Mirė JAV lietuvių poetė Eglė Juodvalkė (video) (0)

Eglė Juodvalkė | I. Sidarevičiaus nuotr.

Eglė Juodvalkė | I. Sidarevičiaus nuotr.

Kovo 28 d., eidama septyniasdešimt pirmuosius metus, po sunkios ligos mirė Lietuvos rašytojų sąjungos narė, JAV lietuvių poetė, žurnalistė Eglė Juodvalkė (1950 01 28 – 2020 03 28), pranešė Lietuvos rašytojų sąjunga.

Eglė Juodvalkė gimė 1950 m. sausio 28 d. Čikagoje, Indianos valstijoje, JAV. 1973 m. baigė slavistiką ir lietuvių kalbą Čikagos (University of Chicago) universitete, vėliau Pietų Ilinojaus universitete (Southern Illinois University) studijavo Baltijos šalių teatro meną.

Filologijos studijas pasirinkusi E. Juodvalkė universitete anksti susidomėjo teatru. 1975 m. laimėjo universiteto premiją už geriausią moters pagalbinį vaidmenį vienaveiksmėje pjesėje. 1976 m. buvo režisieriaus asistentė anglų kalba universitete pastatytoje A. Škėmos pjesėje „Ataraksija“. Vaidino pagalbinį kunigaikštienės tarnaitės vaidmenį dramoje „Skirgaila“.

Poetė buvo ilgametė Laisvės ir laisvosios Europos radijų darbuotoja. 1976–1995 m. dirbo šių radijų lietuvių skyriuose Niujorke ir Miunchene.

1972 m. debiutavusi eilėraščių rinkiniu „Jei tu paliesi mane / If you touch me“, poetė per savo gyvenimą išleido dar keturias poezijos knygas: „Pas ką žiedas žydi“, „Mnemosinės vėrinys“, „Veidrodis ir tuštuma / The Mirror and the Void“, „Sakalai naktį nemiega“. Anot Dalios Satkauskytės, poetei būdingas bendrumo su savo gentimi jausmas, kuris yra labiau egzistencinis, o ne lokalinis matmuo. Jos poezijoje folkloro motyvai įsipina į pasaulio kultūros kontekstą. Pasak literatūros tyrinėtojos, ryškiausia ir savičiausia E. Juodvalkės kūryboje – moteriškumo paradigma, virstanti įdomia moters brendimo ir savivokos istorija. Rita Tūtlytė pastebi, kad E. Juodvalkės kūrybai būdingas „žodžio ir pasakojimo rupumas, pasakojime atsiveriančio paradokso jėga“.

E. Juodvalkė daugiausia rašė lietuvių, rečiau anglų kalbomis. Bendradarbiavo periodinėje spaudoje, dalyvavo federacijos „Santara-Šviesa“ veikloje. Nuo 1976 m. buvo Užsienio lietuvių rašytojų draugijos narė. Nuo 1991 m. buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą. Poetės kūryba 2001 m. ir 2011 m. įvertinta Lietuvių rašytojų draugijos metų knygos premija.

Netekome vienos garsiausių savo kartos lietuvių poečių, atkaklios kovotojos, Lietuvą visa širdimi mylėjusios patriotės, aistringos keliautojos, kūrybingos asmenybės

Ddėl rašytojos E. Juodvalkės mirties užuojautą pareiškė Kultūros ministras

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas pareiškė užuojautą dėl Čikagoje mirusios poetės, žurnalistės, Lietuvos rašytojų sąjungos narės E. Juodvalkės. 

„Netekome asmenybės, kuri įkūnijo stipraus lietuvybės jausmo ir atvirumo pasauliui dermę. Ją puoselėjo tiek savo kūryboje, tiek JAV išeivijos kultūrinėje veikloje. Poetas Česlovas Milošas yra rašęs, kad Eglė Juodvalkė – tai tikras lietuviškojo optimizmo ir dinamikos įsikūnijimas. Lietuvių kultūrai šiapus ir anapus Atlanto labai trūks savito Eglės Juodvalkės talento“, – sakė ministras M. Kvietkauskas. 

Kategorijos: Kultūra, Literatūra, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: