Įteikti Lietuvos mokslo apdovanojimai (0)

Įteiktos Lietuvos mokslo premijos | rengėjų nuotr.

Įteiktos Lietuvos mokslo premijos | rengėjų nuotr.

Kovo 3 d. Mokslų akademijos Didžiojoje konferencijų salėje aštuoniolikai šalies mokslininkų įteiktos septynios kasmetinės Lietuvos mokslo premijos.

Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis mokslo premijų įteikimo iškilmėse sveikindamas apdovanotuosius pasidžiaugė, kad per pastaruosius metus jis turėjo išskirtinę galimybę iš arti  susipažinti ir žavėtis moksliniais tyrimais ir naujovėmis, gimstančiomis mūsų šalies mokslo įstaigose.

„Jūsų atkaklumas, užsispyrimas ir išskirtiniai darbai aiškiai rodo, kokie svarbūs Lietuvai mokslo srities darbuotojai, – nuo tų, kurie nagrinėja sunkiai paprastam žmogui perprantamas nanomedžiagas, iki tų, kurie rūpinasi mūsų sveikata ir analizuoja vėžio tyrimus ar įžvelgia prasmę atsigręžti į mūsų šalies istoriją, kurioje galima atrasti prasmingų pamokų ir dabarčiai. Esame tokia maža šalis, tad labiausiai turime vertinti savo žmogiškąjį kapitalą, o Jūs esate pati to kapitalo viršūnė“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Ministras Pirmininkas apžvelgė Vyriausybės veiksmus, kurie turėtų prisidėti prie teigiamų pokyčių mokslo srityje. Vyriausybė per savo darbo metus sugebėjo pakelti mokslininkų atlyginimus, padidinti doktorantūros stipendijas ir taip paskatinti daugiau studentų rinktis doktorantūros studijas, aukštojo mokslo finansavimo srityje – padidinti mokslinių pasiekimų svarbą ir įtraukti tarptautinius ekspertus.

Pasak S. Skvernelio, visada norisi daugiau, bet nėra abejonių,  kad judama teisinga kryptimi. Premjeras pakvietė šalies mokslininkus toliau dirbti Lietuvai, garsinti jos vardą ir pažadėjo, kad Vyriausybė pasistengs toliau gerinti mokslininkų darbo sąlygas.

„Mokslinių atradimų genialumas paprastai pasireiškia tuo, kad, atradimams virtus konkrečiu plačiosios visuomenės naudojamu produktu, būna sunku suvokti, kaip anksčiau tokio įrenginio ar vaisto nebuvo, kaip ta mintis negimė anksčiau. Tačiau toks paprastumas gimsta iš itin ilgo, kruopštaus ir intelektualiai sudėtingo darbo, kurį darote kiekvieną dieną. Tad ačiū Jums už tai, kad kuriate šviesesnę ateitį visam pasauliui“, – kalbėjo Vyriausybės vadovas.

Švietimo, mokslo ir sporto sveikindamas Lietuvos mokslo premijų laimėtojus sakė: „Simboliška, kad artėjant Kovo 11-osios šventei pagerbiame tuos, kurie savo moksliniais pasiekimais prisideda prie intelektualiosios Lietuvos kūrimo. Šis nacionalinis įvertinimas liudija ištikimybę mokslininko pašaukimui, nepailstamą kruopštų darbą. Svarbu, kad šių tyrimų rezultatai būtų taikomi, kad toliau tyrimai būtų tęsiami perduodant patirtį mūsų jauniesiems tyrėjams. Taip stiprės Lietuvos kultūrinis mokslinis potencialas. Valstybei reikia orientuotis į aukštą pridėtinę vertę, technologinę plėtrą, inovacijas, todėl visada pasisakysime už fundamentinių tyrimų svarbą ir ilgalaikį jų finansavimą.“

Humanitarinių ir socialinių mokslų srityse apdovanojimai buvo skirti istorikui Vilniaus universiteto profesoriui Rimvydui Petrauskui už darbų ciklą „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politinė ir socialinė istorija vėlyvaisiais Viduramžiais“ ir Vilniaus dailės akademijos menotyrininkei dr. Tojanai Račiūnaitei už darbų ciklą „Stebuklingasis atvaizdas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūroje: XVII–XVIII a. bažnytinės dailės tyrimai“.

Fizinių mokslų srityje įvertinti Vilniaus universiteto mokslininkai prof. Audrius Dubietis, dr. Mangirdas Malinauskas ir prof. dr. Mikas Vengris už darbų ciklą „Intensyvios lazerio spinduliuotės sąveika su medžiaga: nuo fundamentinių tyrimų iki naujų technologijų“, taip pat Vilniaus universiteto mokslininkai prof. Kęstutis Kubilius ir prof. Jonas Šiaulys už darbų ciklą „Stochastinių diferencialinių lygčių ir draudimo modelių analizė“.

Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srityse premija įvertintas Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų prof. Giedriaus Barausko, prof. dr. Antano Gulbino ir prof. dr. Žilvino Dambrausko darbų ciklas „Kasos uždegiminių ir navikinių ligų molekulinių mechanizmų tyrimai, diagnostikos ir gydymo metodų optimizavimas“. Kita premija skirta Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkams prof. Vidmantui Staniui, dr. Tadeušui Šikšnianui, dr. Daliai Gelvonauskienei ir dr. Audriui Sasnauskui už eksperimentinės plėtros darbų ciklą „Genetiniai ir biotechnologiniai tyrimai sodo augalų veislėms kurti“.

Technologijos mokslų srityje Lietuvos mokslo premija skirta Kauno technologijos universiteto mokslininkams dr. Rimantui Gudaičiui, dr. Šarūnui Meškiniui, LMA tikrajam nariui prof. habil. dr. Sigitui Tamulevičiui ir prof. dr. Tomui Tamulevičiui už darbų ciklą „Mikro- / nanostruktūros ir nanomedžiagos jutikliams, fotonikai ir energijos generavimui“.

Lietuvos mokslo premijos skiriamos kasmet už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros darbus. Jomis skatinami produktyviai dirbantys aukšto lygio Lietuvos mokslininkai. Lietuvos mokslo premijos dydis – 780 bazinių socialinių išmokų (30 420 eurų).

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: