Z. Vaišvila. Kaip politikai Lietuvą įkaite padarė (12)

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Zigmas Vaišvila | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Lietuvą valdantys ir dėl to besirungiantys politikai atsakomybės dėl koronaviruso prisiimti neskuba. Seimas vis nedirba. Š.m. kovo 25 d. Prezidentas, nežinodamas, kuo užsiimti, prisiminė, kad Rusija ir Kinija vis dar grėsmės Lietuvai (matyt, antrai kadencijai siūlys VSD vadovą Darių Jauniškį, patvirtinusį, kad Prezidento rinkimų metu pavaldiniams nurodė rinkti informaciją apie Gitano Nausėdos komandą). Š.m. kovo 25 d. Vyriausybės posėdis patvirtino, kad ir Vyriausybė neskuba prisiimti atsakomybės dėl krizės suvaldymo – vis dar palieka spręsti Sveikatos apaugos ministrui Aurelijui Verygai. Mistinis Vyriausybės komitetas, nenumatytas jokiame įstatyme, anot Sauliaus Skvernelio, patarinės A. Verygai ir koordinuos. O kas priims sprendimus, t.y. kas atsakys už juos? Pagal galiojančius teisės aktus Vyriausybė nutarimus priiminėja ne tik Vyriausybės posėdžiuose priimdama nutarimus, bet ir Vyriausybės pasitarimuose. Tad tiesiog vengiama prisiimti atsakomybę dėl sprendimų suvaldant krizę. Tepriiminėja juos ir toliau atpirkimo ožys – ministras A. Veryga, praradęs medikų pasitikėjimą.

Civilinės saugos įstatymo (CSĮ) 27 str. nustato, kad sprendimus suvaldant valstybės mąsto ekstremaliąją padėtį priima Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisija (VESK), vadovaujama vidaus reikalų ministro. VESK komisijoje yra visų svarbiausiųjų ministerijų ir valstybės institucijų pirmieji asmenys arba jų pavaduotojai. CSĮ nenumatyta, kad krizės suvaldymo sprendimus priiminėtų Sveikatos apsaugos ministras ir net Valstybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro (VESOC) vadovas. Tad ministro A. Verygos pasirašomi įsakymai šioje padėtyje yra ne tik SAM komptenecijos klausimas. SAM ministras A. Veryga pristatomas ir kaip VESOC vadovas. Tačiau kodėl Teisės aktų registre nėra skelbiamas toks Ministro Pirmininko potvarkis, kuriuo pagal CSĮ skiriamas VESOC vadovas?

Kodėl vis didinamas šis teisinis chaosas? Kas atsakys už nekompetetingą ir neatsakingą valdymą? SAM ministras paskelbia vienokią atvykusiųjų izoliavimo tvarką, kurią įgyvendinti nurodo po trijų valandų, o Vilniaus ir Klaipėdos merai paskelbia kitas tvarkas. Suirutė? Taip – jau suirutė.

Kodėl VESK, prieš tai paskutinį kartą posėdžiavusi š.m. kovo 12 d. ir pasiūliusi Vyriausybei paskelbti šalyje valstybės masto ekstremaliąją padėtį, po šios padėties (karantino) paskelbimo kitą kartą susirinko tik š.m. kovo 24 d., pateikusi siūlymus Vyriausybei.

Nenustebau, kad š.m. kovo 25 d. Vyriausybės posėdis nebuvo viešai transliuojamas „dėl techninių kliūčių“. Manau, ne tik dėl to, kad pagal darbotvarkę per pusvalandį planuota apsvarstyti 39 (!) klausimus (klausimui skirta po 45 sekundes).

Labai naudinga skaityti viešai skelbiamus valdžios sprendimus. Perskaičiau š.m. kovo 24 d. VESK posėdžio protokolą (https://pagd.lrv.lt/uploads/pagd.lrv.lt/documents/files/VESK_protokolas_2020-03-24.pdf) ir amo netekau. Medikai, pažiūrėkite, kaip Jus pakišo politikai – 2020 m. kovo 24 d. VESK pasiūlė Vyriausybei …iš Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos tvarkomų valstybės rezervo materialinių išteklių atsargų nuo 2020 m. kovo 25 d. paimti 12000 respiratorių ir paskirstyti juos civilinės saugos sistemos pajėgoms, medicinos darbuotojams ir vaiko teisių apsaugos specialistams pagal poreikį. Kol kas nepaskelbta, ar Vyriausybė tam pritarė 2020-03-25 d. posėdyje, tačiau žinokime visi, ir pareigūnai, ir medikai – valstybė turėjo rezerve bent 12000 respiratorių, tinkančių net gaisrininkams, bet nedavė Jums jų, net prasidėjus š.m. kovo 16 d. jos paskelbtam karantinui!

Tad ne tik neturėjome reagentų tyrimams, bet ir turint valstybės rezerve respiratorius, Vyriausybė jų neskyrė net medikams! A. Veryga aiškino, kad šeimos gydytojams jie yra pertekliniai! Ar galime pasitikėti mums vadovaujančiais tokiais politikais, melavusiais mūsų medikams, melavusiais mums visiems, kad esame viena geriausiai šiai krizei pasiruošusių šalių?

Šiandien Vyriausybė padidinta atsakomybe teisingai ir pagrįstai gąsdina grėsmės neįvertinančius mūsų tautiečius. Tačiau, visų pirma, atsakingi Vyriausybės nariai turi pažiūrėti į save. Nes jiems dėl galimai nusikalstamo neveikimo taip pat gręsia baudžiamoji atsakomybė.

Š.m. kovo 25 d. LRT eteryje kalbėjęs Pasaulio sveikatos organizacijos atstovas Europoje Vytenis Andriukaitis šiems savimi ir jų užimomis pareigomis apsvaigusiems Vyriausybės nariams trumpai paaiškino civilinės saugos ir epidemijų suvaldymo pradžiamokslį, būtinumą priiminėti sprendimus išplėstame rate ir būtinai dalyvaujant specialistams. Nepakanka tik viešųjų ryšių tariamų specialistų. Dėkui Dievui, kad iki šios krizės A. Verygai ir Vyriausybei nepavyko įgyvendinti visų pakeitimų dėl sveikatos apsaugos įstaigų planų – uždaryti aibę ligoninių rajonuose, be jokio pagrindimo formaliais „optimizavimo“ tikslais panaikinti ar pakeisti sveikatos apsaugos įstaigas. Tiesa, spėjo atleisti visus SAM darbuotojus ir iš naujo priimti. Pasekmes matome. Svarbu beatodairiškai ir be sveiko proto apraiškų tyčiotis iš taip vadinamo „sovietmečio“, taip pat ir civilinės saugos sistemos, kuriai vietos „demokratiniuose Vakaruose“ neliko.

Nemaloniausia yra tai, kad šios liūdno likimo Vyriausybės pamaina, kurią siūlo Tėvynės Sąjungos veikėjai, yra buvusios Prezidentės Dalios Grybauskaitės vadovavimas laikinajai Vyriausybei. Ji veikia jau nebeslapukaudama – jos „tėvonija“ finansų ministerija, vadovaujama „valstiečio“, o de-facto D. Grybauskaitės pasirinkto kadro, ją paskyrė finansų ministerijos fondo aukoms rinkti vadove. Lyg pati finansų ministerija be šios gelbėtojos negalėtų surinkti aukų. Matant ne valstiečių tariamos daugumos abiejų S. Skvernelio vadovaujamų Vyriausybių sudėtį ir kanceliarijos vadovus, gali apimti neviltis. Paskutiniosios Vyriausybės ministrus S. Skvernelio siūlymu paskyrė ir naujasis mūsų Prezidentas G. Nausėda! Panašu, kad ši grupuotė jau privertė G. Nausėdą net D. Grybauskaitės pasirinktą D. Jauniškį dar kartą siūlyti VSD vadovu.

Ponai siūlytojai, visų pirma, Seimo nariai, kariška rikiuote žengte marš į darbą Seime!

Tačiau kalbant apie Lietuvos bandomą suvaldyti šios dienos ekstremaliąją padėtį, būtina prisiminti, kaip atsidūrėme tokioje ne tik organizacinio, bet ir teisinio chaoso būsenoje. Iki D. Grybauskaitės prezidentavimo Lietuvoje egzistavo Krizių valdymo centras prie Krašto apsaugos ministerijos. Tačiau 2010 m. vasario 17 d. Vyriausybės, vadovaujamos Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus, nutarimu Nr.145 jis buvo panaikintas. Ir tik 2011 m. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Direktoriaus įsakymu buvo patvirtinti VESOC nuostatai. Gerai, kad bent tiek liko iš sukarintos civilinės saugos sistemos.

Todėl nereikia stebėtis, kodėl Italijos Ministras Pirmininkas Džiuzepas Kontis (Giuseppe Conte) pagalbos kreipėsi į Rusijos Federacijos Prezidentą Vladimirą Putiną. O mums belieka tik džiaugtis mūsų „gelbėtoja“ Dalia Grybauskaite – vis tik ji yra tos pačios Rusijos Federacijos valstybės paslaptis.

Panašu, kad pasikliauti mums beliko tik pačiais savimi. Todėl ir Lietuvos Visuomenės Tarybos pasiūlyta kurti Visuomenės ekstremaliųjų situacijų komisija, ar kaip ją vadintume, tampa būtina. Skęstančiųjų gelbėjimas – mūsų pačių klausimas. Todėl nelikime abejingi sau.

Kategorijos: Akiračiai, Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  1. Jei seimas nenori dirbti, tai reikia tokį paleisti (velniop). Išsirinksim kitą, be antikonstitucinių sąrašinių. Turim l gerą progą, dabar.
  – Kodėl naudoti priverstinį darbą, kaip cccp laikais?
  – Nesuprantama. Juk konstitucija draudžia tai.
  2. 2003 sausio 23, seime,
  Vytenis Andriukaitis balsavo “už” – dėl konstitucijos 47 straipsnio keitimo. Tai yra balsavo už bemaž didžiausios aferos įgyvendinimą pagal klaikią idėją – žemė užsieniečiams, o ne piliečiams.
  2003 sausio 23-iosios aferistų bendrininkui (Tautos priešui) Vyteniui Andriukaičiui dera pati didžiausia bausmė – tremtis iš Lietuvos (su Lietuvos pilietybės panaikinimu).
  Reik paskelbti registrų centro duomenis – kiek svetimšalių aferistų žemgrobių yra dabar Lietuvoje.

 2. T0mas J.:

  “Lietuvos Visuomenės Tarybos pasiūlyta kurti Visuomenės ekstremaliųjų situacijų komisija, ar kaip ją vadintume, tampa būtina.”

  – tai ji dar neįkurta? Nesupratau.. o kas tada gelbės Lietuvą?!
  Kaip sakot? a? Pati Lietuvos Visuomenės Taryba gelbės? Aaa, supratau.. Tada gerai.

 3. Mobilumo paketas spaudžia?:

  Lietuva prašo atidėti Mobilumo paketo priėmimą
  – diena.lt/naujienos/verslas/ekonomika/lietuva-praso-atideti-mobilumo-paketo-priemima-959495

 4. stasys:

  Nerasite čia žmonėms reikalingo atsakymo, svarbiausiam klausimui, kodėl S.Skvernelio vyriausybė taip ilgai marinavo problemą, ir praleido proga kai dar galima buvo bent minimaliai pasiruošti epidemijai . Dešimties metu senumo įvykiai nei atsako į klausimą nei paaiškina koks ‘durmanas’ aprūkė valstiečius ir R.Karbauskį. Reikia atiduoti ir duokle Z.Vaišvilai jo str. po truputi tampa skaitomi , radau keletą užduotu teisingu klausimų kurie galėtu pagelbėti tiksliau nušviesti situacija kas dedasi vyriausybėje .

 5. Kitas:

  Nusivyliau Vaišvila. Nebeskaitysiu

 6. Stebėtojas:

  Taip ir norisi garsiai uždainuoti (ne, užplėšti kiek tik plaučiai leidžia!): “Lietuva, Tėvyne mūsų, tu… debilų žemė”… Graudu.

 7. Bartas:

  O kas čia naujo. Visą laiką Lietuviai gelbėjosi savarankiškai. Kai užėjo krikščionys slėpėsi miškuose. Nuo visokių marų , vėl miškas, kai užėjo balševikai , vėl miškan. O kai užėjo šitas brudas , miškų jau neliko, tai visi išsilakstom kas kur. Virusas nesusigaudys ir mes išliksim. O paskui vėl išsirinksim valdžiukę . Kaip jums “strategija”? Žalgiris.
  O tarp kitko . Italai kalba, kad “putino sakalai “atskraidino 80 % nereikalingos “pagalbos”. Tai kuo man ,arėjui, tikėti.

 8. Diedas:

  Prasti rusų caro reikalai, jeigu jo agentai tokius vėjus rašinėja.
  Kas benutiktų Kūūūūūbyyylius kaltas, Lanzbergis kolūkius sugriovė, Grybauskaitė gyvenimą pagadino.
  O dešimt kartų už Italiją biednesnės, dabar jau ant bankroto slenksčio stovinčios Rusijos pagalba, tai propagandinis triukas, ant kurio niekas neužkibo.
  Kam italamas keliolika asfalto plovimo mašinų ir komanda filmuotojų, montuotojų, grimuotojų.
  Rusai nori pasirodyti Pasaulio gelbėtojais, geradariais, kai pas pačius visiška ubagystė.
  Ir tai dar ne viskas, italai per patikrinimą nustatė, kad dalis “gelbėtojų” atskrido užkrėsti.
  Dabar nebeaišku, ar jie skrido kovot su virusu, ar jį skleist.
  Jūtųbėj yra nepriklausomų kanalų, kurie ne kaip Vaišvila, nebijo savo caro ir rėžia teisybę apie imperijos nuosmukį.
  Kas supranta maskoliškai verta pažiūrėt.

  “Novosti svierxderžavy”

  “Mixnews”

  “Om tv”

  “Самый сок 2”

  “КРЖ”

  • Žemyna:

   filmuotojų, montuotojų, grimuotojų? 🙂
   Įtariu, jog tai tik gretutinės profesijos, kaip hobis. O pagrindinė – visai kita. Pasak seno filmo („Tolimosios žvaigždės šviesa”), italai turėtų jausti, kaip „Чьё то незримое око всё время следит за мной”…
   Следит, и докладывает?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: