Pasaulinė vandens diena – kovai su COVID-19 (0)

pixabay.org nuotr.

pixabay.org nuotr.

Kasmet kovo 22 dieną minima Pasaulinė vandens diena. Paprastai tai laikas, kai susitinkama akis į akį aptarti pasaulinę vandens išteklių situaciją, vandens saugos problemas, atkreipti visuomenės dėmesį į atsakingą vandens naudojimą ir kitus globalius klausimus. Tačiau, dėl naujojo koronaviruso COVID-19 protrūkio visam pasauliui tenka keisti savo planus, atšaukti renginius, pažvelgti nauju kampu į gvildenamas problemas.

Šių metų Pasaulinė vandens diena pasitinkama šūkiu „Gera rankų higiena kovai su COVID-19“. Žmonės raginami kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas tekančiu vandeniu ir muilu, nes rankų higiena yra ypač svarbi norint užkirsti kelią COVID-19 ir daugelio kitų užkrečiamųjų ligų plitimui.

Geriamojo vandens kokybė – labai svarbi

Vanduo nepakeičiamas ir gyvybiškai reikalingas. Džiugu, kad Lietuva turtinga vandens ištekliais, turi dideles gėlo požeminio vandens atsargas, centralizuotas vandens tiekimas prieinamas ne tik miestų, bet ir daugeliui mažesnių miestelių ar kaimo vietovių gyventojų, centralizuotas vandens tiekimas nuolat plečiamas. Vanduo yra vertingiausias gamtos išteklius, o žmonėms ir gyvūnams jis yra maisto, švaros, sveikatos, energijos šaltinis. Vandens išteklius būtina tausoti.

Žmonių sveikatai ir saugiai aplinkai, ligų prevencijai labai svarbi vandens kokybė. Gerai savijautai taip pat labai svarbu vartoti pakankamą vandens kiekį, o siaučiant virusams specialistai pabrėžia karštų gėrimų naudą.

Viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybė gera 

Remiantis Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute (toliau – NMVRVI) atliktų tyrimų duomenimis, Lietuvoje viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra gera, nustatomų neatitikimų keliamiems reikalavimams procentas – nedidelis. Pasak NMVRVI specialistų, dėl viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybės nerimauti nereikia, šulinių ir gręžinių vandens kokybę, pagal galimybes, patariama ištirti kartą ar du per metus.

2019 m. NMVRVI atlikta 23 713 viešai tiekiamo geriamojo vandens ir šachtinių šulinių vandens cheminių, mikrobiologinių bei juslinių tyrimų.

Iš 7593 atliktų cheminių viešai tiekiamo geriamojo vandens tyrimų 337 rezultatai neatitiko nustatytų reikalavimų (4,4 proc.). Dažniausiai buvo nustatomas per didelis bendrosios geležies kiekis (47 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), per didelis amonio kiekis (26 proc.), fluoras (7 proc.), taip pat vandens drumstumas ir mangano kiekis (po 5 proc.). Retais atvejais leistinas normas viršijo nitratai, arsenas ir kiti teršalai.

Iš 3568 atliktų cheminių šachtinių šulinių vandens tyrimų nustatytų reikalavimų neatitiko 306 tyrimų rezultatai (8,6 proc.). Dažniausiai leistinus kiekius viršijo bendroji geležis (35 proc.), amonis (30 proc. neatitikusių rezultatų), nitratai (23 proc.), permanganato indeksas (5 proc.) Retesniais atvejais reikalavimų neatitiko vandens pH ir kt.

2019 m. atlikti 10 724 viešai tiekiamo geriamojo vandens mikrobiologiniai tyrimai. Iš jų normų neatitiko 266 tyrimų rezultatai (2,5 proc.). Dažniausiai buvo nustatomas reikalavimų  neatitinkantis koliforminių bakterijų skaičius (45 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), taip pat vandens mėginiuose aptikta žarninių enterokokų (38 proc.), žarninių lazdelių (E. coli) (14 proc.).  

Iš atliktų 1648 mikrobiologinių šachtinių šulinių vandens tyrimų, reikalavimų neatitiko 221 tyrimų rezultatas (13 proc.). Dažniausiai vandens mėginiuose buvo nustatoma žarninių enterokokų (57 proc. reikalavimų neatitikusių rezultatų), žarninių lazdelių (24 proc.), taip pat reikalavimų neatitinkantis koliforminių bakterijų skaičius (7 proc.).

Virinant vandenį mikroorganizmai žūsta, tačiau, jei šachtinių šulinių vanduo užterštas cheminėmis medžiagomis, nei vandens virinimas, nei filtravimas buitiniais filtrais jų iš vandens nepašalina.

NMVRVI taip pat atliekami ir jusliniai viešai tiekiamo geriamojo vandens tyrimai. Šie tyrimai dažniausiai atliekami, kai viešai tiekiamo vandens juslinės savybės kelia įtarimų. Iš 2019 m. atliktų 180 juslinių vandens tyrimų 76 tyrimų rezultatai neatitiko teisės aktų reikalavimų – nustatyti vandens kvapo, skonio bei spalvos neatitikimai. 

Tikslią informaciją apie Jums viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybę galima sužinoti iš vandens tiekėjo bei atitinkamoje savivaldybėje.

nmvri.lt nuotr.

nmvri.lt nuotr.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: