Taisomas Gargždų parko pertvarkos projektas (1)

Visuomenininkai ant kirtimui pažymėtų medžių pakabino plakatus su kryžiumi ir užrašu „Už Gargždų parko medžių išsaugojimą!“ | Rengėjų nuotr.

Visuomenininkai ant kirtimui pažymėtų medžių pakabino plakatus su kryžiumi ir užrašu „Už Gargždų parko medžių išsaugojimą!“ | Rengėjų nuotr.

Praėjusią savaitę nepriklausomi, Aplinkos ministerijos pasiūlyti ekspertai, dar kartą atliko Gargždų parko medžių analizę. Klaipėdos rajono savivaldybė tyrimo paprašė, kai kilo klausimų dėl ankstesnės valdžios patvirtinto parko tvarkymo techninio projekto. Be to, juo suabejojo ir dalis visuomenės. Tyrimo išvados – 48 medžiai, kurie numatyti šalinti, yra blogos būklės, būtina retinti ir tankiai suaugusius medynus, nes medžiai skursta ir nyksta. Pirmadienį, vasario 17 d. aptarti ataskaitą rengiamas ir dar vienas susitikimas su visuomenininkais.

Ekspertai siūlo retinti ir tankius medynus

Prieš savaitę Gargždų parke rinkosi ne tik ekspertai, vertinę medžius, bet ir savivaldybės atstovai, kraštovaizdžio specialistai, architektai, miesto bendruomenės atstovai, visuomenininkai, susirūpinę dėl techniniame projekte numatytų šalinti medžių. Aplinkos ministerijos rekomenduojami dendrologai, siekdami kuo didesnio tikslumo, su savimi atsivežė ir 3D akustinį tomografą, parodantį, kiek medis pažeistas puvinio.

Papildomai buvo vertinti tie medžiai, kurie stovi prie takų, pastatų ir kur gali kelti didžiausią pavojų. Iš viso tiek vizualiai, tiek tomografu patikrinti 62 medžiai. Įvertinus gautus rezultatus, ekspertai pateikė išvadas – 48 medžiai yra blogos būklės,  jie auga šalia žmonių praėjimų vietų, pastatų, todėl yra nesaugu.  Dar keturiolika – vidutinės būklės ir jie pavojaus nekelia.

Taip pat, siekiant pagerinti parką ir užauginti medžių pamainą dabar esantiems, rekomenduojama retinti keturias medynų teritorijas. Čia medžiai suaugę pakankamai tankiai, jie konkuruoja ir stelbia vienas kitą. Dėl to tinkamai nesiformuoja lajos, vėliau išaugę medeliai skursta ir nyksta. Todėl, pasak ekspertų, šias erdves būtina retinti tam, kad ne tik vystytųsi gražios medžių lajos, bet ir atsigautų ant žemės esanti ekosistema. Retinimas bus atliekamas tik pagal ekspertų pateiktas rekomendacijas. Bus šalinamos ir šalia stadiono esančios tuopos. Jos peraugusios, stambios ir pavojingos – gožia kitus medžius. Šie darbai bus atliekami dar šiais metais, žinoma, tiek, kiek leis oras ir gamta.

Sprendimas peržiūrėti ankstesnės valdžios patvirtintą projektą – pasiteisino

Papildomas medžių vertinimas buvo užsakytas po kilusių abejonių prieš kelerius metus patvirtintu Gargždų parko tvarkymo techniniu projektu.  Tuomet buvo skelbtas ne vienas parko tvarkymo konkursas. Jei jie būtų įvykę ir darbai prasidėję, tai tuomet būtų iškirsti beveik 300 parko medžių.

Dabar situacija keičiasi iš esmės. Dar prieš papildomą ekspertinį vertinimą buvo priimtas sprendimas peržiūrėti projektą. Šiuo metu ruošiamasi antrajam etapui – infrastruktūros tvarkymui. Rengiama techninė specifikacija darbų projekto rengimo rangovui atrinkti. Darbo projektu bus sprendžiama, kokia nauja ar esanti sena infrastruktūra bus kuriama ar atnaujinama. Į darbo projekto rengimą bus kviečiami įsitraukti visi gargždiškiai. Tik po naujojo darbų projekto bus atsakyta į klausimą, kurie medžiai trukdys vystytis infrastruktūrai. Šių medžių šalinimas vyks greičiausiai šių metų pabaigoje arba kitų metų pradžioje.  

Su visa ekspertų medžių vertinimo ataskaita galima susipažinti čia – www.klaipedos-r.lt/index.php?1206922780

Primename, kad vasario 2 d. Gargždų parke buvo surengtas taikus piketas „Ateik apginti parko medžių“. Į jį susirinko gausus būrys Gargždų gyventojų ir aktyvių visuomenininkų iš Klaipėdos bei kitų Lietuvos vietų. Piketo prireikė paaiškėjus, kad nepaisant daugiau nei 1 400 parašų po peticija, išsiųstų raštų Klaipėdos rajono merui Broniui Markauskui ir Aplinkos ministerijai, buvo planuojama parke iškirsti virš 200 medžių. 

Piketas Gargždų parke 2020 vasario 2 d. | rengėjų nuotr.

Piketas Gargždų parke 2020 vasario 2 d. | rengėjų nuotr.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Lii:

    Labai keista, jog tie vadinami ekspertai 9 iš 10 atvejų visada pasisako už medžių kirtimą. Į vienus vartus visada varoma, tai tikrai labai keista. Linkiu išsaugoti kuo daugiau medžių, nes tie masiniai kirtimai yra epidemija galvose. Jei norėsi, visada rasi būdą išsaugoti, o jei norėsi kirsti, visada rasi “ekspertų”, kurie teiks tokį siūlymą. Žodis EKSPERTAS Lietuvoje nieko nereiškia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: