Ar galima žindyti kūdikį sergant koronavirusu? (0)

pixabay.com nuotr.

pixabay.com nuotr.

Lietuvoje paskelbus karantiną, įvairių keblumų kilo ne tik sveikatos priežiūros darbuotojams, bet ir ligoniams bei šeimoms, besiruošiančioms kūdikio atėjimui. Iš karto po gimdymo motinos galėjo glausti naujagimį prie krūtinės ir žindyti, tačiau dabar ne vienai besilaukiančiai moteriai ar jau ant rankų sūpuojančiai savo kūdikį kyla klausimų.

Ar susirgus COVID-19 galima žindyti kūdikį? Kaip šiuo laikotarpiu reikėtų saugiai žindyti? Ar naujagimis po gimdymo bus atskirtas nuo mamos? Atsakymus pateikia Kauno klinikų Neonatologijos klinikos Naujagimių ligų skyriaus vadovė, Žindymo komiteto narė ir sertifikuota tarptautinė žindymo konsultantė gydytoja neonatologė prof. Dalia Stonienė.

Ar galima žindyti naujagimį, jei motina užsikrėtusi koronavirusu? 

Taip, galima. Žindymas ir motinos pienas suteikia apsaugą ir motinai, ir vaikui. Remiantis mokslo žiniomis, motinai sergant koronavirusu, motinos pienas nelaikomas galimu infekcijos šaltiniu naujagimiui, panašiai kaip ir kitų oro lašeliniu būdu plintančių virusinių infekcijų atveju. Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) netgi siūlo, kad motinai sergant COVID-19, gimus kūdikiui, žindyti pradėtų nuo pirmosios naujagimio gyvenimo valandos. Išimtinis žindymas turėtų būti tęsiamas iki 6 mėnesių, pradėjus primaitinimą tęsiamas bent iki 2 metų.

Žinoma, yra aprašyti tik keli kūdikių koronaviruso lengvos klinikinės eigos atvejai. Tačiau gimdyvių, sergančių COVID-19, vaisiaus vandenyse, virkštelės kraujyje, jų naujagimių gerklės tepinėliuose bei motinos piene infekcijos sukėlėjo nerasta. Nors dar nėra įrodyta, tačiau tikėtina, jog mama, serganti šia liga, savo pienu gali perduoti naujagimiui tam tikrus COVID-19 antikūnus, jau praėjus kelioms dienoms nuo sirgimo.

Kokių apsaugos priemonių reikėtų imtis, jog koronavirusas nebūtų perduotas naujagimiui?

Kaip jau esu minėjusi, žindant motinos pienu infekcija nėra perduodama, tačiau kaip ir visos kitos oro lašeliniu būdu plintančios ligos gali būti perduodamos būnant artimoje aplinkoje su sergančiuoju, todėl svarbu užtikrinti įprastas saugumo priemones. Būdama arti arba žindydama, motina turi dėvėti apsauginę veido kaukę, nebučiuoti kūdikio, kad ir kaip norėtųsi. Nepamiršti kruopščiai plauti rankas, ypač prieš maitinimą. Naujagimio lovytė turėtų būti dviejų metrų atstumu nuo motinos. Svarbu tinkamai vėdinti patalpas ir užtikrinti švarą namuose. Patarčiau svečių artimiausiu metu nepriimti.

Ar naujagimis po gimdymo gali būti laikinai atskirtas nuo motinos?

Pasaulinė sveikatos organizacija siūlo nepaisant to, ar motinai, ar jos kūdikiui įtariamas ar patvirtintas COVID-19, jie nuo pat gimimo turėtų palaikyti oda prie odos sąlytį ir pradėti žindymą. Atskyrimas gali turėti neigiamą poveikį mamai ir jos vaikui, taip pat atskyrimas neužtikrina apsaugos, nes galima būti užsikrėtus ir nepasireiškus jokiems simptomams.

Žindyti nepatariama tik sunkiai motinai sergant. Jei motina karščiuoja, kosėja ar skrepliuoja, ji ir kūdikis turėtų būti atskirti tol, kol sulaukiama COVID-19 patvirtinimo iš laboratorijos. Jei atsakymas teigiamas, mama ir kūdikis laikomi atskirai. Jei atsakymas neigiamas, kūdikis gali būti su motina. Sprendimas dėl mamos ir kūdikio atskyrimo priimamas kiekvienu atskiru atveju, atsižvelgiant į mamos pageidavimą, ligoninės logistiką ir epidemiologinę padėtį šalyje. Jei vaikas laikinai atskiriamas nuo mamos, jį siūloma maitinti nutrauktu motinos pienu. Nutrauktas pasterizuotas pienas nėra tinkamas. Visais atvejais patariama palaikyti motinos laktaciją – pieno gamybą, kad būklei pagerėjus ji galėtų maitinti savo pienu.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: