Vilniuje – išskirtinė galimybė pamatyti šiuolaikinę pasaulio juvelyriką (0)

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

Kovo 11-14 d., „Litexpo“ parodų centre, Vilniuje, tarptautinės Baltijos juvelyrikos parodos „Amber Trip“ metu vyks Juvelyrikos meno varžytuvės „Ecosight“. Šiais metais varžytuvėse dalyvaus 76 juvelyrai iš 22 pasaulio šalių: Taivano, Ispanijos, Portugalijos, Vokietijos, Belgijos, Irano, Lenkijos, Turkijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, JAV, Rusijos, Pietų Korėjos, Nyderlandų, Australijos, Meksikos, Latvijos, Graikijos, Prancūzijos, Austrijos, Baltarusijos ir Lietuvos.

Atėjus pavasariui, tarptautinė Baltijos juvelyrikos paroda „Amber trip“ tradiciškai suburia ne tik juvelyrikos papuošalų ir gintaro dirbinių gamybos atstovus, bet ir originalius autorius bei menininkus iš įvairių pasaulio šalių. Maža to, juvelyrai profesionalai dalyvauja tarptautinėse juvelyrikos meno varžytuvėse.

„Tokios tarptautinės juvelyrikos meno varžytuvės, kaip „Amber trip“ Vilniuje, „Schmuck“ Miunchene, „Srebro“ Legnicoje ar „Juvelyrika“ Itami skirti būtent šios retos taikomojo meno šakos gerbėjams. Galime drąsiai pasidžiaugti, kad „Amber trip“ rengiamos varžytuvės tampa vis labiau žinomas juvelyrikos meno renginys, pripažintas tarptautiniu mastu. Lietuvoje šiuo metu tai – vienintelės tokios varžytuvės, todėl parodos lankytojai turės retą progą pamatyti mums visiems svarbia tema labai įdomių, išskirtinių šiuolaikinės juvelyrikos kūrinių iš daugiau kaip 20 pasaulio šalių“, – sako juvelyrikos meno varžytuvių „Ecosight“ komisijos pirmininkė, Vilniaus dailės akademijos Metalo meno ir juvelyrikos katedros profesorė Laima Kėrienė.

Kėrienė sako, kad „Amber Trip“ juvelyrikos meno varžytuvėms visuomet ieškoma visuomenei svarbios temos, kuri būtų įdomi ir menininkams, įkvėptų juos pažvelgti į mus supančias problemas. Juolab, kad juvelyrikos dirbinys yra ypatingai dėkingas meno kūrinys, nes žmogus panorėjęs jį gali turėti ir dėvėti, juo pabrėžti tam tikrą savastį, požiūrį ir perduoti žinią kitiems. Taigi, šiųmetinių varžytuvių tema yra skirta ekologijai.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

„Varžytuvių „Ecosight“ dalyviai yra profesionalūs juvelyrai, todėl jų darbams keliami aukšti reikalavimai. Juvelyrikos kūriniai turi atspindėti varžytuvių temą. Paprastai nėra vertinami darbai, kurie tiesiog buvo kažkada sukurti ir šiaip sau atsiųsti varžytuvėms. Kai menininkai kuria ta pačia tema, ji atskleidžiama įvairiapusiškai, kūriniai veikia bendrai ir paroda žiūrovams būna ne tik įdomi, bet ir atveria naujų suvokimų“, – sako juvelyrikos meno varžytuvių komisijos pirmininkė.

Kitas svarbus kūrinių vertinimo matas, anot jos, yra kūrybiškumas ir originalumas. „Varžytuvių tikslas – kurti naujas idėjas, o ne masiškai gaminti. Tad labai svarbus autorių išskirtinis mąstymas ir braižas, nepasiduodant paviršutiniškam meno taisyklių mėgdžiojimui. Trečias vertinimo matas – aukšto lygio atlikimas. Kūrinio profesionaliai atlikti estetiniai sprendimai paprastai iškart matyti. Tam reikia ir žinių, ir įgūdžių“, – kalba L. Kėrienė.

Šiais metais juvelyrikos meno varžytuvėse juvelyrai pristato daugiau kaip 80 kūrinių. Laimėtojai bus renkami penkiose kategorijose: „Grand Prix“ (Didžiojo prizo), geriausio kūrinio su gintaru, objekto kategorijoje, žiūrovų nuomonės ir papuošalo kategorijoje. Varžytuvių „Ecosight“ nugalėtojai bus paskelbti paskutinę parodos „Amber Trip“ dieną, kovo 14-ąją.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

Varžytuvių komisijoje, be L. Kėrienės, yra daug ir kitų garsių vardų. Varžytuvių dalyvių darbus vertins du atstovai iš Lietuvos: humanitarinių mokslų daktarė, filosofė, dailės kritikė Pilė Velataga (Pille Veljataga) ir juvelyras, juvelyrikos mokyklos „Vilnensis“ įkūrėjas Darijus Gerlikas.

Tarp varžytuvių komisijos narių – lenkų profesorius, menininkas, rašytojas Giedyminas Jablonskis. Menininkas savo darbus rodė daugelyje parodų visame pasaulyje: Legnicoje, Londone, Mančesteryje, Berlyne, Hamburge, Dortmunde, Vienoje, Reikjavike, Florencijoje, Barselonoje, Meksikoje, Maskvoje, Sankt Peterburge ir kt.

Komisijoje taip pat yra sidabro meistras, juvelyrinių dirbinių dizaineris, Suomijos auksakalių asociacijos direktorius, žurnalo „Baltic Jewellery News“ redaktorius Henrikas Kilmanas (Henrik Kihlman) ir Latvijos juvelyrikos menininkė, Latvijos Dailės akademijos metalo dizaino katedros lektorė ir aktyvi tarptautinių menininkų rezidencijų bei grupių parodų dalyvė Rasma Pušpurė (Pušpure).

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

„Amber Trip“ | Rengėjų nuotr.

Vyks daugiau renginių

Šiais metais „Amber Trip“ parodoje laukiama beveik 240 juvelyrikos ir gintaro gamintojų bei meistrų iš 30 pasaulio šalių. Jos metu vyks ir kitų parodų bei išskirtinių renginių.

Jau trečius metus specialiai juvelyrams rengiamoje Autorinės juvelyrikos renginyje susiburs 40 dalyvių iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės ir JAV. Tai – tarsi paroda parodoje, kurioje pristatomi vienetiniai autoriniai darbai ir yra puiki galimybė pabendrauti su juvelyru apie jo kūrybos kelią ar įsigyti patikusį juvelyrinį dirbinį.

Pirmąją „Amber Trip“ parodos dieną rengiamas Autorinės juvelyrikos vakaras. Jo metu bus pristatoma Lietuvos autorinės juvelyrikos kūrėjų asociacijos paroda „Laisvės įkvėpti“, kurioje bus 30 autorių kūriniai. Dalyvių skaičius simboliškai siejamas su Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiu. Kovo 11-ąją Autorinės juvelyrikos renginys lauks lankytojų iki 20 val.

Parodoje taip pat dalyvaus neregys dizaineris juvelyras iš Vokietijos Homajunas Esfardžanis (Homayoun Esfarjani) – bus puiki galimybę išvysti jo darbus. Varžytuvių „Ecosight“ komisijos pirmininkė L. Kėrienė pakvies į autorinę parodą „O, pozicija“.

„Amber Trip“ lankytojai taip pat turės galimybę pamatyti prieš mažiausiai 50 tūkst. metų gyvenusio ir Sibire rasto mamuto skeletą bei meno kūrinius – skulptūras iš mamuto kaulo. Parodoje taip pat rengiamos kūrybinės dirbtuvės su vašku, gintaru ir emaliu bei seminarai, kuriuose bus dalinamasi žiniomis, ką reikia žinoti perkant papuošalą, kaip panaudojamos perkūno dujos juvelyrikoje arba Baltijos gintaras maisto gamyboje, dalinamasi ir kitomis naujienomis bei patirtimi. Parodos lankytojai turės galimybę už simbolinę kiną išvalyti ir atnaujinti ar sutaisyti savo turimus papuošalus ir brangakmenius.

Bendras parodos plotas – daugiau nei 6,6 tūkst. kvadratinių metrų. Pernai parodą aplankė 8 tūkst. lankytojų, arba dešimtadaliu daugiau nei prieš metus.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: