Seime įstrigo skubinamas naujo žiniasklaidos rėmimo modelio įteisinimas (video) (0)

hefridaytimes.com nuotr.

hefridaytimes.com nuotr.

Sausio 28 d. Seime netikėtai įstrigo valdančiųjų skubinamo naujo žiniasklaidos rėmimo modelio svarstymas. Seimo nariams priėmus opozicijos pasiūlytą pataisą, Seimas buvo priverstas daryti pertrauką projekto svarstyme, nes susidarė aplinkybės kai priimtas projekto straipsnis pradėjo prieštarauti seniau priimtiems. Tuo būdu svarstomą Visuomenės informavimo įstatymo pataisų, pagal kurias būtų steigiamas naujas Žiniasklaidos rėmimo fondas (ŽRF) projektą buvo nutarta grąžinti Kultūros komitetui sutvarkyti.

Prieš tai labai sklandžiai ėjęs projekto svarstymas, atmetant viena po kitos visas opozicijos siūlomas pataisas, užstrigo po to, kai Seimo nariai netikėtai pritarė vienam socialdemokrato Juliaus Sabatausko pasiūlymui iš projekto išbraukti nuostatą, kad kuriamo ŽRF administracijos direktoriaus skyrimo į pareigas viešojo konkurso būdu nuostatus ir pareigybės aprašymą tvirtina Vyriausybės įgaliota institucija, šiuo atveju Kultūros ministerija. Išbraukus šią nuostatą sprendimus šiuo klausimu priimtų pati ŽRF taryba.

Tuo tarpu valdančiųjų siūlomo naujojo žiniasklaidos rėmimo modelio esmė paremta sumanymu, kad fondo steigėjas ir vienintelis jo dalininkas yra valstybė, tai yra Kultūros ministerija. Ši nuostata ir kėlė daugiausia diskusijų ir prieštaravimų baiminantis, kad fondo sprendimus ims įtakoti politinė valdžia.

Pasak Seimo nario Povilo Urbšio, šis įstatymo projektas yra nukreiptas į savireguliacijos principo naikinimą ir komercinio intereso stiprinimą bei dabar veikiančio Spaudos radijo ir televizijos fondo (SRTRF), kuris vykdė misiją remti kultūros ir švietimo viešinimą, ugdymą, sugriovimą.

Pagal Seime svarstomas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas numatomo steigti fondo steigėjas ir vienintelis jo dalininkas būtų Kultūros ministerija. Fondą valdytų senatas ir taryba. Taryba skirstytų valstybės paramos lėšas žiniasklaidai, o tarybos veiklą prižiūrėtų senatas, skiriantis į 11-os narių fondo tarybą 4 savo narius.

Dabartinio SRTRF dalininkai yra apie 20 įvairių visuomeninių organizacijų, o taryba sudaryta iš septynių narių.

Prieš siūlymą steigti naują, Kultūros ministerijai pavaldų, Žiniasklaidos rėmimo fondą pasisako dauguma kūrybinių sąjungų: Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Lietuvos žiniasklaidos tautinių bendrijų kalbomis asociacija, Kultūros periodinių leidinių asociacija, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos architektų sąjunga, Lietuvos kinematografininkų sąjunga, Lietuvos kompozitorių sąjunga, Lietuvos meno kūrėjų asociacija, Lietuvos tautodailininkų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija, Lietuvos spaudos fotografų klubas, Lietuvos dailininkų sąjunga, Lietuvos muzikų sąjunga

Projektą remia didžiuosius naujienų portalus – delfi.lt, lrytas.lt, 15min.lt – vienijanti Interneto žiniasklaidos asociacija. Šiai asociacijai nepriklausančios mažesnės Lietuvos internetinės žiniasklaidos priemonės taip pat pasisako prieš naujo fondo steigimą ir siūlo tobulinti dabartinį nepriklausomą fondą, o ne kurti naują valdišką darinį, kuris pasak jų, paramos žiniasklaidos projektams skyrimą perduotų valdžios įtakai bei siauroms verslo grupėms.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: