Sapiegų parko atgaivinimui bus skelbiamos architektūros varžytuvės (0)

Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybė grįžta prie visam miestui svarbios užduoties – Sapiegų parko atnaujinimo. Siekdama išrinkti geriausią sprendimą šiai jautriai urbanistinei istorinei aplinkai, savivaldybė inicijavo Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso teritorijos dalies ir jo prieigų atviro architektūrinio projekto varžytuves.

Patarimas rengti architektūros varžytuves buvo suformuluotas 2019 m. lapkritį konferencijos „Architektūros kokybė: integruotas požiūris į kultūros paveldą“ metu vykusiame tarpinstituciniame seminare „Sapiegų parkas, interesų susidūrimas kaip galimybė“. Seminare diskutavo architektai, gamtininkai, menotyrininkai ir paveldosaugininkai, išsakę ir pagrindę savo nuomones apie valstybės saugomame kultūros paveldo komplekse esančio Sapiegų parko atgaivinimo projektą.

Dauguma dalyvių sutarė, kad projektas, kuriuo norėta atkurti barokinę XVII ar XVIII a. Sapiegų parko išvaizdą, nėra tinkamas, nes nėra pakankamai aptartas su visuomene ir specialistais; nėra pakankamai pagrįstas tyrimais; neapima viso Sapiegų komplekso; nėra deramai įvertintas dabartinis urbanistinis kontekstas; nėra iki galo įvertintas poveikis gamtai, ypač – parke perintiems paukščiams; nėra pasirengta užtikrinti projekto sprendinių ilgalaikį tvarumą.

Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos atstovai palaikė nuostatą, kad barokinio parko atkūrimas neturėtų būti tiesus, pažodinis, o labiau įterptas į esamą želdyno padėtį – to užtektų, kad būtų paisoma paveldosauginių reikalavimų, nepažeistos vertingosios komplekso savybės, nenusižengta specialiajam planui. Drauge nuspręsta, kad iki galo nežinomi istorinio parko elementai neturėtų būti atkuriami hipotetiškai, remiantis vien istoriniais atitikmenimis. Verčiau rinktis šiuolaikines menines priemones, nunykusius elementus subtiliai „pacituoti“ konceptualiomis landšafto architektūros priemonėmis, o esant pagrindimui restauruoti ar atkurti atskiras dalis.

 Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Dalyviai sutarė, kad toks kelias būtų prasmingas dar ir todėl, kad per laiką parko padėtis iš esmės pakito. Parkas ilgainiui buvo apsuptas pastatais, senosios vaizdinės ir funkcinės parko jungtys su jo aplinkos elementais yra prarastos, per ilgą laiką susiformavo kitokios jungtys ir kitokios vertės.

Kadangi geriausias būdas parinkti meninei projekto idėjai yra varžytuvės, sutarta, kad geriausias būdas tęsti Sapiegų parko kaip Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso sudėtinės dalies tvarkymą – atviroų kraštovaizdžio architektūros varžytuvių paskelbimas.

Pozityviai žinovų įžvalgas įvertinusi Vilniaus miesto savivaldybė varžytuvių sąlygoms nustatyti subūrė platų, visas susidomėjusias puses įtraukiantį žinovų ratą. Varžytuvių pradžią savivaldybė žada skelbti šio mėnesio pabaigoje, iškeldama esminį požiūrį – kurti projektus, esamo parko audinyje respektuojančius istorinį barokinį parką.

 Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Sapiegų parkas | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Kol kas visuomenė supažindinama su varžytuvių sąlygų technine užduotimi. Architektūrinio projekto varžytuvių rengėjas – Lietuvos architektų sąjunga.

Su tarptautinės vertės Sapiegų rezidencijos, trinitorių vienuolyno ir ligoninės statinių komplekso (kodas 762) teritorijos dalies ir jo prieigų idėjos atvirų architektūrinio projekto varžytuvių sąlygų technine užduotimi galite susipažinti čia: https://sc.bns.lt/docs/1/339027/SPGTECHNINEUZDUOTIS20200402viesinimui.pdf.

Varžytuvių tikslas – nustatyti projekto varžytuvių laimėtojus, kurie pasiūlys tinkamiausius teritorijos projekto sprendinius, atitinkančius urbanistinius, architektūros, kraštovaizdžio ir funkcinius aspektus. Šių varžytuvių 1-os vietos laimėtojas sudarys pirkimo sutartį su perkančiąja organizacija dėl savo pasiūlyto projekto idėjos įgyvendinimo. Įgyvendinimas apima laimėjusio varžytuves projekto idėjos statybos projektinių pasiūlymų ir parengiamųjų darbų, techninio, darbo, tvarkybos darbų projektų, BIM modelio parengimo bei projekto vykdymo priežiūros paslaugas. Be to, šių varžytuvių 3 geriausius projektus pateikusiems tiekėjams bus įteikti apdovanojimai.

 Sapiegų parko schema | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Sapiegų parko schema | Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Pasiūlymus šiuo metu pristatomoms varžytuvių techninėms sąlygoms teikti galima iki 2020-04-16 17 val. Pasiūlymai bus nagrinėjami tų asmenų, kurie nurodė savo kontaktinius ir asmens duomenis* (vardas, pavardė, telefono nr., el. pašto adresas ir / arba adresas). Pažymima, kad nebus nagrinėjami neetiški ir / arba anoniminiai pranešimai/pasiūlymai. Varžytuves žadama skelbti balandžio mėnesio pabaigoje.

Kategorijos: Architektūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: