Vilniaus universitete atidaryta akademiko Z. Zinkevičiaus auditorija (video) (1)

Zigmas Zinkevičius 2015 m. vasario 5 d. Lietuvos respublikos Seime vykusioje konferencijoje „Valstybinės kalbos įstatymo dvidešimtmetis“ | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Zigmas Zinkevičius 2015 m. vasario 5 d. Lietuvos respublikos Seime vykusioje konferencijoje „Valstybinės kalbos įstatymo dvidešimtmetis“ | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vasario 7 d. Vilniaus universiteto filologijos fakultete, vienam garsiausių, įžymiausių Lietuvos kalbininkų, baltistui, dialektologui akademikui Zigmui Zinkevičiui  pagaliau atidaryta jo vardu pavadinta auditorija.

Z. Zinkevičius buvo daugelio akademijų narys: Švedijos karališkosios humanitarinių mokslų akademijos (1982 m.), Lietuvos mokslų akademijos tikrasis narys (1990 m.), Norvegijos mokslų akademijos (1991 m.), Lietuvių katalikų mokslo akademijos (1991 m.), Latvijos mokslų akademijos narys (1995 m.).

Bendradarbiai su gilia pagarba kalba apie nepaprastą akademiko darbštumą, nepaprastą orientaciją sprendžiant visus tiek darbinius, tiek ūkinius klausimus.

„Visad nuoširdus, jautrus, visad ištiesdavęs pagalbos ranką“ – tik tokiais žodžiais iki šiol buvę bendradarbiai mini akademiką. Gilią vagą Z. Zinkevičius išarė būdamas vienų pirmųjų Atkurtos nepriklausomos Lietuvos švietimo ir mokslo ministru.

Šiose labai atsakingose pareigose akademikas daug nuveikė, kad Vilniaus krašte būtų steigiamos lietuviškos mokyklos, kad iš sovietine dvasia persisunkusių mokyklų kuo greičiau dingtų šis dvokas. Pažymėtina, kad ši akademiko pozicija bei ryžtas diegti lietuvišką dvasią daugeliui „buvusių ir nepražuvusių“  buvo tarsi peilis po kaklu. Ir jie pasiekė, kad Zigmas Zinkevičius kuo greičiau būtų atleistas iš ministro pareigų.

Savo atsiminimuose „Kaip aš buvau ministars“ akademikas su nuoskauda prisimena Dariaus Kuolio „veiklą“: „Greit paaiškėjo, kad Kuolys man iš tikrųjų rezga pinkles. 1996.12.20 mokytojų laikraštyje „Dialogas“ pasirodė prieš mane nukreiptas Kuolio straipsnis, kuriame buvau kaltinamas visomis „nuodėmėmis“: esą nutraukiau švietimo reformą, kuri buvo iki tol vykdyta (kieno vykdyta? LDDP valdžios laikais vykdyta?)…“

Tik vienerius metus akademikas vadovavo ministerijai, bet jo pasėta lietuvybės bei patriotizmo sėkla, nors ir ne visose mokyklose, sudygo ir duoda vaisus.

Tikriausiai nedaugelis mokslininkų, o ir iki šios dienos išsilaikiusių valdžioje biurokratų, vaidinančių didelius patriotus, gali drąsiai žvelgti į akis, ir be sąžinės graužaties tarti: aš niekad nebuvau nusikalstamos organizacijos – komunistu partijos nariu.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: