A. Veryga. Ar aukosimės vardan tų, kurie gaus galimybę išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką? (video) (28)

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Aurelijus Veryga | asmeninė nuotr.

Mieli Lietuvos žmonės,

Turbūt pirmą kartą nuo šios COVID-19 sukeltos krizės pradžios nebeužtenka tik epidemiologinių ar medicininių žinių. Nebeužtenka tik politinės valios ir gebėjimo priimti greitus sprendimus. 

Tai yra momentas, kada turime susitarti. Laiko neturime, todėl nėra galimybių panaudoti tradicinių demokratijoje įprastų instrumentų, tokių kaip referendumai ar pan. Klausimas atrodytų paprastas, tačiau jis iš tiesų nėra paprastas.
 
Šis virusas į Lietuvą atkeliavo taip, kaip ir į kitas Europos šalis. Jis parkeliavo kartu su į Lietuvą parvykusias ir kitose šalyse užsikrėtusiais mūsų tautiečiais. Kol kas dauguma fiksuojamų atvejų vis dar yra susiję su parvykusiais iš kitų šalių. Todėl privaloma parvykusiųjų izoliacija 14 dienų būtų labai logiškas žingsnis, kuriam pritaria ir medikai. Tai leistų sulėtinti ligos plitimą ir padidintų tikimybę, kad, augant susirgusiųjų skaičiui, sveikatos sistema suspės jiems padėti.

Tačiau jau pirmoji tokio sprendimo įgyvendinimo diena parodė, kad tai yra didelė problema. Dalis parvykusiųjų nenori ar nesutinka būti izoliuojami. Savivaldybėms tekusi našta pasirūpinti izoliacija tampa joms sunkiai pakeliama.

Parvykusiųjų pyktis ir nepasitenkinimas tampa didžiule ir sunkiai pakeliama našta policijos pareigūnams. Esu nepaprastosios padėties priešininkas, nes manau, kad Lietuva ir jos piliečiai nenusipelnė visų nepaprastosios padėties baisumų, juo labiau, kad pagaliau išmokome švęsti ir džiaugtis savo laisve.

Nesuvaldyta situacija taps baisia sąžinės našta mūsų kartai, nes išplitus ligai taip, kaip ir kitos net labiau išsivysčiusios šalys, nebegalėsime padėti visiems, kam pagalba bus labai reikalinga. Europos šalys, kuriose liga išplito, svarsto nuo kokio amžiaus pacientai nebebus intubuojami, nes šansai juos išgelbėti yra ženkliai mažesni nei jaunesniųjų. Ir tas amžius tikrai ne 80 metų. Kalbama apie 60–65 metų amžiaus gyventojus. O dabar apsidairykime aplink ir pagalvokime, kiek tokių pažįstame ir kas jie. Pagalvokime, kokia yra bus praradimų kaina. Ir ar galėsime su tuo gyventi.

Nesu neklystantis, galbūt padariau kažkur klaidų. Dėl to labai atsiprašau. Visada stengiuosi įsiklausyti, tartis ir kalbėtis.

Dabar mes esame ties ypatingo apsisprendimo riba. Izoliuojami gyventojai jau dabar piktinasi, kad negali grįžti namo, kad šeimos yra priverstos būti tame pačiame pastate su chuliganiškai besielgiančiais tautiečiais ir t. t. Jau girdime pasisakymų, kad tai pamina pagrindines žmogaus teises ir laisves.

Visuomet, kai iškildavo tikrai mirtinas pavojus, sugebėdavome susitelkti ir išgyventi. Dabar yra būtent toks momentas. Pasitarkime, ką darysime. Ar aukosime savo laisves vardan tų, kurie gaus šansą išgyventi, ar rinksimės natūralią atranką, kurios egzistavimą mokslo ir medicinos pažanga buvo atitolinusi?

Tai ne vien medicina, todėl turime sutarti, kaip elgsimės.

Dabar kaip niekad reikalingas susitelkimas, ramybė ir tikėjimas, kad galime įveikti koronaviruso plitimą.

Autorius yra Valstybės lygio ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas,
sveikatos apsaugos ministras

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

28 komentarai

 1. Stebėtojas:

  Veryga, bl…, kur gauti tų kaukių?! 😷

  • jurgis:

   pasisiūk, ar be rankų? rankas degtine išplauk…

   • Stebėtojas:

    Nemoku siūti, gudruti!!!

    • Stebėtojas:

     P. S. Jurgi, o pasisiūti, beje, iš ko? iš senų šeimyninių trusikų?!

     • jurgis:

      Rodos, esi nedurnas. Man žmona pasiuvo iš senos staltiesės, darė 2 sluoksnius, o jei Tavo triusikai švarūs – pirmyn. Ar tu ir toliau kokios skiautės lauksi iš Skvernelio?

     • Pasidaryk pats!:

      – google.com/search?q=kaip+pa%C4%8Diam+pasigaminti+veido+kauk%C4%99+respiratori%C5%B3+&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
      Tiks ir nebedėvimų drabužių skiautė, ar gal turite dar nenaudotų ūkinių servetėlių. Tinka 5 sluoksniais sulankstytas platus tvarstis (o tarp sluoksnių galima ir popierinę servetėlę įtvirtinti, ir senas lino rankšluostis iš babytės spintelės, ir vyriškos nosinės – jos vis dar tokios pat didelės, kaip seniau būdavo? .
      O beje – raštinės reikmenų parduotuvėse yra skaidrūs lakštai darbo stalui dengti (anksčiau tam stiklą naudojome). Jei dar neišpirkti – tinka skydeliui pagaminti – nereiks suvirintojo V. U. prašyti 🙂 .
      O dar yra lankeliai plaukams. Prie jų galima prikabinti tą skydelį, ar iš ko kito pagamintą „užuolaidėlę”. Biuro darbuotojai gali vietoj skydelio ir naują įmautę dokumentams panaudoti – sąvaržėle prie lankelio ar kepurės prikabinti. Pasak rusų ,„dioševo i serdito”. Įmautę ar stalo lakštą galima vandeniu su actu ar kt. dezinfektantu šluostyti.
      Moterų vasariniai šalikai paprastai būna ilgi – paprasčiausiai du kartus aplink galvą burnos aukštyje apvynioti ir žiogeliu susegti. O tas, kas labai supykęs, kad kaukių nupirkti neįmanoma, gali savo pačiutės nebedėvimą liemenėlę išardyti – bus iš karto 2 respiratoriai. Šie kaušeliai „akurat” pavojingąją zoną „užčiaups”… Beje, autorystė ne mano. Tokią mintį pakišo Kaišiadoriečių laikraščio šia tema iliustracija. Dėkokite jiems. (Google, kur pačioje pradžioje įrašiau, yra tas laikraštis).

  • Suvirintojų kaukės ir skydeliai:

   – google.com/search?q=suvirintojo+kauk%C4%97&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b
   Universalus daiktas, tiks ir karantino metu, ir ūkyje pravers, kai teks surūdijusius uošvės šiltadaržio lankus keisti, naujus virinti…
   🙂

   • Stebėtojas:

    Tai gal geriau nusipirkti motociklininko šalmą?! Juokas juokais, bet valdžia prieš įteisindama tokias drastiškas priemones privalo nurodyti, kur, pvz., įsigyti kaukių. O ne šitaip: “… privaloma nešioti kaukes”. Gerai. Bet kur jų gauti????

 2. Taip:

  Pagarba ministrui A.Verygai. Palinkėkime Jam ir Jo komandai sėkmės!

 3. Erkė:

  Tautinai,
  Prezidentas jums pažadėjo kad rūpinsis jūsų grįžimu-parveš. Įpareigojo Verygą. Na gal Veryga ir ne viską padarė, bet jus parvežė. Norėjote ten likti? Tai ko čia važiavote?
  Mano draugas liko Prancūzijoje, nors jo žmona čia sustabdė savo darbą-pinigų vaikams nebeturi. ten jis irgi darbo neturi-bet negrįžo idant apsaugoti šeimą.
  Nereikškite pretenzijų o galvokite kaip apsisaugoti.
  Lengviausia pavojaus akivaizdoje kaltinti kitus. Eikite ir siūkite tas kaukes iš pagalbinių medžiagų(kad ir triusikų), o ne pipelinkite ir peilius varykite-tautinai …

 4. Bet už tatai:

  pagaliau įvertinsime, jog geriausiai savo moterimis musulmonai rūpinasi – jie taip jas apmuturiuoja, taip uždangsto, taip užmaskuoja, kad jų joks užkratas neranda.

 5. Nieko sau! -:

  Koronavirusas patvirtintas 20 NATO bataliono karių Lietuvoje
  – diena.lt/naujienos/lietuva/salies-pulsas/koronavirusas-patvirtintas-20-nato-bataliono-kariu-lietuvoje-959116

  Ar jie ten burna į burną kvėpuoja, kad toks staigus išplitimas?

 6. Vytautas:

  Profesionalios mintys, logiški veiksmai, pagarba ministrui Verygai. Tik gydytojas psichiatras gali taip suvaldyti priešiškas, neigiamas reakcijas tų, kurie nesupranta viruso pavojingumą. Kažkas kabinėjasi prie žmogaus teisių, kažkas kabinėjasi prie kažkokių įstatymų, o baisus virusas nelaukia.
  Reikia dar griežtinti priemones grįžusiems iš pavojingų šalių ir nesilaikančių karantino ar nenorinčių izoliuotis privalomai. Privalomą karantiną grįžtantiems reikia pratęsti ir dar griežtinti. Antraip situacija tampa pavojinga vyresnio amžiaus žmonėms. Senoliai nenori, kad neatsakingų jaunų grįžusių elgesiu, būtų kaip Italijoj ir Ispanijoj.
  Vyriausybė viską padarė laiku, tik savivaldybęs, ypač dvi – Klaipėdos ir Vilniaus nesusitvarke ir visą laiką skleidė susierzinimą ir dar kaltino ministrą. Linkim sveikatos ir stiprybės visiems: Vyriausybei, ministrui, ypač medikams, kurie kasdien dirba ypač sunkiomis sąlygomis.
  Birmotienė kalba niekus, jai užkliūna ir saviizoliacija ir baudos – tai gal ji nebijo korona? Pumprickaitė stengiasi, kaip įmanoma, išprovokuoti pokalbį ir ieško kritikos. Net negera klausyti tokio visuomeninio transliuotojo.

 7. Joana:

  Aš taip pat palaikau ministrą Verygą. Tai labai taktiškas, kultūringas žmogus, o kritikuoja tik opozicija, norėdama atkreipti į save dėmesį, nors jie būdami ministro kailyje, nieko nepadarytų geriau. Situacija neeilinė ir ne tik Lietuvoje, bet visame pasaulyje. Turime visi susikaupti ir atsilaikyti..

 8. Kū daryc, kad nepripult kvaraba:

  VALIO!!!!!!!!! –
  „Į Kiniją gabentoje kontrabandoje aptikta trūkstama COVID-19 kilmės grandis”
  – 15min.lt/mokslasit/straipsnis/laboratorija/i-kinija-gabentoje-kontrabandoje-aptikta-trukstama-covid-19-kilmes-grandis-650-1296008?copied

  Internete plinta A.Balkaitytės sukurtos instrukcijos žemaičių ir dzūkų tarme: „Sediek numūs“ ir „Vėdzyk pirkių“
  – 15min.lt/gyvenimas/naujiena/laisvalaikis/internete-plinta-a-balkaitytes-sukurtos-instrukcijos-zemaiciu-ir-dzuku-tarme-sediek-numus-ir-vedzyk-pirkiu-1038-1295852?copied

  Ernestas Naprys: Metas kibirui ledinio vandens – COVID-19 ne toks tragiškas, kaip galėjo pasirodyti
  – 15min.lt/naujiena/aktualu/komentarai/ernestas-naprys-metas-kibirui-ledinio-vandens-covid-19-ne-toks-tragiskas-kaip-pradzioje-galejo-pasirodyti-500-1295278?copied

  Beeet…
  „Pandemija mus stumia į neišvengiamą ekonomikos recesiją. Kas toliau?”
  – 15min.lt/max/naujiena/poziuris/pandemija-mus-stumia-i-neisvengiama-ekonomikos-recesija-kas-toliau-1218-1292302?copied

  Jei patirties, žinių, sąžinės ir išminties turinčių TARYBA susiburtų, gal atsitiktų lietuviškas stebuklas?

  • Žemyna:

   Tarptautinė Amerikos mokykla dalijasi nuotolinio mokymosi patirtimi
   – w w w.15min.lt/naujiena/aktualu/svietimas/tarptautine-amerikos-mokykla-dalijasi-nuotolinio-mokymosi-patirtimi-233-1295964?copied

   Iš nuotoliniu būdu besimokančio vaikino lūpų – patarimas visiems moksleiviams
   – 15min.lt/naujiena/aktualu/svietimas/is-nuotoliniu-budu-besimokancio-vaikino-lupu-patarimas-visiems-moksleiviams-233-1295822?copied

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: