Ežeringi regionai sutiks vasarą aktyviu poilsiu, pritaikytu ir negalią turintiems asmenims (1)

Rubikių ežeras | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Rubikių ežeras | Alkas.lt, A. Rasakevičiaus nuotr.

Albertas Einšteinas yra pasakęs: „Pažvelkime atidžiau į gamtą, ir tada viską suprasime geriau“. Baigiasi pusantrų metų trukęs tarptautinis projektas „Vandens resursų panaudojimas eko turizmo plėtrai Latvijoje ir Lietuvoje / Learn Eco Travel, Nr. LLI-349“, padėjęs suprasti, kaip arti esame gamtos, kiek daug ji mums reiškia, ir kad kiekvienas iš mūsų turi ja rūpintis.

Projekto tikslas – plėtoti turizmą Latgaloje ir Aukštaitijoje, tobulinant poilsio galimybes prie vandens telkinių ir kuriant naujus ekologinio turizmo produktus ir paslaugas, tokiu būdu didinant lankytojų skaičių Latvijos ir Lietuvos pasienio regionuose.

Projekto metu Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija Sabalunkų stovyklavietėje ir toliau tikslingai gerino infrastruktūrą, tikslingai pritaikydami ją žmonėms, turintiems judėjimo negalią. Stovyklavietėje prie Luodžio ežero įrengta 63 m ranktūrių abipus tako, vedančio link 21 metro ilgio pontoninio liepto. Nuo liepto patogu žvejoti, panerti į vandenį ir mėgautis kitais, vandens teikiamais malonumais. Džiugu, kad negalią turintiems lankytojams patekti į vandens telkinius Gražutės regioniniame parke bus galima specialiu paplūdimio vežimėliu. Vežimėliui uždėjus specialius ratus su juo galima keliauti paplūdimio smėliu, natūraliais gamtos takais, plūduriuoti ežere ar čiuožti sniegu. Paplūdimio vežimėlį nemokamai galima rezervuoti Gražutės regioninio parko lankytojų centre (Laisvoji a. 14, Salakas).

Projekto globėjas, Molėtų rajono savivaldybė, įsigijo tris neįgaliesiems pritaikytus paplūdimio vežimėlius, kurie yra prie Galuonų, Pastovio, Alaušų ežerų. Taip pat įsigyta Inturkėje (prie Galuono ežero) esantis paplūdimio namelis su sanitariniu mazgu bei neįgaliesiems pritaikytas pramoginis laivas. Paplūdimio vežimėlius galima rezervuoti Molėtų turizmo ir verslo informacijos centre (Inturkės g. 4, Molėtai) bei pagal paskelbtus kontaktus esančius prie ežerų. Molėtų miesto paplūdimyje įrengta terasa su įleidžiamu batutu vasaros pramogoms bei supynės.

Projekto globėjų Preili, Aglona, Rušona savivaldybėse, Latvijoje, atnaujinta poilsio infrastruktūra, įsigyta vandens įranga (irklentės, vandens dviračiai, baidarės, kanojos, pripučiami vandens kamuoliai, valtys, vandens liemenės), kuria nemokamai gali naudotis tiek gyventojai, tiek  miesto svečiai.

Bendradarbiaudami su sveikatingumo motyvatore Vlada Musvydaite, ėjimo varžybų #walk15 programėlės kūrėja, projekto globėjai parengė tris turistinius maršrutus (vienai savaitei, savaitgaliui ir specialių poreikių turintiems asmenims), skirtus pažinti Lietuvos ir Latvijos ežerų rekreacinius išteklius. Štai maršrutas „7 days – 7 lakes“ kviečia per septynias dienas pažinti 7 Lietuvos ir Latvijos ežerus, aplankyti unikalius gamtinius objektus, šių ežerų pakrantėse įsikūrusius amatininkus ir nedidelius ekologinius šeimų verslus. Maršrutas „Keliauju be limitų“ skirtas specialiųjų poreikių turintiems asmenims. Šiame maršrute įtraukti lankytini objektai, pramogos bei nakvynės paslaugos. Visus maršrutus su aprašymais bei atstumais rasite kiekvieno iš projekto Vlada Musvydaitinternetinėse svetainėse.

Smagiam ir naudingam, netgi švietėjiškam, laiko praleidimui su šeima ir gamtos pažinimui sukurta mobili aplikacija „Grynas vanduo“, kuria naudodamasis kiekvienas ežerų, upių ir tvenkinių lankytojas – turistas, žvejys, poilsiautojas ar mokinių grupė – net neturėdamas gilių žinių apie hidrobiologiją ir be laboratorinės įrangos gali pabandyti nustatyti konkretaus vandens telkinio vandens kokybę ir išmokti atpažinti vandenyje ar krante gyvenančius gyvūnus bei augalus. Aplikacija „Grynas vanduo“ taip pat suteikia daugiau informacijos apie devynis projekto partnerių vandens telkinius, prie kurių yra saugoma / talpinama projekto metu įsigyta vandens įranga, kuria galima naudotis nemokamai. 

Net 30 gidų iš Lietuvos ir Latvijos dalyvavo praktiniame gamtos gidų seminare. Dviejų dienų renginyje Gidai Gražutės regioniniame parke mokėsi atpažinti paskutinio ledynmečio sukurtas reljefo formas, atskirti valgomuosius ir nuodinguosius augalus, grybus, ugdė gebėjimą interpretuoti gyvosios ir negyvosios gamtos ryšius skirtingoms amžiaus lankytojų grupėms. 

Parengta eko turizmo strategija su patarimais kiekvienai iš projekte dalyvaujančių savivaldybių, siekiant integruoti ekologinio turizmo principus į vietinio, regioninio turizmo plėtros planus. Projekto tęstinumo vizija – laimingi žmonės, laimingos akimirkos gamtoje.

Bendra projekto vertė – 618 194,06 Eurų. Anykščių rajono savivaldybės dalis – 79 999,67 Eurų (67 999,71 Eurų Europos regioninės plėtros fondo ir 11 999,96 Eurų Savivaldybės biudžeto lėšų).

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. irenat:

    Tai bent jėgelė 🤘👌

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: