Kviečia paskaita „Sovietų Lietuvos kinas kaip Holokausto atminties palimpsestas“ (1)

Vyks paskaita „Sovietų Lietuvos kinas kaip Holokausto atminties palimpsestas“ | lnb.lt nuotr.

Vyks paskaita „Sovietų Lietuvos kinas kaip Holokausto atminties palimpsestas“ | lnb.lt nuotr.

Sausio 16 d., 18 val., Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į trečiąjį ciklo „Jaunoji judaika“ renginį – šįkart paskaitą „Sovietų Lietuvos kinas kaip Holokausto atminties palimpsestas“ skaitys dr. Justas Stončius.

Po Antrojo pasaulinio karo kino filmai, susiję su vadinamuoju „žydų klausimu“, iš esmės buvo ištrinti iš sovietinės kinematografijos. Nors meniniuose-vaidybiniuose ir dokumentiniuose filmuose kartais būdavo vaizduojamos nacistų vykdytos žydų žudynės arba su jomis susiję epizodai, apibūdinimas žydai nebuvo minimas. Žydai kaip veikėjai  atsidūrė už sovietinio kino ekrano ribų ir tapo „numanomais veikėjais“. Žydų genocido retušavimo bruožai buvo pastebimi ir Lietuvos SSR kino srityje, nes viešajame sovietinės ideologinės sistemos diskurse įsigalėjusios atminimo kultūros kūrimo bei istorijos politikos formavimo nuostatos darė įtaką ir sovietinio lietuviško kino kūrėjams. Nors buvo išimčių, nusižengimo ideologiniam sovietinio kino kanonui ar laviravimo ant jo ribos, ši tendencija nepatyrė esminių pokyčių iki pat SSRS žlugimo.

Susitikime Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto istorikas Justas Stončius atskleis, kaip žydų genocidas buvo reprezentuojamas sovietiniame lietuviškame kine, kokiomis aplinkybėmis buvo kuriami kino filmai periferinio pavaldumo Lietuvos SSR kino studijoje, palygins su filmais, sukurtais kitose SSRS respublikose ir satelitinėse sovietinio bloko šalyse.

Dr. Justas Stončius yra Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas. 2018 m. apsigynė disertaciją „Antisemitizmo sklaidos bruožai ir antisionistinės kampanijos tendencijos Lietuvos SSR 1944–1990 metais“.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: