O. Voverienė. Didysis blogio imperijos nugalėtojas Ronaldas Reiganas (7)

Ronaldas Vilsonas Reiganas (angl. Ronald Wilson Reagan) | wikipedia.org nuotr.

Ronaldas Vilsonas Reiganas (angl. Ronald Wilson Reagan) | wikipedia.org nuotr.

Keičiasi gyvenimo istorijos rūbai, tačiau Istorijos atmintyje išlieka tik tie pasaulio valdovai, kurie savo gyvenimą paaukojo žmonijos gerovei. Visas pasaulis, vedęs mirtiną kovą su komunizmu dėl savo laisvės ir nepriklausomybės su meile ir su didžiule pagarba prisimena Didįjį Jungtinių Amerikos Valstijų Prezidentą Ronaldą Reiganą.
Mons. Alfonsas Svarinskas.

Taip pavadino JAV Prezidentą Ronaldą Reiganą mons. Alfonsas Svarinskas, R. Reigano išvaduotas iš sovietinio kalėjimo ir jį aplankęs. Yra žinoma, kad dar iki mons. A. Svarinsko apsilankymo, R. Reiganas visada pasveikindavo Amerikos lietuvių bendruomenę ir visą lietuvių tautą Vasario 16-osios proga, visada palinkėdavo mums laisvės ir mūsų valstybei nepriklausomybės, visada išreikšdavo viltį, kad anksčiau ar vėliau mes ją atgausime, nes mūsų darbšti ir kūrybinga tauta yra to verta.

Prezidentas Ronaldas Reiganas (Reagan) įdomios biografijos žmogus, vienos stipriausių pasaulyje valstybės vadovas, gimė 1911 m. vasario 6 d. Tampiko (Tampic) miestelyje Ilinojaus valstijoje. Apie jo išsilavinimą žinių neturime, tik žinome, kad jis buvo vienas iš talentingiausių Amerikos aktorių, gražuolis vyriškis, suvaidinęs 1937-1964 metais apie 50 įvairiausių vaidmenų kinofilmuose, prieš tai nuo 1932 metų dirbęs sporto komentatoriumi. Tą veiklą mėgęs ir jos neatsisakęs iki pat 1966 metų. 1947-1952 metais jis buvo JAV aktorių gildijos (profsąjungos) vadovas. Buvo įstojęs į JAV Demokratų partiją, save laikė D. Ruzvelto pasekėju. 1952 ir 1956 metais rinkimuose entuziastingai rėmė D. Eizenhauerį, o 1960 m. – R. Niksoną. Nusivylęs, tik nežinia kuo – ar tos partijos vadovais, ar jos programa, 1962 metais, pasitraukęs iš jos, įstojo į Respublikonų partiją.

1967 metais buvo išrinktas Kalifornijos gubernatoriumi. Buvo vienas populiariausių JAV politikų, puikus kalbėtojas, talentingas vadybininkas, gerbiamas ir mylimas žmonių. 1968 ir 1976 buvo siūlomas kandidatu į JAV prezidento postą. Tačiau rinkimuose jo neparėmė respublikonai. 1980 metais buvo nominuotas kandidatu į JAV prezidentus. 1981 metais rinkimuose didele persvara balsų nugalėjo demokratą Dž. Karterį (Carterį) ir tapo 40-uoju Amerikos Prezidentu. Juo buvo dvi kadencijas iki pat 1989 metų.

Jis buvo vienas iš stipriausių visoje Amerikos istorijoje prezidentų. Pasižymėjo ypatingais bendravimo su žmonėmis gabumais. Vidaus politikoje pirmiausiai sumažino Vyriausybės išlaidas. Ir tas labai patiko žmonėms. Per daug nesiskelbdamas, tyliai, ramiai sumažino išlaidas ir socialiniams reikalams; sumažino pajamų mokestį, žymiai padidino išlaidas gynybos reikalams, aktyviai kovojo su infliacija. Susikvietęs geriausius Amerikos ekonomistus, leisdavo jiems gerokai pasiginčyti dėl Amerikos ūkio ir ekonomikos gerinimo ir ryžtingai ėmėsi jų pertvarkos. Jos buvo pažangios.

Jo valdymo metu, JAV ekonomika buvo pavadinta reigonomika, iš jos įkvėpimo sėmėsi Didžiosios Britanijos premjerė Margarete Tečer, pritaikiusi jos pagrindinius principus Didžiosios Britanijos sąlygoms. (jos laikų Didžiosios Britanijos ekonomika buvo pavadinta tečerizmu). Reiganomikos padariniai buvo ženklūs: sumažėjo nedarbas ir labai žymiai bedarbių skaičius, paspartėjo ūkio plėtra, atsirado daugybė naujų ūkio šakų, žmonės buvo patenkinti. Tiesa, neišvengta ir deficito padidėjimo.

Kryžius „Didžiajam JAV prezidentui Ronaldui Reiganui. Blogio imperijos nugalėtojui. Laisvės kovotojai“ | P. Šimkavičiaus nuotr.

Kryžius „Didžiajam JAV prezidentui Ronaldui Reiganui. Blogio imperijos nugalėtojui. Laisvės kovotojai“ | P. Šimkavičiaus nuotr.

Užsienio politikoje Ronaldas Reiganas laikėsi labai griežtos linijos SSRS atžvilgiu. Sovietų Sąjungą jis vadino Blogio imperija. Tas terminas prigijo visiems laikams. Įtikino tuo ir Amerikos piliečius. 1983 metais R. Reiganas paskelbė strateginę gynybinę iniciatyvą, visuomenėje vadintą „žvaigždžių karais“, visokeriopai rėmė pasaulio antikomunistinius judėjimus. Ta iniciatyva turėjo pavadinimą Reigano doktrina. Paskelbė sankcijas Lenkijai už „Solidarumo“ organizaciją ir jo bacilos sklaidą pasaulyje, rėmė antisandistinius judėjimus Nikaragvoje, po prokomunistinio maišto Grenlandijoje, čia įvedė Amerikos kariuomenę, 1986 m. surengė antpuolį prieš Libiją, apkaltinęs ją teroristine veikla. Nuo XX a. 9-jo dešimtmečiop prasidėjusią pertvarką Rusijoje sveikino, Amerikos santykiai su gorbačiovine Rusija pašiltėjo Net keletą kartą 1985, 1986, i987 ir 1988 metais susitiko su M. Gorbačiovu, net 1987 m. pasirašė su SSRS sutartį dėl Vidutinio nuotolio ginkluotės sumažinimo. Nežinojo, kad Rusija, pasirašiusi daug sutarčių, jų nevykdydavo. Tik, daug vėliau Vakarai tuo patys įsitikino.

JAV Prezidentas Ronaldas Reiganas laikomas pasaulinio masto politiku, kurio vaidmuo, stabdant Šaltąjį karą tarp Rytų ir Vakarų buvo lemiamas. Netrukus po to, kai baigėsi Ronaldo Reigano antroji prezidentavimo kadencija, oficialiai žlugo ir komunizmas visoje Europoje. Deja, tik oficialiai. (Kęstutis Pranckevičius. „Keturiasdešimtasis JAV Prezidentas“ // Apžvalga. – 1996, vas. 2-8).

Ronaldas Vilsonas (Wilson) Reiganas mirė 2004 m. birželio 5 d. Los Andžele, palikęs ryškiausią ir įspūdingą pėdsaką Amerikos ir pasaulio istorijoje, taip pat ir dėkingų lietuvių atmintyje.

Kategorijos: Akiračiai, Istorija, Kultūra, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: