A. Kubilius: Ar Prezidentas sustabdys biudžetinį banditizmą? (12)

Andrius Kubilius | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Andrius Kubilius | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Europos Parlamento narys, buvęs Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius Lietuvos valdančiųjų Seime priimtus sprendimus išdalinti „milijardą milijonui“, nekeičiant šalies biudžeto ir sulaužant visas svarbiausias biudžetines taisykles, pavadino „biudžetiniu banditizmu“ ir paragino Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą „sustabdyti tokius valdžios veiksmus bei pareikalauti laikytis elementarių biudžeto formavimo, sudarymo ir keitimo principų“.

„Ketvirtadienį Seimas patvirtino naują priešrinkiminį „milijardą milijonui“, tačiau taip pat paaiškėjo, kad šio milijardo dalybos nėra niekaip atspindėtos šalies biudžete, kuris pagal Konstituciją yra esminis ir vienintelis šalies dokumentas, kuriame turi atsispindėti visos valstybės išlaidos ir pajamos ar skolos, iš kurių tokios išlaidos turi būti finansuojamos“, – rašoma A. Kubiliaus, Rasos Juknevičienės ir Liudo Mažylio biuro pranešime spaudai.

A. Kubilius pabrėžia, kad „Konstitucija labai aiškiai sako, kad neužtenka vien tik kokiame nors atskirame įstatyme ar Vyriausybės nutarime įrašyti kokias nors naujas išlaidas. Jos taip pat turi būti įrašytos ir į valstybės biudžeto įstatymą, nes tik šiame įstatyme pasimato visos atskirų sričių išlaidos ir pajamos ir tik taip galima pamatyti visą valstybės finansų vaizdą“.

Be to, pasak politiko, biudžeto svarstymo procedūros yra kitokios nei paprastų įstatymų, jos numato Valstybės kontrolės, Lietuvos banko, kitų ekspertinių institucijų, taip pat ir Europos Komisijos privalomą išvadų pateikimą.

„Vyriausybė nutarė visas biudžeto svarstymo procedūras grubiai sulaužyti. Ir todėl iškyla ne tik visų tokių milijardinių išlaidų ekonominio ir socialinio tikslingumo klausimas, bet ir galimų grubiausių ir sąmoningų konstitucinių nusižengimų problema“, – teigia buvęs Vyriausybės vadovas.

Pasak A. Kubiliaus, nors Seimo opozicija ir reikalavo, bet Vyriausybė ir valdantieji nekreipė dėmesio į paties Seimo Teisės Departamento išvadą, kurioje parašyta: „Įstatymo projekto aiškinamajame rašte nurodyta, kad įstatymo projekto nuostatoms įgyvendinti reikės papildomų valstybės biudžeto asignavimų. Atsižvelgiant į tai /…/kartu su šiuo įstatymo projektu turėtų būti teikiamas Lietuvos Respublikos 2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo pakeitimo įstatymo projektas“.

EP narys A. Kubilius priminė, kad 2008-2012 metų finansinės krizės laikotarpiu, ypač jos pradiniu laikotarpiu, kai nebuvo galima numatyti ekonomikos kritimo ir biudžeto pajamų staigaus mažėjimo tendencijų, jo vadovaujama Vyriausybė kas kelis mėnesius pateikdavo Seimui valstybės biudžeto pataisas ir jos būdavo pilna apimtimi svarstomos bei tvirtinamos Seime.

„Ta krizė nebuvo nei paprastesnė, nei lengvesnė už šią, tačiau biudžeto taisyklių buvo tvirtai laikomasi. Nėra jokio logiško paaiškinimo ir pateisinimo, kodėl dabar tas pats neturėtų būti daroma, – teigia politikas. – Šios valdžios įnirtingai kurstomos politinės isterijos laikais, belieka tik kviesti atsipeikėti. Kai Vyriausybė nutaria į šiukšlyną išmesti biudžeto taisykles, nežinau, kas dar turi įvykti, kad į tokį „biudžetinį banditizmą“ visa savo konstitucine galia tinkamai sureaguotų Prezidentas“.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. Greičiausiai Prezidentas, kaip papratai pasakys: ką čia stadysi, tegul bus pamoka ateičiai…

 2. Getas:

  Vyriausybė ir siūlo pensininkams išmokėti tik rugpjūčio mėn. manytina, kad antram pusmečiui ir bus peržiūrėtas biudžetas. V. Kubiliaus reakcija yra ta, kad jis atėmė iš pensininkų, o ši Vyriausybė ir Seimas prideda pensininkams, tai Kubilių tas biesina.

  • mociute:

   matomai tamstos supratimas apie valstybes biudzeta yra toks pat kaip Skvernelio, Karbauskio&Co?? Tai gal ir tuos be tvarkos isdalintus skolintus milijardus grazinti irasys i “kur nors, “kam nors”” ir “kada nors”, ar, vistik, kaip ir visas skolas teks grazinti is valstybes biudzeto kuri sunesa eilines darbo biteles – mokesciu moketojai!!??? O kaip zina, turciai Lietuvoje , o ypac apsimete “valstieciais” dvarponiai, mokesciu moketi nemegsta…… O juk ir danbar skolinamasi ne Karbauskio ar Skvernelio o musu VALTYBES vardu todel ir jos istaymu laikytis PRIVALU! p.s juokingiausia kad tie is kuriu, atseit, “ateme” pensijas visai nepyksta nes suprato tuomet pavoju musu valstybes islikimui o amseti apie tai jau 12 metu nesustoja tie kurie is anos krizes netgi pralobo! Juk daugelis pensininku ir su giliu ilgesiu atsimena kai uz 1 lita galejo ipirkti tiek pat ar net daugiau nei dabar uz 1 eura…..

   • Getas:

    Kubilius su Šimonyte ėmė paskolas už 9,3 proc. palūkanas, kai Latvija neskriaudė savo pensininkų ir ėmė paskolą iš ES už 3 proc.
    Žodžiu, A. K su I.Š. mulkino savo Tautą, o naivieji tuo tikėjo. Dabar išaiškėjo, kad ir prezidentė juos dengė. Pastebėjau, kad iš viso Lietuvos valdžios ypatybė yra skriausti savus, o nuolankiai įtikti svetimiems. Dar pridėsiu dėl dabar paskelbtos gerovės valstybės kūrimo, ją reikėjo kurti iš karto Sąjūdžiui būnant valdžioje, o pvz. buvo geras Skandinavijos šalys ir Vokietija, kuriose veikė Socialinė rinkos ekonomika ir todėl Vokietija per 2-ą PS karą visiškai sudaužyta, po 20 m. tapo Gerovės valstybė, t. y. kai vidurinis sluoksnis ekonomine-socialine prasme sudaro 70-80 proc. visos visuomenės.

    • Bartas:

     Mušk savus, kad svetimi bijotų ( vertalas iš rusų). Dėjai snukin pensininkui ir tas tylės. Jeigu iš viso – pinigų negausi ir čia ne bezdėsi.
     Prisimenu ir neatleisiu . Užteks ir dviejų raidžių. A K.

 3. pencininkas:

  Ar mociute labai dziaugias,kai kubilius,net ir is neigaliuju ateme,o skolinosi uz9% ,tur but mociute yra kubiliaus bobute,kad ji tokia patenkinta buvusiu kubiliaus banditimzmu,kitaip nepavadinsi,apiplese pensininkus ir neigaliuosius,ir dar skolinos uz nerealius procentus lyginant su Latviais,tai kurioj vietoj tas banditizmas tada,ar dabar,ar mociutei totalus marazmas@

  • mociute:

   nusiramink, “pencininke” mociute turi labai gera atminti ir puikiai atsimena kas ir kaip vyko nuo pat 1990 Kovo 11-os!
   Ar nekeista kad butent tada kai Lietuvos biudzetas po 2000 buvo papildytas daugybe milijardu ir ne vien uz Wiljams’o modernizuota ir todel labai sekmingai parduota Mazeikiu nafta ir daugybe kitu isparduotu Lietuvos objektu, plius nuo 2004 isijungus ir ES milijardams, 2008 rudeni paaiskejo kad komunistai nuo 2000 nuvare Lietuva i bankrota o, kaip zinia, bankrutuojantiems ir dar skubiai, neskolina absoliuciai niekas!
   Gal pamegink isivaizduoti kas gi butu nutike jei pries 2008 Kaledas nebutu ismoketos
   algos biudzetininkams,pensijos, pasalpos ir visos kitos ismokos???? O valstybes izde kirkiliniai 2008 rudeni tepaliko keleta milijonu litu!
   Juk valerkos ivanovo “pulkai” buvo isrikiuoti dar gerokai anksciau taciau A.Kubiliaus vyriausybei milziniskomis pastangomis “uzgesinus gaisra” vistiek sunauja pagal dirigentu kremliuje lazdeles mosta suleke prie parlamento bent langus padauzyti 2009 sausio 16-a!
   Beje. TVF (tai gali paliudyti latviai) butu nukarpe visas pensijas, ismokas &ect geroookai labiau neti tai buvo padaryta Lietuvoje. O stai komunistus po velniu pasiunte estai sugebejo savo paciu susikurto fondo pagalba is 2007- 2008 krizes islipti beveik “sausi” ir net sustipreje!
   p.s ir kodel gi tie “turtingi” latviai tada pavydejo lietuviams o pagrindinius produktus isigyti lakste i Lietuva??? Normalus Lietuvos pensinikai nepamirso kad net laikinai sumazintos pensijos jiems leido gyventi oriau kadangi pragyvenimas Lietuvoje buvo 3x pigesnis nei kad dabar su atseit, padidintomis pensijomis!
   Apmaudu, kad nepavyko 2008 Lietuva nuvaryti i bankrota kad koks nors prisvoges kremlinis nusipirktu papigiai,ane?? Todel ir kliejate tulzi ant tu kurie isgelbejo Lietuvoa nuo tokio likimo…

 4. Žodžio laisvė...:

  Kad tave kur virusas,Andriau Kubiliau .Ir tu dar drįsti kalbėti apie biudžetą,pats kadaise banditizmą pasibalnojęs,įkišai savo purvinus nagus į pensininkų kišenes.Tada tu ,begemote,negalvojai kaip išgyvens tie apiplėšti žmonės.Su tuomete finansų vartytoja pasistengėte kad vertybinių popierių
  pirkėjai papildytų gerokai savo pinigines per palūkanas.Ir tu sau namą pasistatei per naudingą paskolą.
  Ko gero neklystu???

 5. LosAngeles:

  yra visgi zmoniu, kuriems sarmatos jausmas svetimas… gal padetis cia kalta, gal nurodymai, sunku pasakyti, deja tai tikrai ne tas asmuo, kuris turetu teise piktintis siuo klausimu

 6. Keista ir tai, kad Kubilius nepastebi to svarbiausio biudžetinio “banditizmo”, kai Skvernelis, kaip yra pranešta, Matjošaičio Kaunui iš valstybės biudžeto papildomai teškia dar 27 mln.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: