„Iš savo varpinės“: Vasario 16-oji . Ką nutyli istorikai? (video) (15)

Vitalijus Balkus, Vladas Turčinavičius, Algis Avižienis | Alkas.lt ekrano nuotr.

Vitalijus Balkus, Vladas Turčinavičius, Algis Avižienis | Alkas.lt ekrano nuotr.

 Ar Lietuva 1918 m . buvo vokiečių okupacijoje ? Jei vadovautis „vadovėliniu“ dėstymu, tuomet atsakymas „taip“ lyg ir teisingas. Tačiau šios „Iš savo varpinės“ laidos svečias Lietuvos istorijos populiarintojas, istorijos žinovas, muziejininkas Vladas Turčinavičius kategoriškas –  žvelgiant iš tarptautinės teisės pozicijų tai visiškai klaidingas teiginys.

Kitas laidos svečias buvęs JAV diplomatas, bei diplomatijos istorijos žinovas Algis Avižienis taip pat siūlo neapsiriboti supaprastintu Vasario 16-osios iliustravimu susivedančiu kone į primityvų „susirinko ir paskelbė“ Šioje laidoje pagrindinis dėmesys skirtas būtent istorinių Nepriklausomybės šaknų apžvalgai bei aplinkinių procesų apžvalgai.

T.y. „Iš savo varpinės“ padarė tai apie ką, manytume turėtu kalbėti pirmiausiai nacionalinė televizija be radijas. Tarp kitų išnagrinėtų nusistovėjusių klišių aptarėme kodėl T. Kosciuškos sukilimas nėra toli gražu vienareikšmiškai teigiamas istorinis įvykis. Taip pat ar galėjo Lietuva ir Latvija tapti bendra valstybe ir kodėl Vokietijos spectarnybų dėka ja netapo.

Laida istorinė, todėl subjektyvių vertinimų taip pat bus , tad komentaruose galėsite padiskutuoti į valias. Tiesa primename, kad neparlamentinės leksikos vartojimas bei įžeidinėjimai komentaruose turi vieną ir vienintelį finalą – mes atsisveikiname su jų autoriumi.

Kategorijos: Alko radijas, Istorija, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

15 komentarų

 1. Getas:

  Bendrai imant “varpinės” skambesys geras… Žinoma, visada galima dar geriau. Gal galėjo būti labiau pabrėžta nuolatinė Lenkijos baimė po Krėvos unijos, kad “karingoji tauta” neatsigautų, o po padalinimo negautų iš Rusijos kokios nors formos atskiro nuo Lenkijos valdymosi savarankiškumo. Tam ir organizavo nepamatuotus sukilimus (1794. 1831, 1861 m.), naudingus tramdant “karingąją Lietuvą” tiek Lenkijai, tiek Rusijai. Vargu ar Lenkijos ir Rusijos tie slapti istoriniai ryšiai yra nutrūkę ir šiandien. Tai patvirtintų ir Stalino su Lenkija iš svetimų žemių, tarp jų ir iš lietuvių, sulipdyta Lenkija. Oskaro Milašiaus įžvalga, kad dėjimasis su Lenkija yra Lietuvos pražūtis yra aktuli ir šiandien – aktuali visiems istoriniams laikams. Šiandien “valstiečių” ir Prezidentų dėjimaisi į dvišalystę su Lenkija rodo, kad iš istorijos nėra pasimokyta. Dėmesys į tai, artėjant Rinkimams, ypač aktualus.

 2. LosAngeles:

  labai idomus pastebejimas apie Masalski ir jo laikmeti…. labai truksta viesumoje prieinamu duomenu apie tai, kas ten vyko. tikrai butu naudinga ta laikotarpi visapusiskai panagrineti. Butu be galo idomu.
  O varpinei dekui bent uz tai, ir tiek sukilimai, tiek ‘padalinimai’ stoja siek tiek i kita sviesa

 3. Žemyna:

  Beje, panowie,
  reikia pabėgėti į Delfi (gal ir kitur) – V.T. vėl savo sapną apie skriaudžiamas TM ir asmenvardžių „originalias pavardes” seka
  – delfi.lt/news/daily/lithuania/tomasevskis-apie-prezidento-pozicija-del-asmenvardziu-rasybos-tai-gudravimas.d?id=83555609

 4. Taip, Juozai, logiška būtų, kad Tomaševskis kaip “Kremliaus statytinis” privalėtų būti žmonių Lietuvoje, o taip pat lenkų Lenkijoje, ignoruojamas. Bet, deja, nė vienos kadencijos Lenkijos valdžios jo neignoruodavo, o lenkai Lenkijoje prieš tokią savo valdžių politiką viešai kaip ir neprotestuodavo. Beje, nesigirdėjo ir, kad dėl to Lenkijai būtų viešai politiškai priekaištavęs, tarkim, Landsbergis. Va čia tai bent Tautos vedžiojimo už nosies viduramžiškos partnerystės su Lenkija atkūrimą turime…

 5. Sakyčiau istorikai ne tik nutyli, bet, regis, ir iškreiptai verčia ir istorinius pavadinimus. Antai, naudotas lenkiškas pavadinimas:’ Rzeczpospolita Obojga Narodow’ verčiamas, kaip ‘Abiejų Tautų Respublika’. Nors žinoma, kad tuo metu Lenkijos karalystėje kažkokių valstybiškai lygių dviejų subjektų kaip tautų nebuvo. Tų “narodų” gal mažiausiai buvo penki šeši, žiūrint, ką jais laikysi. Be to, Liublino unija Lenkijos karalystės egzistavimo ne naikino, o jį stiprino, jos pavadinimą modernino.Tai viena. Antra, akivaizdu, kad žodis ‘Obojga’ yra pažymimuoju daiktavardžio ‘Rzeczpospolita’, o ne – ‘Narodow’. Įvertinus tai, tas trumpintas lenkiškas pavadinimas verstinas kaip ‘Tautas Jungianti (Aprėpianti) Respublika’, o pilnas pavadinimas būtų ‘Lenkijos Karūnos (Karalystės) Tautas Jungianti (Aprėpianti) Respublika’.
  Nemeluokime savo istorijos kartu su „lenkiškais-rusiškais“ Lietuvos istorikais.

  • Žemyna:

   Nežinau, ar tamsta nuliūsite, ar apsidžiaugsite, bet šiandien Algis G. pasigyrė, jog jo kieme plevėsuoja 2 – Lietuvos ir Žečpospolitos vėliavos.

   • Teisiškai ir politiškai Žečpospolitos vėliavos kėlimas yra tolygus Sovietų sąjungos vėliavos kėlimo veiksmui. Vienu atveju jis prieštarauja Vasario 16-osios, kitu – Kovo 11-osios aktams. Tai vergo sąmonės, lietuvio be lietuviškos savimonės, tautinio žioplio veiksmas. Gėda, kaip ir po vakarykščių Lietuvos krepšinio rinktinės rungtynių…

    • Žemyna:

     Nors nuo jo viskas, lyg nuo kurčios sienos atšoka, bet, jei lankotės Feisbuke, tai neprošal būtų šį tamstos komentarą jam ten įdėti… Gal sugretinimas su Kremliaus vėliava jį bent trumpam supurtys, nes jo kalbose kaimynės tema vis girdžiu teiginių, peržengiančių tiesiog mandagių santykių su kaimyne ribas. Girdžiu ir pataikavimo sakinukų. O juk jis iš tų, kas daro įtaką daugeliui žmonių.

     • Feisbuke nesilankau, nieko prieš, kad komentrą įdėtumėte, nurodant kaip cituojamą iš Alkas.lt.

      • Žemyna:

       Taigi ir aš nuo visokių VIEŠŲ TVORŲ nosį šalin suku. Dar nuo anų laikų, kai visur ant tvorų kreida būdavo rašomos trys raidės. Tikiuosi, jog ant tos tvoros rašantys nepraleis progos – nuneš jam ant lėkštutės.
       Šovė į galvą, jog jo elgesys – savotiška Realpolitik. O putinėlis iš realpolitikų pasimėgaudamas tyčiojasi*, nes visai pagrįstai laiko juos silpnais, nepajėgiančiais dėl tiesos, ar dėl savo principų atsisakyti turimų patogumų. Jie verčiau susigalvos priežastį, sugalvos kokį nors pasiteisinimą, bet toliau spaus ranką ir bendraus net ir su šlykščiausiu padaru, kad tik išsaugotų savo turimą komfortą.
       Greitasis Algis šiuo atveju iš dviejų vienodai su kaimynėmis besielgiančių „mažesnę blogybę” pasirinko. Ar tai tvirtas tautinis stuburas (kurį demonstruoja, kai kalbama apie kitapus esančią kaimynę)? Atseit, va, anam tai neleisiu su savimi taip elgtis, na, o šitam – leisiu ne tik tą patį, bet dar ir blogiau daryti…
       ——————-
       * Kaip tyčiojosi iš Kremliuje „viešėjusios” Merkel, kai tyčia, žinodamas jos ligą, laikė ją uždarame kabinete su šunimi. Dar, jei nepainioju, privertė ją vieną su tuo šunimi uždarytą ilgokai ten jo laukti. Vėlavimas jo „koronnyj nomer”. Bet vyrui taip tyčiotis iš moters, iš jos bėdos…

   • Juozas:

    dėl Algio G. seniai neturiu jokių iliuzijų. Tai yra nepraustaburnis mužikas. Bet tokių yra ir daugiau. R.Miliūtė radijo laidoje bandė Astrą A. prilyginti Klaipėdos rusų kalbos mokytojai…nes Astra nešiojo ir mojavo Lietuvos Valstybinę vėliavą ! Po tokių komentarų supratau, kas po jos kailiu tūno dar vienas Burokevičius. Tiesa, laidos pašnekovas su ja kategoriškai nesutiko, pagarba jam

 6. Žemyna:

  Į Gedimino kalną besiremiančiame Pilininko name – atradimas
  – diena.lt/naujienos/vilnius/miesto-pulsas/i-gedimino-kalna-besiremianciame-pilininko-name-atradimas-954072

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: