A. Kaluginas. Masinis sąmyšis. Kaip blaiviai vertinti grėsmes? (2)

Psichologas Andrius Kaluginas. Asmeninė nuotr.

Psichologas Andrius Kaluginas | Asmeninė nuotr.

Nors žmonija pažengusi kaip niekad ir gali pasigirti laimėjimais, kurių praeities kartos net negalėjo įsivaizduoti, vis dėlto šiomis dienomis patiriame tokius išbandymus, kurie priverčia skubiai persvarstyti tiek asmeninius, tiek mūsų, kaip visuomenės, prioritetus ir daug ką imti vertinti kitaip. Tačiau ką daryti, kai susiduriame su panika ir vadinamąja masine psichoze? Ar šios reakcijos teisingos? Ar patiriamas siaubas gali būti naudingas? Ir kaip blaiviai vertinti galimas grėsmes?

Sąmyšis ir masinė psichozė – nauda ar grėsmė?

Šiomis dienomis sukelta masinė psichozė dėl epidemijos ir grėsmių sveikatai iš esmės nėra bloga, nes ji turėtų skatinti žmones būti tikrai atsargius, rūpintis savo ir artimųjų sveikata. Tad pats savaime šis skambinimas pavojaus varpais nėra blogas. Kitas dalykas, kad mes galbūt pernelyg isteriškai reaguodami susikuriame savo nuostatas ir imame gyventi kone apokaliptinėmis nuotaikomis.

Tai reiškia, kad matome, jog tarsi ateina pasaulio pabaiga arba trečiasis pasaulinis karas ir jau ruošiamės ilgai ilgai kovai savo rūsiuose ar pusrūsiuose kaupdami didžiulius atsargų kiekius. To daryti nereikėtų. Pasaulis nesibaigia. Tiesiog reikėtų ramiai rūpintis savo sveikata, atsižvelgti į pateiktus patarimus, kurie yra tikrai atitinkami, aiškūs ir paprasti, laikytis paprastos higienos ir nesiruošti pasaulio pabaigai bei nekelti to, kas vadinama panika. Tuomet viskas bus gerai.

Kaip atsispirti išorės spaudimui per žiniasklaidos priemones?

Tai – masinės psichozės reiškinys, jo mūsuose yra labai daug ir ne tik kalbant apie dabartinę koronaviruso temą. Yra juodieji išpardavimų penktadieniai, Kalėdų karštinė, kada visi paskutinėmis dienomis perka dovanas, taip pat išpūstos politinės grėsmės. Tad kaip nepasiduoti? Paprasčiausiai imti kritiškai mąstyti, atsirinkti žinias.

Pavyzdžiui, koronaviruso atveju yra oficialus šaltinis – krizių centras, kuris pateikia nešališkas žinias. Gal vertėtų atsiriboti nuo įvairiausių gandų, melagingų naujienų ir telktis į vieną žinių šaltinį. Atsiriboti nuo kitų abejotinų ar siaubą sėjančių šaltinių. Mes nežinome, kas tą baimę sėja. Galbūt iš tiesų mūsų išorės priešai siekia, kad mes įsibaimintume, palūžtume, išsigąstume ir panašiai. Mes to nežinome, todėl pagrindinis patarimas būtų kritiškai mąstyti ir atsirinkti informaciją.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Psichologija, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: