brakonieriams karaliauti miškuose nepastebėtiems ir neišgirstiems. Visi, kas kalba apie skerdyklas miškuose įgauna papildomų argumentų – brakonierius niekada negalvos apie mišką ir žvėris, duokim jiems papildomų įrankių, jie juos išnaudos, kad kuo daugiau iš miško išsineštų. Galų gale, girdimas šautuvo šūvis yra ir įspėjimas miško lankytojams, apie medžioklę ir apie tai, kad reikia būti atsargiems.

Mažeikos darbai karantino metu

Verta atkreipti dėmesį ir į kitus ministro darbus. Tik prasidėjus karantinui, kada buvo kalbama apie tai, kad valstybei reikės skolintis, Aplinkos ministerija išsinuomojo naują, prabangų BMW. Vėliau Aplinkos apsaugos departamente buvo įsteigtos trys nauji patarėjų etatai su geromis algomis dar prieš paskiriant naują vadovę; planuose nauji kirtimai Punios šile; Seime tyliai atmestos Medžioklės įstatymo pataisos dėl elektroninės medžioklės registracijos ir viešinimo, o dabar, laužant visus ankstesnius pažadus, vienasmenis lankų medžioklėje įteisinimas. Valio! Visa tai „žalios“ vyriausybės „žalio“ Aplinkos ministro darbai. Ir tik tie apie kuriuos žinome.

Pabaigai dalinuosi novelės citata, ji tokia stipri ir viską pasakanti. „Kliudžiau. Kaip tikras medėjas prilėkiau artyn, bet ūmai pajutau širdyje šaltį ir apsistojau nustebęs: katytės veidas buvo neapsakomo skausmo pervertas, akys primerktos; ji iš visos dar likusios galios pasistengė atsistoti ant pirmutinių kojų ir pradėjo šliaužti, vilkdama žeme savo kūnelį: kartu vilkosi įlindusi jos krūtinėn strėla, o iš žaizdos dideliais juosvais lašais lašėjo ant smėlio sukrekėjęs kraujas.“

Autorė yra Lietuvos Respublikos Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narė

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

30 komentarų

 1. Gediminas Martišius:

  Jeigu nori pradėti dieną riebiu keiksmažodžiu, pasidomėk, ką naujo sugalvojo “žaliųjų” ministras. Gal jam geriau būti ne ministru, o menestreliu? Suoktų sau giesmeles savo patronams, vargo nematytų. Dievaži, apgailėtina asmenybė…

 2. Lii:

  Medžiotojų klano statytinis.

   • Arūnas:

    Lietuvoje yra apie 30 tūkst. medžiotojų, ir ne tik miškininkai, bet , dažniausiai, senieji ir naujieji nomenklatūrininkai ir jų globotiniai. Kaip Jūs manote, kiek Lietuvoje yra norinčių medžioti lankais? Šito aš nežinau, bet manau, kad rankos pirštų pakaktų jiems suskaičiuoti. Tada mano išvada, kad tie keletas yra tokie galingi, kad ministras skuba priimti juos tenkinantį įstatymą. Taigi…

 3. Ministras-pogrindininkas?:

  Ar tai ne nusikalstama veika, kai įstatymus SLAPČIA net nuo savų patvirtina? Ar tai ne pagrindas APKALTAI? Ar jis vis dar tarnauja LR Konstitucijai?

  • Žemyna:

   Juk tik ką – prieš savaitę ar kiek daugiau buvo vėl rašyta apie tai, kad visą šį laiką Punios šilas naikintas ir planuojama tai tęsti, nepaisant m-jos įsakymo dėl kirtimų stabdymo.
   Taigi, šios kadencijos Seimas įeis į istoriją kaip itin įnirtingo miškų (o su juo ir miško gyvūnijos buveinės, bei pačios gyvūnijos) naikinimo Seimas.
   Naikintuvai nebūtinai skraido, jie gali ir posėdžiauti, nutaisę reikšmingus veidus. Kuo toliau, tuo labiau įsigali išsigimimas.

   Perspėja: Punios šile norima iškirsti 35 ha
   – lrytas.lt/musu-zeme/naujienos/2020/05/06/news/perspeja-punios-sile-norima-iskirsti-35-ha-14789086/

   Apie rezervato plėtimo planus pamiršo: Punios šile vėl ruošiamasi kirtimams
   – lrytas.lt/gamta/flora/2020/05/06/news/apie-rezervato-pletimo-planus-pamirso-punios-sile-vel-ruosiamasi-kirtimams-14788404/

 4. -.-.-:

  kad medžiotojo šūvis bus taiklus, neužtikrina ir šautuvas, taip kad čia yra tuščios kalbos ir veidmainiški pavirkavimai. Jei iš tiesų rūpintųsi žvėrimis, tai bet kokią medžioklę uždraustų. Vis dėlto, aš to nesiūlyčiau, nes žmogus vis dar yra gamtos dalis ir turi išlaikyti savo vietą mitybos grandinėlėje arba surasti, kas jį ten pakeistų. Paliegusių, pasiutlige sergančių ar pernelyg pasidauginusių gyvūnų skaičių turi kažkas kontroliuoti. Laukinėje gamtoje tai susireguliuoja savaime, bet Lietuvoje nebėra tokių laukinės gamtos vietų, kurios nesikirstų su žmogiškuoju pasauliu (ir poveikis yra abipusis), todėl medžioklė turi išlikti. O kad jau taip, tai medžioklė lankais būtų netgi labiau priimtina, nes mažiau žvėrių išžudytų. Be to, nelaimingų atsitikimų medžioklėje irgi sumažėtų – ne tie atstumai, kad žmogų su persekiojamu grobiu supainiotų.

  • Žemyna:

   Štai, kai užaugs tokia sąmoninga karta, kuri tik tuo ir apsiribos, kad su ginklu į mišką įžengs tik, kad pasiutlige sergančius sunaikintų, tada bus kita kalba.
   O ar žvėrių jau tikrai per daug priviso, sužinosime, kai medžiotojai gyvens ir savo girtas orgijas rengs ne miškuose, o kuo toliau nuo jų. Kai „elito” pilys bus iškraustytos iš rezervatų. Dabar žvėrys buvo priversti kraustytis iš miško į kaimą ar ir į miestus, nes ten ne visai adekvačių medžiotojų ordos siaučia, nes iš žvėrių buvo ATIMTA jų natūrali buveinė, ir jie nebegali gyventi pagal gamtos taisykles. Kai bus galimybė saugiai grįžti į mišką, tada jų dauginimasis vėl grįš į gamtos nustatytas normas.
   Dėl žmogaus vietos mitybos grandinėje – jis seniai tą grandinę sudraskė ir taip išdarkė, kad dabar tą mitybos grandinę BŪTINA saugoti nuo žmogaus kišimosi į ją. Jam nėra jokio reikalo ĖSTI tiek mėsos, kiek jos šių laikų medžiokliai ĖDA. Toks nesaikingumas yra LIGA, ir ją reikia gydyti, o ne jai pataikauti.
   Tautos gėdai, ekskomunistų ir jų biologinių bei idėjinių palikuonių vadovaujami medžiokliai savo orgijomis su pasišaudymais jau seniai pralenkė CK ir RK „gamtos mylėtojų” nusikaltimus gamtai. Anie tik viščiukai, lyginant su dabartiniais.

  • Dronas:

   Lankas NĖRA humaniškiau nei kulka. Sužalotas lanko, gyvūnas žūva nuo stipraus vidinio kraujavimo. Tai gali užtrukti, neretai tenka pribaiginėt. Kulka šiek tiek kitas dalykas. Nors žaizdos nuo kulkos gali atrodyt kur kas siaubingiau, bet reikalas tas, kad nuo šaunamojo ginklo paliktų žaizdų paprastai mirštama greičiau, dažnai būna šokas ir sąmonės praradimas. Ekspansyvios kulkos palieka siaubingas žaizdas, bet paradoksas tas, kad jeigu pataikymas tinkamas, prarandama sąmonė labai greitai ir atitinkamai mirtis būna greita ir santykinai humaniška, kiek tai taikytina šiai sąvokai. Tuo pačiu brakonieriui, lankas puikus dalykas, jie net iš mašinų šaudyt įsigudrina. Žiūrėjau JAV patirtį kur leidžiama medžiot iš lankų ir brakonieravimas ten rimta bėda.Todėl esu kategoriškai prieš, lankų ir arbaletų naudojimą medžioklėje, nors nesu prieš medžioklę kaip reiškinį. Tiesa esu kategoriškai prieš nomenklatūrines medžiokles, kas Lietuvoje tapo norma ir užima didžiąją medžioklių dalį. Apibendrinant, šaunamasis ginklas yra tinkamesnis medžioklėje, gyvūnas žūva akimirksniu arba labai greitai ir kur kas mažiau sužalotų ir pabėgusių, veliau nustipusių gyvūnų. Juo labiau šaudymas iš lanko sudėtingas dalykas, todėl tikslus pataikymas kur kas mažiau tikėtinas. Jau nekalbant apie tai, kad tai tikrai NĖRA tikslus mokslas. Sportinis ar pramoginis šaudymas iš lanko, labai skiriasi nuo medžioklės. Lankų atsisakė ne veltui. Ir nors kai kuriose kitose valstybėse lankai leidžiami, bet reikia pripažinti, kad tai paprastai labai didelės valstybės, kuriose dar yra milžiniški miškai ir kiti gyvosios gamtos plotai. Lietuvoje, ne. Lietuvoje medžioklė turi būti griežčiau reglamentuojama, tuo pačiu pirmenybė teikiama gyvūnų populiacijos reguliavimui, o ne komercinei medžioklei. Todėl aš už tai, kad sportui galima būtų įsigyti lankus ir net naktinio matymo taikiklius, bet esu kategoriškai prieš tokių prietaisų naudojimą medžioklėje, Lietuvos respublikos teritorijoje.

   • Žemyna:

    Kadangi per pastarųjų metų skandalus išlindo pavardės, kas su kuo medžioja (ir Aplinkos apsaugos ministro(!!!) pavardė šmėžavo), į visuomenininkų reikalavimą be jokių atskirų prašymų viešinti, neslapstyti tų nusikalstamų medžioklių dalyvių, ministras atsakė DRAUDIMU VIEŠINTI…
    Taigi, nesikiškite, mužikai, į „elito” reikalus. Eik, mokesčius sumokėk, ir išnyk.

 5. Žemyna:

  „Įtikinamiau” paaiškinti, jog viskas „ne taip”, neįmanoma:
  – respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/lietuvos_politika/kmazeika_noriu_atsiprasyti_visu_kurie_buvo_suklaidinti/

  Pagal jį, įstatymas „nepriimtas”, nes… jis įsigalios ne nuo dabar, o kitoje kadencijoje (2022), kai bus kitas ministras. Tai anas ir bus kaltas, o šis – geras, mylintis gamtą „žalias” ministras, jis įstatymo nepriėmė, jis leido tai padaryti kažkokiai „Patariamajai tarybai”(????!!!!????? – A ce šo za take? paklaustų Štepselis ar Tarapunka). Tai kas realiai ministerijai vadovauja, kas jį už virvučių tampo? Kam savo parašą pardavė už ministro algą ir visas kt. privilegijas?

 6. tai va:

  Tamsta Aiste,ar nejaučiat, kad varot į lankas.Pro žiūroną nusitaikyt ir spaust gaiduką gali ir nomenklatūrininko anūkas, o lanku naudotis ne taip jau ir lengva.O brakonieriai ir be lankų klesti.

  • Žemyna:

   Būtent. ir be lankų klesti. Tačiau, kai girdisi, kad šaudo, žr. ir nereikalingų liudininkų atsiranda, kurie, jei ne miške būdami, tai bent išsiskirstančius pamato, atpažįsta. Tai ypač nemalonu, kai brakonieriaujama, arba kai kas nors nemalonaus ar net ir tragiško atsitinka! Dabar jau šiek tiek apsigynė nuo viešumo, nuo visuomenės teisės žinoti, kas tuo metu girtavo ir siautėjo miške.

 7. ŽEMAITIS:

  Manau, kad medžioklė iš viso turi būti uždrausta.
  Netikiu, kad įvairūs pareigūnai ir pan yra tokie alkani, jog medioklė būtina jų prasimaitinimui. Medžiojama dėl aistros žudyti. O tai labai bloga aistra, kuri humaniškoje liberalioje visumenėje negali būti toleruojama.
  Kai kas gal bandys argumentuoti, kad “taip reguliuojama žvėrių populiacija”. Bet šiais laikais galima ją reguliuoti ir gyvūnus sterilizuojant (prieš tai užmigdžius, vėliau – paleidus į lasvę). Juk taip daugelyje šalių išsprėžęsta valkataujančių kačių ir šunų problema. Niekas jų nenaikina. Tiesiog sugauna, sterilizuoja ir vėl paleidžia.
  Tad, visiškai nėra jokių argumentų, kurie galėtų pateisinti laukinių žverių žudynes.

 8. Lii:

  Aš išvis neįsivaizduoju, koks turi būti žmogus, kad medžiotų. Gyvūnai medžioja tam, kad išliktų ir prasimaitintų, o kam medžioja tie milijonus uždirbantys nežinomieji? Nužudyti gyvūną yra pramoga? Azartas? Džiaugsmas? Man visi medžiotojai yra šlykštūs. Jei kažkam galima medžioti lankais, man galima šlykštėtis medžiotojais.

  • Žemyna:

   Būtent! PRAMOGINĖ medžioklė (kuo – nesvarbu) turi būti paskelbta KRIMINALINIU nusikaltimu.

  • ŽEMAITIS:

   Pritariu.
   Niekada nebendraučiau ir jokių reikalų neturėčiau su žmogumi, jei sužinočiau, kad jis medžiotojas.
   Kokia čia dar gali būti “pramoga” – niekuo dėtų žverių žudymas.
   Jei jau tokie aistruoliai – tai stokit į kariuomenę, važiuokit į “karštuosius” pasaulio taškus ir kovokit prieš visokius ISIS teroristus. Bent jau kova bus teisinga – kovosite su tikrų brutaliu priešu – nekaltų žmonių žudiku, o ne su niekuo dėtais žvėreliais.
   Tad tokios “pramogos” yra nepateisinamos ir vienareikšmiai – turi būti uždraustos. Šias laikais kad prasimaitinti medžioti jau nebereikia.
   Na (jau rašiau), o žverių populiacijos dydį galima reguliuoti gerokai humaniškesniais būdais – pvz., juos sterilizuojant ir vėl paleidžiant į laisvę.

 9. Žemyna:

  Va, dienos temoje parodyta diskusijų ištrauka rodo, jog bernelis netiesą mergelei sako – jis pritarė…

  Daugiau negu juokinga, kad APLINKOS ministras tuo teisinasi, kad jis nedalyvavo(!!!) svarstant klausimą iš srities UŽ KURIĄ JIS ATSAKINGAS… Jis „tik” pasirašė neskaitęs… Ar neskaitęs pasirašo kas ką pakiša?
  O „Dienos temoje” bando žodžių jūroje paskandinti trumpą ir tiesų atsakymą į užduotą klausimą – tu UŽ ar prieš. Nežiūrint, kad tik ką įraše girdėjome jo „aš UŽ”.
  O kur dar dar naktinės medžioklės su šunimis ir žvėris akinančiais žibintais įteisinimas? Dėl lankų teisinasi, kad dalyje Europos šalių jos įteisintos. Tačiau apie tai, kad naktinės medžioklės su žibintais ir šunimis uždraustos!

  Klausimas mūsų teisėsaugai: kada įteisinsite serijinę žmogžudystę?

  ———————–

  MIRĖ STASYS STAČIOKAS, vienas iš LR Konstitucijos Autorių.

 10. albertas:

  Jei būčiau ministru, leisčiau su strėlėmis šaudyti tik Amūrams ir tik į moteris…

 11. stasys:

  Nesu medžioklės fanas kaip ir nesu valstiečiams amsintis , bet negaliu praeiti pro faktą jog pas mus visuomenės interesus ginančios organizacijos labiau linkusios organizuotis ka nors drausti o ne leisti . Gal dėl to \Lietuvos visuomenė vadinama ‘fobiška’ visur matantį problema, neturinti idėju savo poreikiams tenkinti o koncentruojasi va į tokius politikavimus . Šautuvas irgi gali būti begarsis , juo gali naudotis kreivarankis , pijokas ar šeip nauja-lietuvis medžiojantis pro savo merso langą . Dabar juk pievose pilna visokio gyvio ..sustojai šalikelėje su naktinio matimo prietaisų pikštelėjai ir še tau soti vakarienė. Prie tokiu šiandieniniu galimybių bet koks apribojimas sunkiai suvaldomas . Normalus medžioklinis arbaletas kainuoja netgi brangiau nei ‘pikšt’ šautuvas .Nepastatysi prie kiekvieno medžio po apsaugą todėl , todėl jei jau leidžiame medžioti apriboti kai kurias priemones manau neteisinga . Jei norime kad taisyklės butu veiksmingos jos turi būti aiškios ir ne tokios ..kaip va čia dėstomos ..J. Biliūno “pikštelėjau”.

 12. mociute:

  neleisti, uzdrausti ar kitaip sulaikyti apsigimusius (patologinius) melagius jau neimanoma. Juolab, kad jie jau dauginasi Lietuvoje panasiai kaip kazkada laukiniai triusiai Australijoje rade tam ypac palankias salygas ir net patys ima tiketi savo pliurpalais…. Neveltui sakoma, kad ir karve daugybe kartu buliumi pavadinta ima juo baubti….. Yra tik vienas – vienintelis budas kaip sustabdyti is Lietuvos politiku lupu upemis besileijanti mela – britu pavyzdziu priimti istatyma kuris igaliotu apsimelavusius politikus bausti ypac grieztai. Patikekit, perspektyva realiai prisesti i kalejima net ir uz nelabai dideli mela o po to prarasti bet kokia galimybe aktyviai dalyvauti valstybes politiniame gyvenime sutramdo net ir “nelabai” apsigimusius bet susigundziusius pameluoti…..

 13. Žemyna:

  Seime pajudėjo pataisos, draudžiančios medžioklę lankais: K.Mažeika balsavo „PRIEŠ“
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/seime-pajudejo-pataisos-draudziancios-medziokle-lankais-k-mazeika-balsavo-pries-56-1318356?copied

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: