Bus pristatytas filmas apie 1990 m. Baku žudynes (video) (1)

Bus pristatytas filmas apie 1990 m. Baku žudynes „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ | lnb.lt nuotr.

Bus pristatytas filmas apie 1990 m. Baku žudynes „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ | lnb.lt nuotr.

Sausio 20 d., 18 val., Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į režisierės Agnės Marcinkevičiūtės filmo „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ (operatorius Romas Dabrukas) pristatymą.

Lietuva ir Azerbaidžanas turi nemažai bendros istorinės patirties: paskutiniajame XX amžiaus dešimtmetyje ėjo taikaus išsivadavimo iš Sovietų Sąjungos keliu, o Sausis yra abi šalis vienijantis simbolis kovoje už šalių laisvę ir nepriklausomybę. Baku žudynės 1990 m. buvo tam tikra karinių veiksmų repeticija prieš 1991 m. sausio 13-ąją Vilniuje. Dviejų patirčių sugretinimas netiesmukai išryškina, kur mūsų stiprybė ir kas trukdė visą Baku scenarijų įgyvendinti Vilniuje.

Sovietų agresijos 1990 m. sausio 20-iosios naktį Baku skaičiai gąsdinantys: 137 žuvo (neoficialiai – iki 300), apie 1 000 sužeistų ir antra tiek suimtų, įkalintų. Tankai ir 26 000 sovietų kareivių šturmavo miestą, traiškė beginklius žmones tiesiog automobiliuose, šaudė nesirinkdami, buvo apšaudyti net gyvenamieji daugiabučiai. Toks buvo „sovietų demokratijos“ ir Gorbačiovo atsakas į azerbaidžaniečių tautos siekį atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos.

Filme „Mugamas sausyje Baku 1990 01 20“ pateikti liudininkų interviu ir lietuvių operatorių nufilmuoti archyviniai kadrai pasakoja apie šį nusikaltimą žmoniškumui, iki šiol dangstomą taikdariška misija. Informacinės blokados ir manipuliacijų padariniai, suformavę iškreiptą įvaizdį Vakarų pasaulyje, tebėra giliai įsišakniję.

Nacionalinėje bibliotekoje po peržiūros vyksiančioje diskusijoje kalbės prof. Vytautas Landsbergis, dalyvavęs Azerbaidžano ir Armėnijos sutaikymo derybose Rygoje, tautybių politikos ekspertas Imantas Melianas, Lietuvos azerbaidžaniečių bendrijos pirmininkas Mahiras Gamzajevas. Pokalbį moderuos Nacionalinės bibliotekos Informacijos analitikos skyriaus vadovas Ginas Dabašinskas.

Baku Sausio 20 d., 1990 m.:

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Žemyna:

    Baisu prisiminti.
    Štai kaip pasiekiama „tautų draugystė” – po tokios pamokos žmonės „savo noru” esantys lieka, o dar tik draugystės ir bendradarbiavimo sutartį pasirašę – įstoja. Kad saulės gautų… Kremlius visiems jos dovanoja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: