Bus pristatytas filmas apie Sąjūdžio priešaušrio ekologinį judėjimą „Atgaja“ (video) (0)

Marvelės nuotekų valykla | A. Čiukšio nuotr.

Marvelės nuotekų valykla | A. Čiukšio nuotr.

Vasario 18 d., 18 val., Kauno apskrities viešoji biblioteka (Radastų g. 2, I a. salė), kviečia į penktą „Kauno atminties ekranai“ filmą „Žalieji muškietininkai“ (rež. Jonas Ohmanas, 2015) apie ekologinį Sąjūdžio priešaušrio judėjimą „Atgaja“ ir jos vadovą Saulių Gricių-Šerną. Svečiuose – Jonas Ohmanas ir atgajiečiai. Vakarą veda kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

„Būkim realistai, reikalaukim neįmanomo.“ (Saulius Gricius).

Trijulė – Saulius Gricius, Deividas Urbonas ir Saulius Pikšrys – nutarė kurti organizaciją, kurios tikslas buvo skatinti lietuvybę ir gilų santykį su gamta. Parašė skelbimą ir paskelbė „Kauno tiesoje“, kviesdami visus norinčius susitikti 1987 m. liepos 14 d. prie Kauno pilies. Be dviejų Saulių ir Deivido, atėjo dar keletas žmonių. Ilgainiui prie trijulės prisidėjo daugiau. Į talkas, protestus susirinkdavo šimtai ir tūkstančiai vienu metu.

Neformalus judėjimas „Atgaja“ susikūrė Sąjūdžio priešaušryje žygeivystės pagrindu. Pasak S. Pikšrio, keliaudamas matai silikatinių plytų fermas kur nors gražioje vietoje prie ežero ir upelio, ir supranti, kad srutos suteka į juos, laukuose akis kliūna už išbarstytų ir į gabalus sušokusių chemikalų. Visiems viskas vienodai.

Tankų gamykla | A. Čiukšio nuotr.

Tankų gamykla | A. Čiukšio nuotr.

Tragiško likimo S. Gricius-Šernas (1961–1991) buvo laikomas idėjiniu vadu ir pagrindiniu žygių, talkų, protesto akcijų rengėju. Filme, pro šalį tekant Nemunui ir keičiantis archyviniams kadrams iš atgajiečių „žygių“, atsiminimais dalijasi Arūnas Sniečkus, Deividas Urbonas, Laima Dambrauskaitė, Linas Kulakauskas, Giedrė Aleksandravičiūtė ir kt.

„Žalieji muškietininkai“, 2015, 78 min. Režisierius ir scenarijaus autorius J. Ohmanas.

Šv. Gertūdos bažnyčia | A. Čiukšio nuotr.

Šv. Gertūdos bažnyčia | A. Čiukšio nuotr.

„Kauno atminties ekranus“ iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, internetinis portalas ir dienraštis „Kauno diena“.

„Žalieji muškietininkai“:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: