A. Zuokas. Lenkijos vyriausybės veiksmai turi būti griežtai įvertinti EK lygiu (42)

Arturas-Zuokas-lls.lt-nuotr

Artūras Zuokas | zuokas.lt nuotr.

Prezidentas ir Vyriausybė turi griežtai reikalauti iš Lenkijos valdžios laikytis esminio ir pamatinio ES principo: laisvas paslaugų, prekių ir asmenų judėjimas Europos Sąjungos viduje.

Suprantamas Lietuvos piliečių pasipiktinimas ir savo teisių reikalavimas, kurių negali užtikrinti nei Lenkijos, nei Lietuvos valdžios. Ne Lietuvos piliečius reikia kaltinti, o reikalauti, kad Lenkijos vyriausybė gerbtų žmonių teises ir vykdytų geros kaimynystės principus atitinkančią politiką. Geras pavyzdys – Vokietija,

kuri supranta situacijos rimtumą ir padeda mūsų piliečiams saugiai pasiekti Lietuvą. Tai yra vakarietiškų vertybių gynimas.

Vidinių sienų uždarymas yra politinis žingsnis, nieko bendro neturintis su sveikatos ir viruso prevencija. Tai daugiau noras parodyti, kad vyriausybės imasi griežtų priemonių, kurios tik skaldo ES vienybę kovoje su pandemija.

Kovojant ar ribojant viruso plitimą yra daug priemonių ir būdų, kurios nežemina žmogaus orumo ir nesukuria papildomų problemų.

Lenkijos  vyriausybės veiksmai yra nepateisinami kitų šalių piliečių atžvilgiu ir turi būti griežtai įvertinti EK lygiu.

Nei viena ES šalis užsidariusi viduje viruso neįveiks. Tik veikdami kartu laimėsime kovą prieš virusą.

Gaila, bet vyriausybių reakcija į pandemiją aiškiai parodo, kad vyriausybėms ES yra tik ekonominė, bet ne žmonių sąjunga. Tačiau, neabejoju, dauguma ES piliečių, tame tarpe ir mūsų kaimynai lenkai, mano kitaip.

Autorius yra partijos Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

42 komentarai

 1. Tvankstas:

  Padėtis žiauri Vokietijos – Lenkijos pasienyje, Lenkija įsivedė savo taisykles lietuvių transportą su žmonėmis, įskaitant vaikus, laikyti prie sienos Vokietijos pusėje, o mūsų linxewiczius tik linguoja kinkuoja galvyte ir nieko kol kas nenuveikė.
  Lenkijai nusispjauti į ES taisykles, žmogaus teises ir šiukšles lietuvius.

  • Žemyna:

   Tai yra, pareigūnai spec. veiksmais daro tai, ko BŪTINA VENGTI visomis įmanomomis pastangomis. Jie veikia PRIEŠINGA kryptimi – TELKIA ŽMONES KRŪVON, užuot kuo greičiau atlikę būtinus veiksmus ir juos išsklaidę, praleidę tuos, kieno kelionės yra tarnybinės, bei tuos, kas namo grįžta.

  • Juozas:

   priminsiu, kad Lietuvos dabartinė VRM galva – lenkė Tamašunienė. Jos PAREIGA yra susisiekti su savo tautiečiais Lenkijos vyriausybėje ir skubiai suderinti tranzito sąlygas per Lenkiją. 400 automobilių yra tikrai ne cunamis ir keliomis kolonomis nesunkiai galima eskortuoti per šalį. Jei ministrė to nesugeba, turėtų atsistatydinti.

 2. Išties:

  Priešui užpuolus Lietuvą-pagal NATO taisykles- pirmosios turėtų ginti Lenkijos karinės pajėgos,kol atskubės kiti NATO kariniai.Tad, minėtas nedraugiškas Lenkijos elgesys prie Vokietijos sienos parodė,ar galima pasitikėti šios ,,strateginės”kaimynės karine parama?

 3. Žemyna:

  Na, gal net ir valdžios vyrams pagaliau taps aišku, kokią „strategičną koležanką” turime, ko galime tikėtis bet kokiomis rimtomis, lemiamomis aplinkybėmis?
  Ar prezidentas nesijaučia lyg antausį gavęs, jei iš vakaro gavo kaimynės prezidento patikinimą, jog praleis LT žmones, o
  Gal nebedrėks jų akys iš graudulio, tariant jos vardą, nebevirpės širdelės iš šuniško prieraišumo, nebedovanos jai gabalais Lietuvos, tikėdamiesi „ponios” meilę pelnyti?
  Pasak vieno keliauninko TV reportaže, „gražiai” pasirodė jos pareigūnai DE-PL pasienyje – ypač lietuvių atžvilgiu savo „mandagumą” demonstravo. Ypač, kai su moterimis bendravo…

 4. Gediminas:

  Laisvė ir liberalai nesuderinamos sąvokos. Laisvę siūlo tik tautininkai

 5. jo:

  O gal pagaliau tai bus pamoka mūsų valdžiagyviams niekaip nepajėgiantiems suprasti kokia priešiška ir kenkėjiška bjaurastis yra Lenkija?

 6. Kęstutis:

  Na o aš manau, jog Lenkija šiuo atveju pasielgė teisingai. Jie per derybas aiškiai pasakė – mes nesugebėsime 400 automobilių kolonai garantuoti saugų jiems ir mūsų piliečiams Lenkijos pervažiavimą. Nemažai laukiančiųjų važiuoja net iš Ispanijos, pervargę, keltas ir traukinys nepalyginamai saugiau. Tada ir klausimas vėluojantiems visur ir visada lietuvaičiams – tai ko jūs piktinatės kai jums siūloma išeitis? Rinkitės nemokamą keltą, traukinį, o dar yra ir mokamas Kylio uosto keltas per kurį yra galimybė parvykti į Lietuvą. Nematau jokio reikalo piktintis…

 7. Tvankstas:

  Gražu, atseit Lietuvos strateginis partneris Lenkija eilinį kartą išnaudoja parklupdyti chamus lietuvius su jų chamiška Lietuva.
  Tai tęsiasi nuo 1990.03.11 kiekvieną kartą, kai Lenkija tai gali panaudoti kaip Lietuvos engimo kortą.
  Via Baltica, Rail Baltica, elektros tiltas, nauja Ignalinos AE, kur dar visi kiti mažmožiai, kaip lenkų muitininkų ir policininkų chamizmas – tiesiog į kaulą lenkui įaugę patyčios iš lietuvio, Lietuvos.
  Jei kas sako, kad kalbu netiesą, tai galima įsitikinti dabar – siaučiant epidemijai, sudaromos dešimčių km sankaupos prieš Lenkijos sieną, kad kuo daugiau žmonių užsikrėstų virusu, kuo daugiau parvežtų su savimi į Lietuvą, lyg bakteriologiniu ginklu Lenkija stengiasi pakenkti Lietuvai.
  Žvelgiant iš ekonominės pusės, tai sulaikant Lietuvos vežėjų krovinius yra sunaikinami konkurentai Lenkijos vežėjams ir gamintojams – lietuviški gaminiai gali būti nuvežti netgi pasibaigus galiojimo laikui.
  Eilinį kartą išlenda Lenkijos imperializmo antilietuviškos iltys.
  Aišku, lenkamyliai linxewicziai ir linxedos pudrins smegenis lietuviams apie Lenkijos mielaširdystes – praleido juk, nors ir su sugedusiais gaminiais, bet praleido, kokie jie mieli – ir toliau patys be muilo stačia galva pakartotinai ners į strateginio partnerio (!) išangę net be muilinimosi, kad tik kuo skubiau įlįstų.

  • Kas mūsų per valdžia, kad leidžia Lenkijai tyčiotis. Mums rūpėti turi – kokią ją renkame, o ne – tenkintis tarsi apeliavimais į pasaulį. Va, žiūrėkite kokia Lenkija negera mums vargšeliams – Lietuvai…

   • Kęstutis:

    Visai tikėtina, kad pasibaigus 72 val. laikotarpiui Rusija gali sugalvoti irgi panašią provokaciją – susidarys kolona automobilių norinčių pervažiuoti Lietuvą į Kaliningradą – ir ką tada darysim? Praleisim ar ne? Greičiausiai – ne, nes jau priimtas nutarimas į EU nebeįsileisti piliečių iš trečiųjų šalių. Vadinasi būsim lygiai taip pat apkaltinti priešiškumu rusams ir Rusijai, norėjimu pakenkti nieko nekaltiems žmonėms…

    • Sulyginimas nelogiškas – Rusija ne ES, ne Šangeno šalis.

    • Julijonas:

     Pan Kestelo, nesukčiauk. Argi lenkai laikėsi 72 val. koridoriaus??? Jie pasižadėjo tai daryti ir Skvernelis paskelbė, kad toks bus. Kitą dieną lenkams sustadžius pravažiavimą mūsų valdžiažmogiai aiškino, kad su lenkais sunku tartis, nors galėjo aiškiai ištransliuoti: nesilaiko susitarimų!!! Pan Kestelo, kai tau pašiks po kryžium, nedrįsk nepasakyti AČIŪ. Nes pats tu dabar verti tai daryti kitus!!!

     • Tvankstas:

      Iš karto po karantino paskelbimo Lenkija praleido pro sieną taip : vilkiko vairuotojas užpildo ilgiausius formuliarus su visokiais duomenimis, kurie yra įmonės komercinės ir vairuotojo asmens paslaptys, matyt Bezpiekai, priena prie atstuminio temperatūros matuoklio, jei sveikas, važiuoja linn Lietuvos.
      Trečiadienį kovo 18 dieną vilkikas atsistojo 18:15 į eilę 70 km iki Swiecko (sienos per Oderį), gal 12 km prieš greitkelio atsišakojimą į Stettin/ Szczecyn, autovežiai stovi užpildę visas važiavimo juostas, kelkraštyje stovi tie, kuriems privalomas poilsis. Vyksta pastovios lietuvių riaušės su vokiečių policininkais.Dar gal valandą stovėjo kaip įbestas. Staiga pradėjo pamažėle judėti.
      Kovo 19 dieną 17:10, po 22 val. 55 min. pravažiavo Lenkijos patikrą – temperatūros atstuminį patikrinimą ir NIEKO DAUGIAU. Važiuoja link Lietuvos.
      Tai reiškia, kad Lenkija apie 90-92 valandas tiesiog tyčiojosi iš Lietuvos vežėjų, kol vilkikai užblokavo Štetino greitkelį ir pradėjo rikiuotis prie Berlyno pietinio pakraščio. Tik Vokietijos vadovybės įsiutusiu įsakymu galėjo Lenkija pradėti praleidinėti vilkikus.
      Tokia tiesa iš vežėjų kasdienybės įvedus karantiną Lenkijoje.

  • Žemyna:

   Dėl tų visų jungčių, energetikos – kalbėdama sykį su konservatoriumi Seime, jo klausiau, kodėl taip nuolaidžiauja, kodėl leidžia stabdyti darbus tai „nuoširdžiai draugei”? Kodėl tyli, kai ES mums priekaištauja už nebaigtus ar visai neatliktus darbus?
   Ar visi tie projektai tik mums reikalingi? Ne – iš jų turės naudos visa ES! Kiek mūsų yra? Nė 3 mln nebeliko. O kiek žmonių yra ES? Taigi, kieno nauda būtų didžiausia, ir kas daugiausia praranda? Tai ar ne visa ES turi stumti ir domėtis, kaip čia sekasi, kas yra pagrindinis stabdis? Toks mūsų Seimo avinėlių tylėjimas, galų gale, yra nusikalstamas, gal net išdavikiškas. Nes projekto stabdymas labiausiai naudingas mūsų kitai kaimynei. Tai kas valdo PL, jei jos „strateginiai” darbeliai anai kaimynei tarnauja? Juk PL ne tokie kvailiai, kad to nesuprastų!
   Na, nebent šiuos projektus pati Europa aukoja vardan Nord Strymo, o mums kvailina? Nesuvokiama, tikrai nesuvokiama! O kokią finansinė žalą per visus tuos neįgyvendintus projektus šalis patyrė bei žalą prestižui, mokėjimui daryti realius darbus!

 8. Rinkimuose - tik už Zuoką!:

  Ir už jo” Lietuvos laisvės sąjungą”!

  • Juozas:

   mes dar nepamiršom, kaip 2013m.Kovo 11 tuometinis Vilniaus meras Zuokas uždraudė Tautinio jaunimo ir Lietuvos patriotų eiseną Gedimino prospektu. Milžiniškos policijos pajėgos, raitoji policija su šarvais, šunys, furgonai grotuotais langais morališkai spaudė ir gązdino. Policijos džipas bandė taranuoti minią, išgelbėjo tai, kad eisenos priekyje ėjo garbūs Nepriklausomybės Signatarai. Visas prospektas buvo pristatytas užtvarų, prikabinėta plakatų, prie Kudirkos aikštės gatvėje pastatyta scena su muzikantais ir šokėjais. Kuo ta savivalė buvo geresnė už Lenkijos dabartinius veiksmus ? Susitepė tuomet ir V.Adamkus, pasmerkęs “neteisėtą” piliečių eiseną. Bet tai buvo akivaizdi Lietuvos patriotų pergalė !
   Darydami pasirinkimą, privalome nepamiršti, kas yra kas

   • Žemaitukė:

    Pritariu Tau, Juozai – Zuokas joks ne patriotas, jis savanaudis narcizas, išnaudojantis situacijas apreikšti save. Buvau eisenoje, tad viską mačiau iš arti. Jau tuomet suvokiau, kad Lietuvos valdžia yra atskirai nuo Tautos ir kad ja negalėsime pasitikėti nelaimės atveju. Jei 30 metų negalima buvo tikėti tuo, ką ji kalba ir daro, ar pradėsime tuo tikėti 31-aisiais? Manau, turi būti aukščiausiu lygiu keliamas klausimas ir dėl mūsų išrinktos valdžios solidarizavimosi su Tauta iškilusios grėsmės metu, t.y. valdžiažmogių atlygis galėtų būti minimalaus dydžio, kaip visiems tautiečiams. Ar Jūs manote kitaip?

  • Tvankstas:

   Balsuoti už Zuoką ? Naujas anekdotas ? Pasišnekėti galima.

 9. Zuokas pamiršo, kad Lietuva savo rankose prieš Lenkiją turi ne tik EK kortą. Tai 1994 m. Lietuvos bendrumo su Lenkija sutartis. Šiuo atveju kaip tik labai dera Lietuvai ištraukti šią sutarties kortą, pareiškiant, kad Lietuva pasinaudoja savo teise ir minėtą sutartį nutraukia. Juolab, kad šios sutarties nutraukimu būtų pašalinta teisinė galimybė Lenkijai kištis į Lietuvos vidaus reikalus. Tad ne toks jau akylas politikas iš to Zuoko gaunasi, kad šios kortos nepastebi…

 10. m:

  Na va ir aišku, kad “strateginiai partneriai” yra tokie pat grobuoniški savanaudžiai, per amžius kovojo visus karus ir sukilimus iki paskutinio lietuvio, naikino mūsų kovingąją tautą. Tokie pat priešai ,kaip maskoliai, tik kad apsimeta draugeliais, panašiai, kaip judėjai.

  • Tikra tiesa. Tad “ačiū” sakykime savo valdžiai, tiek metų mulkinančiai Lietuvą savo “strateginėm partnerystėm” su Lenkija… Rinkimai čia pat, kur kandidatai įsipareigosiantys padėti tašką “partnerystėms” su Lenkija…

 11. Aha:

  Kokie grazus zodziai. O koks medicininis isprusimas… vat jums ir pavyzdys, kaip reikia tureti stubura ir nesileisti stumdomiems kazkokiu mekentoju… yra, ko pasimokyti…

 12. Lenkai nuo Vytauto karūnos nušvilpimo laikų turi tradiciją lietuvių pro Lenkiją nepraleist….

 13. Tadas:

  Cia teistas abonentas, o kur rubikonas?

 14. Lenkų nežmoniškumas - ne naujiena!:

  Lenkijos nežmoniškumas Lietuvos atžvilgiu tęsiasi ne nuo 1990.03.11 /kaip rašo vienas iš komentatorių/, o seniausių laikų. 1. Negalėdami nukariauti prusų, į pagalbą jie pasikvietė vokiečius ir taip labai susilpnino baltus…Liublino unija ir po jos sekęs kelis šimtus metų visos Lietuvos lenkinimas /to tąsa- tiksinti bomba- Vilniaus krašto sulenkinti lietuviai su lenkiškom gatvėm ir visokiom išgalvotom skriaudom/. 2. Suvalkų sutarties sulaužymas ir Vilniaus okupaciją. 3. Kai 1939 m. Prasidėjus IIPK lenkai pateko tarp dviejų ugnių /vokiečių ir rusų kariuomenių/ Lietuva atidarė sieną ir tūkstančiai lenkų išsigelbėjo nuo mirties. Bet išvykę į Prancūziją ir kitur, jie šaipėsi iš mūsų žemo kultūros lygio. Ką tai kalba apie jų kultūros lygį??? 4. Ir vėl istorinis aidas: jokio 72 val. koridoriaus ir stovėkit prie sienos ir užkrėtinėkit vienas kitą. Atsisukit programas ir pažiūrėkit su kokiu įsitikinimu kalbėjo Skvernelis ir Prezidentas apie susitarimą dėl koridoriaus. Nausėda dabar išvis nepasirodo… Gal Italijoj slidinėja su šeima…Kas jam tas kaimyninės valstybės pažadų nesilaikymas? Argi jis atsakingas už užsienio politiką?

 15. Gubaris:

  Viešpatie Švenčiausias, Artūrai, ar nesusirgote? O toks stiprus buvote!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: