Gimnazisto kuriama naujovė gali pakeisti medienos pramonę (1)

 Tautvydas Ribinskas | LSMU nuotr.

Tautvydas Ribinskas | LSMU nuotr.

Aštuoniolikametis Tautvydas Ribinskas, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Farmacijos fakulteto laboratorijose tiriantis natūralią priemonę medienai impregnuoti, jau skina laimėjimus tarptautinėse varžytuvėse. Kovo 11 dieną jis pelnė TV3 televizijos projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimą.

Naujosios Akmenės Ramučių gimnazijos mokinio Tautvydo Ribinsko laisvalaikis – kitoks nei daugelio bendraamžių. Gimnazistas jau daugiau kaip metus atlieka tyrimą, padėsiantį kurti natūralią priemonę medienai impregnuoti ir apsaugoti nuo ją ardančių mikrogrybų. Vaikino tikslas yra pakeisti šiuo metu medienos pramonėje populiarius sintetinius medienos impregnantus, kurie kenkia ne tik žmonių sveikatai, bet ir aplinkai.

Jaunuolis pasirinko daugelio šalių, taip pat ir Lietuvos, liaudies medicinoje paplitusią, daugelyje patvorių augančią dirvinę karpažolę. Kadangi žolė pasižymi grybelines ligas gydančiomis savybėmis, jas vaikinas nusprendė panaudoti savo kuriamame gaminyje.

Tyrimas, kurį atlieka gimnazistas, jau sulaukė ir tarptautinio dėmesio. Pernai paaugliams skirtose Kinijos mokslo ir technologijų varžytuvėse CASTIC Lietuvai atstovavęs gimnazistas su darbu „Dirvinė karpažolė – ekologiška priemonė medienos apsaugai“ užėmė 3 vietą. Šiemet vaikinas laimėjo TV3 televizijos projekto „Lietuvos garbė“ apdovanojimą.

Asta Kubilienė | LSMU nuotr.

Asta Kubilienė | LSMU nuotr.

„Atlikdamas tyrimą įsitikinau, kad šio dažnai Lietuvoje aptinkamo augalo ekstraktai gali būti naudojami medienos impregnavimui ir apsaugai nuo ją ardančių mikrogrybų. Tai ekologiškas, žmogui ir aplinkai draugiškesnis būdas apsaugoti medžiagas“, – apie savo mokslinį projektą kalbėjo T. Ribinskas. Jaunuolis pridūrė, kad varžytuvės jam suteikė neeilinę progą susipažinti su jaunaisiais mokslininkais iš įvairių pasaulio kampelių, sužinoti, su kokiais sunkumais jie susiduria, pasidalinti, pasisemti abipusės patirties, taip pat patirti neužmirštamų pojūčių.

Jaunasis mokslininkas sako, kad bene sunkiausia buvo susiformuluoti tyrimo temą, tai užtruko kone metus. „Pats tyrimas buvo malonumas, bendradarbiavau su mokytojais, mokslininkais. Tai buvo savęs ugdymas, sužinojau daug naujų dalykų“, – paaiškino T. Ribinskas. Baigęs mokyklą vaikinas sakė ketinantis rinktis mokslininko – chemiko, biochemiko – kelią, tačiau yra numatęs ir antrąjį variantą – medicinos studijas.

Tautvydas Ribinskas, Asta Kubilienė ir Mindaugas Marksa | LSMU nuotr.

Tautvydas Ribinskas, Asta Kubilienė ir Mindaugas Marksa | LSMU nuotr.

T. Ribinskas praėjusiais metais kreipėsi į LSMU mokslininkus, prašydamas suteikti galimybę atlikti tyrimus universiteto laboratorijose.

Gimnazistas nuo praėjusių metų vasario bendradarbiauja su LSMU Farmacijos fakulteto Analizinės ir toksikologinės chemijos katedra, kurios specialistai jaunuoliui teikia mokslinius patarimus, taip pat reikiamą įrangą ir priemones tyrimui atlikti. Universiteto laboratorijoje T. Ribinskas gamina tiriamo augalo ekstraktus ir juos analizuoja. T. Ribinskui padeda katedros lektorius Mindaugas Marksa, docentė Asta Kubilienė ir katedros vedėjas profesorius Liudas Ivanauskas.

Tautvydas Ribinskas | LSMU nuotr.

Tautvydas Ribinskas | LSMU nuotr.

„Kai tik gavome Tautvydo laišką, iš karto supratome, kad vaikinas turi rimtų planų ir mes privalome jam padėti. Neįtikėtina, kad tokio amžiaus jaunuolis pasirinko tokią darbo temą, kuri svarbi visai medienos pramonei. T. Ribinsko tyrimų metu gauti rezultatai suteikia daugiau informacijos apie augalo veikliąsias medžiagas ir jų poveikį medienai. Ateityje taip pat žadama atlikti kartotinius mikrobiologinius tyrimus. Taip siekiama toliau plėtoti šią mokinio idėją ir pritaikyti praktiniam panaudojimui“, – teigė katedros mokslininkė doc. Asta Kubilienė.

Ji tikisi, kad jaunuolio darbu susidomės medienos pramonės įmonės ir pasiūlys bendradarbiauti kuriant natūralų fungicidą.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Technika ir technologijos, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: