Nacionalinėje M. Mažvydo bibliotekoje pristatytas filmas apie tragiškus sausio 20 d. įvykius Azerbaidžane (nuotraukos) (0)

Renginio akimirka | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

Renginio akimirka | Alkas.lt, A. Sartanavičiaus nuotr.

1990 m. sausio 20 d. – tai diena, įėjusi į istoriją kaip kovos už laisvę ir Azerbaidžano teritorinį vientisumą diena. Prisimenant tragiškus tos dienos įvykius Lietuvos nacionalinėje Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje pristatytas režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmas „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“.

Lietuva ir Azerbaidžanas turi nemažai bendros istorinės patirties: paskutiniajame XX amžiaus dešimtmetyje ėjo taikaus išsivadavimo iš Sovietų Sąjungos keliu, o Sausis yra abi šalis vienijantis simbolis kovoje už šalių laisvę ir nepriklausomybę. Baku žudynės 1990 m. buvo

tam tikra karinių veiksmų repeticija prieš 1991 m. sausio 13-ąją Vilniuje. Dviejų patirčių sugretinimas netiesmukai išryškina, kur mūsų stiprybė ir kas trukdė visą Baku scenarijų įgyvendinti Vilniuje.

Sovietų agresijos 1990 m. sausio 20-iosios naktį Baku skaičiai gąsdinantys: 137 žuvo (neoficialiai – iki 300), apie 1 000 sužeistų ir antra tiek suimtų, įkalintų. Tankai ir 26 000 sovietų kareivių šturmavo miestą, traiškė beginklius žmones tiesiog automobiliuose, šaudė nesirinkdami, buvo apšaudyti net gyvenamieji daugiabučiai. Toks buvo „sovietų demokratijos“ ir M. Gorbačiovo atsakas į azerbaidžaniečių tautos siekį atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos.

Filme „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ pateikti liudininkų interviu ir lietuvių operatorių nufilmuoti archyviniai kadrai pasakoja apie šį nusikaltimą žmoniškumui, iki šiol dangstomą taikdariška misija. Informacinės blokados ir manipuliacijų padariniai, suformavę iškreiptą įvaizdį Vakarų pasaulyje, tebėra giliai įsišakniję.

Renginyje dalyvavo Azerbaidžano Respublikos ambasadorius Lietuvoje Tamerlanas Garayevas, įvykių liudininkai, Azerbaidžano bendruomenės Lietuvoje nariai, kiti svečiai.

Po filmo peržiūros mintimis dalijosi prof. Vytautas Landsbergis, dalyvavęs Azerbaidžano ir Armėnijos sutaikymo derybose Rygoje, tautybių politikos ekspertas Imantas Melianas, Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas Mahiras Gamzajevas.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: