Darbo sutartys nebus kliūtis savarankiškai dirbantiems asmenims gauti 257 eurų išmoką (1)

Pixabay.com nuotr.

Pixabay.com nuotr.

Balandžio 30 d. Seimas ištaisė spragą Užimtumo įstatyme, dėl kurios savarankiškai dirbantys ir darbo sutartis turintys asmenys iškrito iš socialinės paramos sistemos. Mokėdami mokesčius nuo visų veiklų, jie neturėjo teisės prašyti nustatytos 257 eurų išmokos.

75 tūkst. iš 205 tūkst. savarankiškai dirbančių asmenų turi ir darbo sutartis. Vadinasi, trečdalis šių žmonių automatiškai iškrito iš paramos sistemos žmonėms, per karantiną netekusiems pajamų, neįvertinant, kad dalis jų dirba 0,2 ar 0,5 etato. Tai dėstytojai, lektoriai, konsultantai, kūrybinių profesijų žmonės.

Dėl išmokos iki dabar kreipėsi 59 tūkst. žmonių, t. y. ketvirtadalis savarankiškai dirbančiųjų. Išmokėta 7 mln. iš 36 mln. eurų. Naujos įstatymo pataisos tikslas – kad kuo daugiau žmonių, dėl karantino netekusių pajamų, pasiektų tam skirta valstybės parama.

Pakeitus įstatymą, išmoka bus skiriama, jei Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino metu savarankiškai dirbančio asmens darbo užmokestis pagal darbo sutartį ir darbo santykiams prilygintus teisinius santykius yra mažesnis už minimaliąją mėnesinę algą arba jai lygus.

Ši pataisa sprendžia ir trečiaisiais vaikų auginimo metais dirbančių mamų klausimą. Jeigu jų atlyginimas yra ne didesnis kaip 607 eurai, joms taip pat bus skiriama 257 eurų išmoka.

„Savo pasiūlymą taisyti įstatymą grindėme tuo, kad tai būtų socialiai teisinga. Pagal iki dabar galiojusias sąlygas, žinomas dainininkas, už koncertą gaunantis, pavyzdžiui, 10 tūkst. eurų honorarą, į išmoką pretenduoti galėjo, o šie žmonės dėl gautų 80 ar 100 eurų tokią galimybę prarado“, – sako viena iš pasiūlymo autorių, Seime narė Audronė Jankuvienė.

Pasiūlymą teikė grupė LVŽS frakcijos parlamentarių – Audronė Jankuvienė, Vida Ačienė, Guoda Burokienė, Aušrinė Norkienė, Asta Kubilienė.

Priimta nauja nuostata bus taikoma nuo Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino pradžios.

Be paminėtos sąlygos, savarankiškai dirbantis asmuo turi teisę kreiptis dėl nustatytos  išmokos, jei:

– jo savarankiška veikla buvo registruota ne trumpesnį kaip 3 mėnesių laikotarpį per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino paskelbimo dienos;
– juridinio asmens atveju neturi likviduojamos ar bankrutuojančios įmonės statuso.

Nustatyta išmoka už mėnesį ekstremalios situacijos ir karantino metu siekia 257 eurus.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: