Rygoje lietuviai su latviais pagerbė 1991 m. Barikadų dienų kovotojus (nuotraukos) (0)

Rygoje lietuviai su latviais pagerbė 1991 m. Barikadų dienų kovotojus | R. Kaminsko nuotr.

Rygoje lietuviai su latviais pagerbė 1991 m. Barikadų dienų kovotojus | R. Kaminsko nuotr.

Sausio 18–19 d. Nevyriausybinių organizacijų, padedančių stiprinti Lietuvos valstybės gynybinius pajėgumus, koordinacinės tarybos (NOKT) atstovai aplankė Latviją ir pagerbė 1991 metų Barikadų dienų Latvijos laisvės kovotojus, žuvusiuosius už Latvijos nepriklausomybę.

Viešnagė Latvijoje prasidėjo Marupės kapinėse Lietuvos atstovams kartu su 1991 metų barikadų statytojų Marupės bendrijos vadovu Janiu Ozolu (Janis Ozols) bei šios bendrijos nare Laura Liepkalne uždegus žvakutes, padėjus gėlių ant pirmosios 1991 metų Barikadų dienų aukos – vairuotojo Roberto Mūrnieko (Roberts Mūrnieks) kapo.

Po to vyko apžvalginė ekskursiją po Rygos senamiestį ir 1991 m. barikadų muziejų. Buvo galimybė prisiminti dar labai neseną, bet jau kartais primirštamą Lietuvos ir Latvijos istoriją, kada teko sutelkti jėgas jaunų nepriklausomų valstybių išsaugojimui.

Vakare Marupės kultūros namuose vyko iškilmingas minėjimas skirtas 1991 m. Barikadų dienų aukoms bei pergalės šventei paminėti, kurioje dalyvavo ir 1990-1992 metų Latvijos Liaudies fronto pirmininkas, Latvijos Respublikos Saeimos narys, Latvijos Respublikos Saeimos tarpparlamentinių ryšių su Lietuva grupės pirmininkas Romualdas Ražukas.

Kitą dieną po šv. Mišių, kurias lietuviškai aukojo už Latvijos ir Lietuvos Nepriklausomybę kun. Gintaras Vitkus SJ Rygos Sopulingosios Dievo Motinos Romos katalikų bažnyčioje, Lietuvos ir Latvijos atstovai vyko į Brolių kapines (latv. Brāļu kapi) ir ten padėjo gėles prie paminklo žuvusiems Latvijos Nepriklausomybės kovose. Pastebėtina, kad šiose kapinėse taip pat yra palaidoti žuvę per I-ąjį ir II-ąjį pasaulinius karus bei Lačplėšio ordino kavalieriai.

Šią prasmingą kelionę surengė Lietuvos Respublikos krašto apsaugos bičiulių klubo vadovas dim. mjr. Antanas Burokas, 1991 metų barikadų statytojų Marupės bendrijos vadovas Janis Ozols bei Laura Liepkalnė.

Atminimo renginius, skirtus Lietuvos laisvės ir Latvijos barikadų gynėjų atminimo dienoms sausio 18–19 dienomis taip pat surengė ir Rygoje Latvijos lietuvių bendruomenė. Rygos lietuvių vidurinėje mokykloje vyko popietė bendruomenei ir jos svečiams, o Sopulingosios Dievo Motinos Romos katalikų bažnyčioje buvo laikomos mišios už žuvusius Lietuvos ir Latvijos laisvės gynėjus.

Prieš 29-nerius metus Sovietų sąjungos bandymui karine jėga užgniaužti Lietuvos nepriklausomybę pasipriešino taikūs Lietuvos gyventojai. Pagarbos ir prisiminimo verti 14 lietuvių, tuomet paaukojusių savo gyvybes už Lietuvos laisvę, nepriklausomybę ir ateitį be komunizmo.

1991 metų sausio 13 dieną Rygoje, praėjus 10 val. po tragiškų įvykių Vilniuje, į protesto akciją susirinko pusė milijono Latvijos gyventojų. Nuo sausio 13 iki 27 d. šalyje, Latvijos Tautos fronto iniciatyva, pradėtos statyti ir saugoti barikados. Šiomis dienomis Sovietų kariuomenė Latvijoje nužudė 7 taikius Latvijos gyventojus. Barikadų gynėjų dienas Latvija mini kasmet sausio 20 dieną.

Kategorijos: Baltų žemėse, Kultūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .