Kovoje su koronavirusu pasitelkiamas ir dirbtinis protas (3)

Kovoje su koronavirusu pasitelkiami dirbtinio intelekto sprendimai | „Huawei Cloud EIHealth“ nuotr.

Kovoje su koronavirusu pasitelkiami dirbtinio proto sprendimai | „Huawei Cloud EIHealth“ nuotr.

Prieš keletą mėnesių prasidėjęs koronaviruso COVID–19 protrūkis privertė Nacionalinę Kinijos sveikatos komisiją ieškoti patikimo diagnostikos būdo, leidžiančio įvertinti ligos progresavimą ir nustatyti tinkamą gydymo planą. Dėl savo greičio ir išsamumo buvo pasirinktas kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas, tačiau dideli užsikrėtusiųjų kiekiai ir sudėtingi plaučių pažeidimai lėmė šių diagnostikos aparatų apkrovą bei didelius radiologų darbo krūvius. Vis dėlto, buvo rastas sprendimas – ligai diagnozuoti pasitelkta dirbtiniu protu paremta KT vaizdų analizės paslauga, sėkmingai prisidedanti prie kovos su pavojingu virusu.

Sudėtingos technologijos ir didelis tikslumas

Dirbtinio proto sprendimai kompiuterinės tomografijos tyrime įgyvendinti bendradarbiaujant su Huazhong mokslo ir technologijų universitetu – tam pasitelkta „Huawei Cloud EIHealth“ medicininių vaizdų analizės platforma.

„Huawei Cloud“ tomogramų analizei naudoja kompiuterinį matymą, kuris padeda plaučiuose pastebėti viruso sukeltus pakitimus. Kiekybinis KT vaizdų įvertinimas ir į analizę įtraukiami laboratorinio tyrimo rezultatai padeda gydytojams nustatyti tikslią COVID–19 stadiją – ankstyvą, pažengusią ar sunkią.

Tam, kad būtų galima užtikrinti rezultatų tikslumą, dirbtinio proto pagalba buvo atlikta šimtų sveikų ir užsikrėtusiųjų koronavirusu ligonių atvejų analizė, kurios metu buvo vertinami DICE (persidegimo tarp pažeistų ir nepažeistų plaučių vietų) ir AVD (plaučių tūrio skirtumų tarp pažeistų ir nepažeistų vietų) koeficientai.

Smarkiai išaugęs tyrimo veiksmingumas

COVID–19 viruso sukeltos plaučių uždegimo eigos stebėjimą ir nustatymą apsunkina tai, jog pažeidimai plaučiuose labai greitai plinta. Taigi, norint ligoniui pritaikyti tinkamą gydymą, kompiuterinės tomografijos tyrimą reikia atlikti kaip įmanoma greičiau. Tačiau protrūkio epicentre dažnai nėra pakankamai radiologų, galinčių tinkamai įvertinti viruso sukeltus pakitimus KT vaizduose.

„Huawei“ pasiūlytas sprendimas leido padidinti procedūros veiksmingumą – automatizuotą plaučių tomogramos analizę atlieka dirbtinis protas, o už visus skaičiavimus atsakingas „Ascend“ procesorius atsakymus pateikia vos per kelias sekundes, kai gydytojui rankiniu būdu peržvelgti ligonio plaučių pokyčius skirtinguose pjūviuose užtruktų mažiausiai keletą minučių. Dirbtinio protoatliekamos analizės privalumai dar labiau išryškėja kai atliekamas pakartotinis tyrimas, siekiant patikslinti, ar veikia paskirtas gydymas – dirbtinis protas pajėgus ne tik įvertinti esamą plaučių būklę, bet ir ją akimirksniu palyginti su anksčiau tam ligoniui atliktų tomogramų rezultatais.

Tokie sprendimai didina KT prieinamumą ir leidžia gydytojams per tą patį laiką ištirti kur kas daugiau ligonių bei paskirti jiems veiksmingesnį gydymą. Dėl mažesnio darbo krūvio reikšmingai sumažėja ir radiologų nuovargis, su kuriuo kartu – ir sergančiojo sveikatai pavojingų klaidų tikimybė.

 Kovoje su koronavirusu pasitelkiami dirbtinio intelekto sprendimai | „Huawei Cloud EIHealth“ nuotr.

Kovoje su koronavirusu pasitelkiami dirbtinio proto sprendimai | „Huawei Cloud EIHealth“ nuotr.

Vykdo ir daugiau COVID-19 mokslinių studijų

„Huawei Cloud EIHealth“ medicininių vaizdų analizės platforma jau prieinama daugiau nei 60 Kinijos ligoninių, kurios šia paslauga gali naudotis visiškai nemokamai. Kompanija mato šios sistemos ateitį ir pasibaigus COVID–19 protrūkiui – dirbtinio proto asistentą tikimasi taip pagerinti, kad jis gebėtų KT vaizduose atpažinti gerybinius plaučių navikus, vėžinius pakitimus ir plaučių uždegimą.

„Huawei Cloud“ šiuo metu taip pat bendradarbiauja su įvairiomis pramonės šakomis, vykdydama dirbtiniu protu paremtas COVID–19 mokslines studijas. Kinijos telekomunikacijų bendrovė kartu su daugybe mokslo institucijų neseniai paskelbė itin didelio masto kompiuterizuotą vaistų tyrimą, o kartu su „Yiwise“ įvairioms organizacijoms kuriama išmani epidemijos sekimo sistema.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Sveikata, Technika ir technologijos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

 1. O kol kas tas protas:

  Europarlamentarus protina…
  „Europarlamentarai posėdžio vertimams naudojo lietuvių sukurtą programėlę”
  – delfi.lt/mokslas/technologijos/europarlamentarai-posedzio-vertimams-naudojo-lietuviu-sukurta-programele.d?id=83910305#cxrecs_s

 2. Žemyna:

  „Mokslo sriuba“: koronavirusas išplito dėl per didelio žmonių skaičiaus pasaulyje
  – diena.lt/naujienos/ivairenybes/mokslas-ir-it/mokslo-sriuba-koronavirusas-isplito-del-didelio-zmoniu-skaiciaus-pasaulyje-964380

 3. Tvankstas:

  Šiuo metu dirbtinis protas (galingiausias pasaulyje kompiuteris) 100mln. kartų silpnesnis už dviejų kaimo moterų pokalbio metu vykstančius fiziko-chemo-bio elektromagnetinius vyksmus.
  Apie kokį dirbtinį protą galima kalbėti ?
  Jam galima sudėti viso pasaulio enciklopedijas, visų kalbų žodynus ir jokių išvadų apie kalbų vystymąsi nuo nama iki lietuvių kalbos negausime. Tam žmonės turi sukurti begalę papildomų programų, kad nors kokias išvadas išgauti.
  Tas pat ir su korona-virusu – sukurta Vuhano biolaboratorijoje, apmokant B. Gates ir G. Soros,…, ar šie pradiniai duomenys bus duodami dirbtiniam protui ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: