L. Kairiūkštis. Kiekybė ar Kokybė. Ar jūs perskaitote 600 romanų per metus? (3)

Teisės aktų skaičiaus kreivė | LR Seimo nuotr.

Teisės aktų skaičiaus kreivė | LR Seimo nuotr.

Seimo priimamų teisės aktų skaičius per kadenciją išaugo beveik 2,5 karto nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Galime pasidžiaugti vis didėjančiu Seimo veiklos kiekybinių rezultatyvumu. Per vieną posėdį Seimas sugeba apsvarstyti ir priimti 8 teisės aktus. Fantastika. Galiu tik stebėtis ir pavydėti Seimo nariams skaitymo ir analizavimo gebėjimų.

Štai vien priimtas Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymas užima 45 lapus, kartu jį lydi 116 susijusių teisės dokumentų. Turbūt dar reikėtų paminėti, kad Seimui pateikiama nagrinėti arti 4000 projektų, tai galima drąsiai teigti jog susidaro daugiau nei vienas milijonas reikalingų perskaityti puslapių ir dar juos išnalizuoti. Kad geriau įsivaizduoti Seimo nario perskaitomų dokumentų kiekį, galime paversti jį knygomis ir gautume, kad Seimo narys vidutiniškai per metus perskaito po 600 „Žiedų Valdovo“ romanų.

Panagrinėjus Seimo veiklas teisėkūros srityje iškyla gan įdomus klausimas – ar Seimas yra įstatymus leidžiančioji valdžia? Vyriausybė, kuri turėtų būti įstatymus vykdančioji valdžia, pateikia daugiau nei pusę įstatymų, tuo tarpu Seimo nariai tik trečdalį. Daugiausiai priimtų įstatymų 2016–2020 m. kadencijoje inicijavo Vyriausybė – 64,49 proc. (praėjusioje taip pat daugiausia – 62,01 proc.). Seimo nariai šiuo laikotarpiu inicijavo 29,27 proc. visų priimtų įstatymų, ir tai yra kiek mažesnis rodiklis už prieš tai buvusios kadencijos, kai buvo priimta 32,23 proc. Seimo narių inicijuotų įstatymų.

Vakar vienas žurnalistinį darbą dirbantis žmogus replikavo, jog Sveikatos ministras A. Veryga buvo priverstas pasirašyti įsakymą dėl Vaiko situacijos vertinimo tvarkos aprašo, nes tuo metu Socialinės apsaugos ministras L. Kukuraitis atostogavo ir neturėjo laiko patvirtinti dokumento pagal kurį paiminėjami vaikai iš Šeimų. Žurnalistinį darbą dirbančio žmogaus pasakymas mane sujaudijo:Abejoju ar ten galima buvo kažką rinktis. Iniciatyva tikrai ne jo buvo. Sprendė ten tikrai ne jis.“ Tai kas, po galais, pas mus sprendžia, kas pas mus Lietuvoje prisiima atsakomybę už įstatymus? Man labai gaila visų Lietuvos gyventojų, jei ministras gali būti priverstas pasirašyti įstatymus, pagal kuriuos gali atimti jūsų vaiką, atimti turtą, nubausti net neįvykdžius nusikaltimo.

Lentelė | LR Seimo nuotr.

Lentelė | LR Seimo nuotr.

Gal po 30 metų Lietuvoje atėjo laikas pradėti galvoti apie kokybę. Norėtųsi Lietuvos vadovo, Prezidento, Seimo Pirmininko, Ministrui Pirmininko paprašyti, kad pristabdytų šią nekokybiškų įstatymų gamybą ir susitelktų į kokybę.

Straipsnyje naudojami duomenys iš LR Seimo ataskaitų.

Kategorijos: Akiračiai, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: