Santaros klinikų Kraujo centras kviečia nuo COVID-19 pasveikusius donorus: jūsų kraujas gali padėti sergantiems šiuo koronavirusu (2)

Koronavirusas | sam.lt nuotr.

Koronavirusas | sam.lt nuotr.

VUL Santaros klinikų Infekcinių ligų bei Intensyvios terapijos centruose gydomi COVID-19 sergantys ligoniai. Visa ligoninės komanda ieško įvairiausių būdų kuo veiksmingiau padėti tokiems asmenims. Kraujo centras pradeda dar vieną veiklos kryptį: imuninės plazmos surinkimą. Kviečiami visi COVID-19 sirgusieji ir pasveikusieji donuoti kraujo. Imuninė plazma yra pasveikusio nuo COVID-19 ligos asmens kraujo plazma, kurioje yra antikūnų, pasigaminusių prieš SARS-CoV-2 virusą.

Ankstesnių virusų protrūkių patirtis rodo, jog sunkia forma sergančiam ligoniui perpylus pasveikusių asmenų plazmą, galima „sutaisyti“ trūkstamą imuninės sistemos grandį. Pasveikusio žmogaus kraujyje pasigamina antikūnai, kurie, perpylus kraujo plazmą, prisitvirtina prie viruso ir taip padeda imuninei sistemai kovoti su infekcija. Šis būdas buvo naudojamas 2009 metų pandeminio gripo A (H1N1), 2014 metų Ebola viruso pandemijos, 2014 metų Vidurio Azijos respiracinio sindromo (MERS) protrūkio atvejais.

„Antikūnai pradeda gamintis 5-7 infekcijos dieną. Naujausi tyrimai rodo, kad, žmogui kovojant su COVID-19 infekcija, daugeliui ligonių 14-18 dieną po susirgimo pradžios stebimas antikūnų prieš SARS-CoV-2 pagausėjimas. Tai galima nustatyti, atliekant specialius ELISA tyrimus“, – pasakoja Santaros klinikų COVID-19 procesų vadovas prof. Laimonas Griškevičius.

Anot mediko, šiuo metu jau yra mokslo skelbimų, kuriose teigiama, jog imuninės plazmos naudojimas galimai pagerina sunkių COVID-19 ligonių gydymo rezultatus. Pavyzdžiui, 2020 m. kovo mėnesį pasirodė pirmieji moksliniai pranešimai apie tokios plazmos naudojimą sunkia COVID-19 ligos forma sergantiems ligoniams. Kinijoje aprašytas klinikinis tyrimas, kuomet imuninė plazma buvo perpilta 5 sunkiai sergantiems ligoniams, iš kurių 3 ligoniai pasveiko ir buvo išrašyti iš ligoninės, o dar 2 ligonių būklė stabilizavosi. Kitame tyrime imuninė plazma buvo taikyta 10 COVID-19 infekcija sergančių ligonių. Tyrimas taip pat atskleidė, kad imuninė plazma buvo saugi ir gerai toleruojama bei galimai pagerino ligonių išeitis.

„Kraujas sudarytas iš ląstelių (eritrocitų, leukocitų, trombocitų) ir plazmos, skystosios kraujo dalies, kuri sudaro 55 % viso kraujo tūrio. Kraujo plazmos sudėtyje yra vandens, mineralų, mikroelementų ir įvairių baltymų, tarp kurių ir antikūnai – labai svarbi imuninės sistemos dalis. Mūsų klinikų Kraujo centras yra pasiruošęs rinkti imuninės plazmą sunkia COVID-19 infekcijos forma sergantiems pacientams“, – aiškina Lina Kryžauskaitė.

Savo kraują donuoti kviečiami patvirtinta COVID-19 liga sirgę ir nuo jos pasveikę asmenys kai nuo ligos požymių pradžios yra praėję bent 30 dienų. Sirgusiųjų asmenų artimieji, turėję glaudžių kontaktų galimai persirgę besimptome ligos forma, taip pat gali būti tiriami kaip imuninės plazmos donorai.

Pieš kiekvieną donaciją donorams taikomi bendri kraujo donorystės reikalavimai. Kraujo plazmą galima ir saugu donuoti kas 2 sav.

Imuninė plazma bus naudojama sunkia COVID-19 infekcijos forma sergantiems ligoniams gydyti.

Donacijoms kviečiama registruotis iš anksto elektroniniu laišku, skirtu Santaros klinikų Kraujo centro vadovei Linai Kryžauskaitei lina.kryzauskaite@santa.lt.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: