Dešimtoji šventė „Nerk į teatrą“ – tarptautinė kelionė po teatro vandenis (nuotraukos) (0)

Šventės vadovė Skaistė Jurėnė | Rengėjų nuotr.

Šventės vadovė Skaistė Jurėnė | Rengėjų nuotr.

Nacionaliniame Kauno dramos teatre kovo 3–7 dienomis jau dešimtą kartą vyks vienintelė Lietuvoje tarptautinė ugdomoji teatro šventė vaikams ir jaunimui „Nerk į teatrą“. Jubiliejinės šventės tema – vandenynai, vaizduotę plukdysiantys plačiais pažinimo vandenimis bei kartu priminsiantys apie ekologines problemas. Kūrybines pajėgas šventėje apjungs teatralai iš Lietuvos, Vengrijos, Lenkijos ir Islandijos.

Didžiąją jubiliejinės šventės dalį sudaro ugdomosios veiklos: ekskursijos, skirtingi kūrybiniai užsiėmimai, suskirstyti pagal amžių. Jų net 27. Kiekviena šventės diena skiriama konkrečioms amžiaus grupėms, pradedant nuo ikimokyklinio ir jaunesniojo mokyklinio amžiaus dalyvių ir baigiant šeimų diena. Vis dėlto šiemet šventės ašis – paaugliai ir jaunimas. Šios grupės pasirinktos sąmoningai – jaunuoliai yra vieni aktyviausių kovotojų už pasaulio išsaugojimą kitoms kartoms. „Mintis teatre kalbėti apie ekologiją gimė žvelgiant į pastaruosius įvykius – kasdien girdime apie didelio masto stichines gamtos nelaimes – gaisrus Australijoje, tirpstančius ledynus ir panašiai. Mums pasirodė įdomu kalbėti su lankytojais ir žiūrovais apie tvarumą, požiūrio į vartojimą keitimą. Rengdami šventę stengiamės sunaudoti mažiau popieriaus, naudojame tą pačią pernykštę, tik atnaujintą šventės instaliaciją, skirtą patraukti miestiečių dėmesį. Šventę papildė ir kūrybinis konkursas „Sukurk šiukšlių monstrą“, kuriame ikimokyklinukai ir moksleiviai iš plastiko ir popieriaus atliekų kūrė monstrus. Jų sulaukėme pačių įvairiausių, o įdomiausius ir kūrybingiausius dalyvius apdovanosime prizais“, – sako šventės globėja, vadybininkė kultūrinei edukacijai Skaistė Jurėnė.

Pažintys su teatro profesijomis ir dar daugiau

Per penkias šventės dienas teatro laivas nuplukdys dalyvius į smagius susitikimus su teatro kūrėjais: aktoriais, dailininkais, režisieriais, aplankys jaukias spektaklių salas, kūrybinių dirbtuvių užutėkius. Kovo 4 d. skirta kelionėms po teatrą su aktoriais Gintautu Bejeriu, Inga Mikutavičiūte, teatro vadovu Egidijumi Stanciku, rengiama vakarinė ekskursija, dalyvius vesianti teatro vaiduoklio keliais.

Kovo 5-ąją mažųjų lauks pradedantiems plaukiotojams ikimokyklinukams ir pradinukams rengiamos šešėlių teatro, personažo kūrimo, šviesų, judesio, grimo pamokos. Jas ves jaunosios teatro aktorės Jurgita Maskoliūnaitė, Ieva Stašelytė, teatro grimuotoja Valdonė Vaičaitytė, šviesų dailininkas Vladimiras Šerstabojevas. Šešėlių teatro užsiėmimus įgyvendins organizacija „Kita forma“, savo veiklą skirianti mokymams, susijusiems su atliekų rūšiavimu.

Trečią dieną teatro erdvės atsivers vyresniesiems dalyviams (nuo 12 metų) – šventė išplukdys į gilesnius teatro vandenis: jaunųjų kritikų dirbtuves su teatrologu Luku Alsiu, teatrinio kostiumo kūrimo dirbtuves su dailininke Ramune Skrebūnaite, aktoriaus Povilo Jatkevičiaus vedamas sceninės raiškos, improvizacijos dirbtuves su Mariumi Karoliu Gotbergu ir režisūrinius nardymus drauge su režisiere Agne Sunklodaite. Dieną vainikuos pokalbis „Hits of 2000“, skirtas pažinti millennium kartos jaunimą. Paskutinę šventės dieną „Nerk į teatrą“ laivelis nuplauks į paskutinę salą, kurioje į krantą išsilaipins šeimos. Ten lauks ir istorijų pasakojimo meno atradimai su aktore Kamile Lebedyte, ir kūrybiniai užsiėmimai šeimai su aktore, pedagoge ir režisiere Inesa Paliulyte, ir jaukūs žaidimai kūdikiams su VšĮ „Judesio erdvė“ kūrėjais.

Užsienio svečių programa

Šiais metais šventė siūlo nemažą tarptautinę spektaklių programą, kurioje svečiai iš Islandijos atveš lietingą islandišką orą, aktoriai iš Vengrijos – afrikietiškų ritmų, o svečiai iš Lenkijos – lėlių, vaidinančių po vandeniu, ar net potvynį su muzikuojančiu Nojaus laivu.

Vyresni nei 3 metų vaikai laukiami Vengrijos Kabokos lėlių teatro (Kaboca Puppet Theater) spektaklyje „Afrikos ragana“, kuriame vaizduojama nuotaikinga istorija apie Afrikoje gyvenantį burtininką-muzikantą, užbursiantį egzotiškomis dainomis ir lėlėmis. Žiūrovus žavės aktoriaus ir muzikanto Danio Baino (Dany Bain) sekama istorija ir afrikietiški, nematytais instrumentais skambantys ritmai. Šis pasirodymas vyks kovo 5 dieną 12 val.

Tas pats Kabokos lėlių teatras 1–3 metų mažiesiems žiūrovams kovo 6 dieną spektaklyje „Žiedlapiai“ papasakos nuotykius dviejų sodininkų, siekiančių užauginti nuostabų gėlės žiedą. Kas lems, kad jie supras, jog švelnumas, meilė ir draugystė, o ne pyktis gali padaryti stebuklus? Didžiojoje scenoje vyks du spektaklio rodymai.

Dar vienas spektaklis mažiesiems – tai „Bird and Bat“ teatro iš Islandijos lauktuvės – interaktyvus spektaklis „Vera ir vanduo“ 1–5 metų vaikams, kviesiantis susipažinti su žaisminga oro būtybe Vera ir kartu su ja leistis į linksmus nuotykius: slidinėti užšalusiu vandens paviršiumi, šokinėti per balas ir slapstytis nuo lietaus. Po spektaklio mažieji žiūrovai galės pabendrauti su Vera ir pažaisti su scenoje esančiais daiktais. Spektaklis rodomas kovo 7 dieną du kartus Didžiojoje scenoje.

Dar vieną pasirodymą atveš Walny teatras iš Lenkijos – tikrą muzikos garsų potvynį „Nojus“, kuriame fortepijonas virsta žirafa, o kontrabosas – kengūra. Nuo pražūties išgelbės tik bendra muzikinė kūryba, tad dirigentas Nojus į savo laivą kviečia visu žvėris ir žmones, taip paversdamas juos jungtiniu orkestru. Ta pati trupė pasiūlys vyresniems nei 12 metų žiūrovams atrasti kitokią Hamleto ir jo santykių su tėvu istoriją. Spektaklis sužavės povandeninėmis marionetėmis, lėlėmis. Walny teatrą 1999 m. įkūrė Adomas Walny (Adam Walny), vienas labiausiai pripažintų lėlių teatro kūrėjų Lenkijoje. Jis yra lėlių meistras-solistas – ir scenarijų autorius, ir lėlių dailininkas, ir režisierius, ir atlikėjas. Savo darbais jis skverbiasi į įvairias lėlių, kaukių bei daiktų teatro tradicijas scenos ir gatvės sąlygomis. Lėlę jis naudoja ir už scenos ribų: lavinimui, meno terapijai.

Spektakliai ir pokalbiai jaunimui

Šventės programą papildys ir jaunimui skirti spektakliai: „Orfeo. Miesto šviesos“ (rež. Naubertas Jasinskas, Lietuvos nacionalinis dramos teatras) bei du Nacionalinio Kauno dramos teatro spektakliai – „Iš kūno ir kraujo“ (rež. Uršulė Bartoševičiūtė), muzikinis koliažas „Tuščia kėdė“ (rež. Agnius Jankevičius).

Spektaklio „Orfeo. Miesto šviesos“ (N-14) kūrėjus įkvėpė graikų mitas apie Orfėją ir Euridikę bei Švedijos didžėjaus Aviči (Avicii) istorija. Spektaklyje nagrinėjamos dabartinio jauno žmogaus vienatvės, liūdesio priežastys, tarp dviejų žmonių kylantys išbandymai meilėje. Jis rodomas kovo 3 dieną 18.30 val. Didžiojoje scenoje.

Tą pačią, kovo 3, dieną 19 val. vyks ir Nacionalinio Kauno dramos teatro viena naujausių premjerų „Iš kūno ir kraujo“ (N-16), kurioje analizuojama Kaino ir Abelio brolžudystė, aprašyta Senajame Testamente, ir britų poeto Dž. Bairono misterija „Kainas“. Po šių spektaklių kviečiama pasilikti pokalbiui su kūrėjais.

Kovo 6 dieną 19 val. – dar vienas rodymas, taip pat nauja premjera – VšĮ Raudondvario dvaro menų inkubatoriaus ir NKDT projektas-muzikinis pasakojimas „Tuščia kėdė“, kuriame skambant beatbox’ui ir dunksint kamuoliams atkuriamas kompozitoriaus, pedagogo Juozo Naujalio gyvenimas bei kūryba. Šviečiamąjį spektaklį siūloma žiūrėti nuo 12 metų.

Jaunimo programa bet kokio amžiaus jaunimui

Šiemetinėje programoje svarbų vaidmenį atliks ir teatro savanoriai, 16–19 metų jaunimas. Jie rengia Jaunimo zonai skirtus renginius ir programą, kuri praturtins šventės vakarus šalia teatro įsikūrusioje kavinėje „Vero Cafe“. Jaunieji teatro mylėtojai kovo 3 dieną kvies pasitikrinti žinias ir atrasti daug įdomių faktų apie teatrą „Kahoot: teatro narai“ viktorinoje, kurioje bus pasitelkiama linksmoji žaidimų programėlė. Kovo 4 dieną 18 val. laukia žaidimų vakaras „Teatras ant stalo!“. Žinomi stalo žaidimai bus pritaikyti teatro temai. Kovo 5 dieną 16 val. jaunimas bendraamžius ir ne tik pakvies į  protmūšį „Skafandrų kovos“. Dar viena programa – pavadinimu „Tau tai nepatiks“, skirta tiems, kam žodis „ekologija“ siejasi su dar vienu projektu mokykloje, o gal su Gretos Thunberg kultu. Čia apie ekologiją bus kalbama kitu kampu – Žemė, Vanduo, Ledynas prabils aktorių balsais. Į draugiją įsitrauks ir šventės užsienio programos dalyviai: Kabokos lėlių teatras (Kaboca puppet theatre, Vengrija), Walny teatras (Lenkija), „Bird and Bat“ teatras (Islandija). Vyks įtraukiantis pokalbis apie ekologiją ir teatrą. O jeigu šios programos pasirodys per maža, kovo 6 dieną 20 val. NKDT Didžiosios scenos fojė vyks „Žaidimų vakaras“, į kurį, tikėtina, užsuks ir ne vienas teatro kūrėjas. Paskutinį šventės vakarą vainikuos metų scenarijaus rašymo užsiėmimai – nuotaikingas bandymas. Scenarijus bus kuriamas „čia ir dabar“, vadovaujantis mažomis užuominomis, o paskui lauks ne ką mažiau įdomi dalis – sukurtos pjesės skaitymai. Visos jaunimui skirtos veiklos tinkamos bet kokio amžiaus jaunimui. Apie jas ir šventės programą plačiau galima sužinoti www.dramosteatras.lt ir www.nerkas.lt. Bilietais prekiauja „Tiketa“.

Šventę remia Lietuvos kultūros ministerija, „Nordic Culture“ fondas, Fredos paramos ir labdaros fondas, teatro informaciniai partneriai.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: