Z. Jankauskas. Nepelnytai užmiršti atkurtos Lietuvos savanoriai (1)

P. Lileikio nuotr.

P. Lileikio nuotr.

Ką tik paminėjome Kovo 11-ąją, Atkurtos Lietuvos 30-ties metų sukaktį. Prisimenant tas dienas reikėtų pabrėžti, kad jau 1990 kovo 16 d. prasidėjo Lietuvos savanorių registracija. Registracijos štabas, įsikūręs Gedimino pr. 1, Vilnius, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio (LPS) būstinėje. 1990 metų kovo 22 d. „Vakarinių naujienų“ laikraštyje buvo atspausdintas kreipimasis, raginantis 19-40 metų Lietuvos vyrus stoti į savanorius:

 

 

 

priedas1

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Kovo 20 d. man asmeniškai teko registruotis į savanorius. Stebėtina, kad buvo daug norinčių tapti savanoriais ir ginti Lietuvos valstybę. Savanoriai buvo registruojami žurnale, buvo pildomos Lietuvos Respublikos savanorio anketos:Visi užsiregistravę savanoriai, pakviesti į Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos patalpas, buvo suskirstyti į penketukus ir pradėjo saugoti civilinės paskirties objektus. Man asmeniškai, kaip penketuko vadui su priskirtais savanoriais, teko saugoti Respublikinė tarpmiestinę telegrafo stotį, Televizijos bokštą. Budėjimas tęsėsi ištisą balandžio mėnesį.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Z. Jankausko nuotr.

Dauguma pirmųjų savanorių vėliau tapo Pasienio apsaugos tarnybos nariais, Aukščiausiosios tarybos apsaugos skyriaus nariais, Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos (SKAT) nariais ir kitų tarnybų veikliais nariais. Dauguma jų gynė Aukščiausiąją Tarybą 1991 metų sausio-rugpjūčio mėnesiais. Registracijos žurnalas ir anketos po daugelio metų buvo rastos Seime. Ten jos šiuo metu ir saugomos, deja lieka nepaskelbtos. Mano turimame sąraše nurodytos 925 pavardės, deja jos surašytos abėcėlės tvarka, o ne pagal registracijos datą. Manau, kad pirmųjų savanorių registracijos klausimas bus dar nagrinėjamas, tikiuosi, kad bus išleista apie tai ir knygelė. To labai reikėtų, nes pirmieji savanoriai ir jų nuveikti darbai yra nepelnytai primiršti.

Tad 30-ųjų pirmųjų savanorių registracijos metinių proga sveikinu visus, pasiryžusius ginti Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Tebūnie jūsų darbai neužmiršti ir kaip pavyzdys ateinančioms kartoms.

Autorius yra Nepriklausomybės gynėjų sąjungos pirmininko pavaduotojas, Lietuvos kariuomenės Karių veteranų asociacijos vado pavaduotojas, Lietuvos kariuomenės Kūrėjų savanorių sąjungos narys

 

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Laiškai Alkui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: