R. Karbauskis. Metas padaryti galą politinei „kleptokratijai“ (19)

81795243_3092290717470374_458700746276208640_n

Feisbuko nuotr.

Aiškėja, jog galimai daug metų dangstomas Klaipėdos mero Vytauto Grubliausko ir konservatorių dosnus rėmėjas tyliai leido nuodus į unikalaus, UNESCO saugomo gamtos stebuklo krantus skalaujančias marias. Dešimt metų klaipėdiečiai atkakliai mynė savivaldybės slenksčius, prašydami suvaldyti nepakeliamą smarvę gyvenamuosiuose rajonuose. Tūkstančiai jų žygiavo protestuodami prieš uostamiesčio valdžios abejingumą ir dirbo detektyvais ieškodami, kas nuodija jų gyvenimus ir gamtą. O tuo tarpu Klaipėdos liberalus meras V. Grubliauskas džiaugėsi „Grigeo“ teikta parama muzikos renginiams, kuriuos organizuodavo jo žmona, o džiazo muzikantas V. Grubliauskas rengdavo solo pasirodymus žiūrovams.

Įsikišus prokuratūrai V. Grubliauskas ima dėtis tikru kovotoju, lydi delegacijas prie vamzdžių, rengia kovos planus. Dar pora asmenukių į Facebooką – ir meras jau praktiškai didvyris!

Analogiška situacija Alytuje. Keletą metų prieš nelaimę į Alytaus savivaldybę susirūpinę „Ekologistikos“ kaimynai ėmė siųsti laiškus. Tačiau pavojaus rimtumo savivaldybėje niekas tinkamai neįvertino ir galiausiai kilo gaisras, padaręs milžinišką žalą gamtai, gaisrininkų ir miestiečių sveikatai, šalia esantiems ūkiams. Įvykio vietoje miesto meras ir ilgametis miesto tarybos narys dalinosi asmenukėmis ir tapo didvyriu, nors tikrasis jo didvyriškumas verkė kamputyje iš gėdos… Viskas atrodytų kitaip, jei meras savo laiku būtų išdrįsęs pasakyti, kad įstatymų ir tvarkos būtina laikytis, kad nekiltų grėsmė tūkstančiams Alytaus ir jo apylinkių gyventojų… bet neišdrįso.

Šie įvykiai turi vieną bendrą paralelę – kažkas nutinka, kad daugelį metų miestų vadovai geba ne tik nepamatyti ir neužuosti, bet ir tampa kurčiais žmonių skundams. Skaudžios nelaimės nutiko vietos valdžiai nesiimant savalaikių ir būtinų priemonių, nors jos buvo prašoma tai padaryti. Abiem atvejais kaltę bandoma primesti centrinei valdžiai – Vyriausybei, ministerijoms, nors vienos iš jų ministrė darbą buvo pradėjusi vos prieš kelias savaites iki gaisro Alytuje, o aplinkos ministras, skirtingai nei Klaipėdos meras, ėmėsi visų reikalingų ir realių (!) žingsnių, kad klaipėdiečiai pagaliau sulauktų pagalbos.

Kodėl savivaldybės vadovas staiga nori tapti nebereikšmingu, neįgaliu spręsti problemas, nors vis dažniau kalbame apie savivaldos ir vietos valdžios galių didinimą, lėšų auginimą, kuris turi būti skiriamas žmonių poreikiams? Kur staiga dingsta atsakomybė ir lyderystė, kuomet metų metus prašoma padėti? Kodėl kai kurie merai XXI amžiuje vis dar sugeba „marinuoti“ problemas, tarsi niekas niekada nepastebės ir gal kaip nors problemos pačios išnyks?

Trejus metus kalbame apie politinės korupcijos žalą, kuri ne visada yra matoma – juk ne visada kyla gaisrai, ne visada prasmirsta oras ir nuodijamas vanduo, ne visada pavyksta fiksuoti verslininkų perduodamas dėžutes politikams.

Tai tampa lėtine liga, graužiančia valstybę iš vidaus ir verčiančia jos žmones bėgti. Po Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto atlikto tyrimo visuomenei pasidarė aiškiau, kad po gražiais demokratijos fasadais iš tiesų slepiasi politinė „kleptokratija“ – jau nebebuvo paslaptis, jog anksčiau rinkimus laimėjusios partijos su interesų grupėmis naudojosi valstybės iždu, dešimtmečius ignoravo visuomenės poreikius, valdžia rūpindavosi tik savo pragmatiškais interesais, švaistė mokesčių mokėtojų pinigus. Viskas sukosi aplink galią.

Daugelis ja piktnaudžiavo, siekdami sau asmeninės naudos, pinigų, prabangos ar dar daugiau valdžios. Prieš rinkimus interesų grupės su politinių partijų lyderiais derindavo būsimus įstatymus, politines darbotvarkes ir programas. Ir šiandien tiek Alytaus, tiek Klaipėdos pavyzdžiai rodo įsisenėjusias problemas, kurių daugiau negalima toleruoti. Piktnaudžiaujantys valdžia turi patirti savo veiksmų padarinius ir būti baudžiami, nes to reikalauja mūsų moralės ir vertybių sistema. Priešingu atveju tai tampa įpročiu, norma, kuri daro nepataisomą žalą valstybei.

Aktyvių klaipėdiškių pavyzdys teikia daug vilčių. Jie parodė, jog stiprėja ir drąsėja paprasti žmonės, jie nebijo grasinimų ir imasi iniciatyvų. Jie daro spaudimą susiformavusiems kleptakratijos klaneliams ir neabejotinai užtikrina teigiamus pokyčius ateities kartoms.

Pats veiksmingiausias vaistas, kurį turime puoselėti ir auginti – tikroji, nefasadinė demokratija, kuri tarnauja visiems valstybėje gyvenantiems žmonėms.

Už tai verta kovoti tiek dabar, tiek ateityje.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. Romas:

  Klaipėdiečiai jau daug metų kenčia nuo smarvės. Tai kodėl Meras nereagavo? Jis yra miesto valdžia, jis turėjo ginti švarų miestą ir ieškoti teršėjų. Aišku, kad žinojo kas išleidžia nevalytus vandenis. Tačiau rikiminės liberalų ir konservatorių kampanijos , koncertų rėmėjas? Tai kam dirba Klaipėdos valdantieji? Tai klausykit klaipėdiečiai koncertų, Mero grojimo ir nuodykitės nešvariais įmonės veiklos padariniais. Kaip gražiai Meras groja saksofonu – visa kita nesvarbu.

 2. ELEKTROS KAINŲ LENTELĖ:

  – regula.lt/Puslapiai/naujienos/2019-metai/2019-lapkritis/2019-11-28/patvirtinti-2020-m-elektros-energijos-tarifai-buitiniams-vartotojams.aspx

  šis tas apie jas –
  – ve.lt/naujienos/ekonomika/ukis/paskelbtos-galutines-elektros-ir-duju-kainos-2020-metams-1753495/

  • ELEKTROS KAINŲ LENTELĖ:

   dar šis tas
   Svarbu: nuo 2020 m. sausio 1 dienos galioja naujos UAB „Ignitis“ elektros energijos kainos. Nepamirškite mokėjimų ruošiniuose atnaujinti kainų (tarifų) dalies.
   Daugiau informacijos apie Jums taikomus planus ir naujas kainas UAB „Ignitis“ svetainėje
   – e.ignitis.lt/Common/OldBrowser
   arba telefonais 1802, +370 611 21802.
   Bet, jeigu tamstų kompiuteris ir jo naršyklė tokio pat amžiaus, kaip ir jūs, tai ponas IGNITIS su tokiais nešneka, tokiems savo kainų nerodo… Nepraktikuoja tokių dalykų, kaip senosios versijos svetainė…

 3. Romas:

  Puikus straipsnis, nesitikėjau…
  Su tokiu požiūriu, su tokiu matymu – ” tikrai, nefasadinei demokratijai” galim-ėjo padaryti kažką daugiau. Čia jau akmenukas į autoriaus daržą. Galim- ėjo tokią (tikrą) demokratiją įteisinti (kol turėjot ir dar turit valdžią).

  “Piktnaudžiaujanti valdžia turi patirti savo veiksmų padarinius ir būti baudžiama” – autorius. Klausimas – kaip? Bet dar pirmiau būtina atsakyti į klausimą, kodėl vietinė valdžia tokia apsnūdusi ir piktnaudžiaujanti?

  Todėl, kad valdžios VERTIKALĖ ( kaip valdžios forma ) yra atgyvena, sukurianti akivaizdų valdžios dis -balansą. Visa valdžia “viršuje”, o tauta (piliečiai) – tuščiomis rankomis, jokių poveikio priemonių išrinktai valdžiai neturi…
  Pasekoje, valdžią turinti visuomenės mažuma (nekontroliuojama) daugumos, piktnaudžiauja, degraduoja, o dauguma (dėl visiško neįgalumo) pasmerkta ABEJINGUMUI ir NEVILČIAI.

  Jūs dar turit laiko inicijuoti esminius pokyčius “tikrai, nefasadinei demokratijai”. Prie kurios valdžios vertikalė būtų sulenkta į ratą. Simbolis – gyvatė apžiojusi savo uodegą. Prie kurios ne tik valdžios institucijos kontroliuoja piliečius, bet ir – atvirkščiai. Jie (interneto pagalba) kontroliuoja visų institucijų pareigūnus, juos ATSTATYDINA.

  Dabartinė “demokratija” išties yra tik fasadinė. Vien tik išrinkti valdžią nepakanka. Be ATSTATYDINIMO teisės ji, kaip namas be stogo, kaip automobilis be ratų…

 4. Vidinis Balsas:

  ” Jie parodė, jog stiprėja ir drąsėja paprasti žmonės, jie nebijo grasinimų ir imasi iniciatyvų. Jie daro spaudimą susiformavusiems kleptakratijos klaneliams ir neabejotinai užtikrina teigiamus pokyčius ateities kartoms.” Čia apie Rusiją ar Lietuvą ? Bijau, kad apie Rusiją. Apie Lietuvą – toli gražu…

 5. Reikejo:

  Seniai reikėjo patikrinti visus “koncertų” fabrikus, o pirmiausia išvalyti LRT, reikejo

 6. Reikejo:

  “koncervų” – pataisysas

 7. Gražina:

  Straipsnis tikrai geras. Man kyla klausimas, kodėl pats gerb. Karbauskis neįsikišo į Klaipėdos ir Alytaus
  katastrofas? Argi jis anksčiau nebuvo gavęs jokių signalų apie šias katastrofas? O gal vis tikėjosi, kad apsieis be jo? Gavus signalą tikrai nebuvo galima laukti, kaip negalima laukti dabar, kai gautas signalas, jog niekinama LR Vėliava. Iki šiol tik nuogirdos sklando, kad policininkės nepažeidė įstatymo, o kur viešas Požėlos pranešimas LR piliečiams. ir nereikia sakyti, kad įstatymas nebuvo pažeistas. Gal kitos valstybės ir nebuvo, bet Lietuvos Respublikos įstatymas pažeistas ir labai grubiai pažeistas, o kodėl Mūsų išrinktasis Seimas tyli? Tada gerb. Karbauski, Jūs kalbėkite.

 8. stasys:

  Ka konkretaus R.Karbauskis siūlo kad situacija Seimo pavaldžiose institucijoje keistųsi ? Vamzdys daug metu tekėjo į atvirą Klaipėdos vandenų nuotekų kanalą ir niekas nei matė nei kvapo jautė ? Aplinkosaugos institucijos dirbo išsijuosusios imdamos mėginius ir jokio rezultato ? Va netgi Seimo narys Puteikis sau įprastai ten mitingavo , rėkavo ir vėl nieko ?..kol dvi atkaklios visuomeninės nepramušė tylos dugną ir tada visiems apsivėrė akys ..Girdėjau viena ausimi kad Lietuviai užpatentavo dirbtinę nosį ? siūlau pagalvoti ar nevertėtu pas tuos išradėjus užsakyti koki gerą ju tuziną .. ? Žiūrėk kiek problemų vienu kartu išspręstume ..Žmogaus kūnas nėra tobulas ir dėl to ginčytis netenka o va tobulinti galima pradėti kaip tik nuo aplinkosaugininku .. Sekančiu rozu reiktu pagalvoti ir apie klausą ..

 9. Diedas:

  Na nieko sau.
  Pats žaliausias “žaliasis” nuo savęs stuma atsakomybę.
  Kai jau nusikaltėlis nustatytas, kai kažkas apėjo papirktus gamtosaugininkus ir oligarchus, iš krūmų išlindo Karabasas, “žaliasis” kuris tiesiogiai turėjo domėtis gamtosauga.
  Priedo kaip visad prajuokino už žmonijos nuodėmes apkaltindamas Lansbergį.
  Ir tai dar ne viskas.
  Ar ne šitam kremliaus nulipdytam “žaliajam” turim dėkot už atominį monstrą Vilniaus pašonėje ir palaidotą energetinę nepriklausomybę?
  Ar ne Karabasas žadėjo Lietuvą apstatyt šiaudais kūrenamom elektrinėm?
  Ar ne jis buvo aktyviausias rusiškos elektrinės agitatorius Visagino -Astravo referendume?
  Visi oligarchai praradę žmogiškumą ir prisidirbę
  Karabsas prisidirbęs daugiausiai

  • stasys:

   Aktyvi visuomenė galėtu dažniau priminti jam jo pažadus , o tai čia kaip toj dainuškoj ” trukt už vadžiu ir vėl iš pradžių .” .

  • Algimantas:

   Diedai, Jūs protingas žmogus, sakykite. Kodėl patys aršiausi “kremliniai” gąsdina Maskva? Kodėl jie visi taip slępia savo biografijas? Ar Jums neatrodo, kad vėjams pakripus, jie visi dums į rytus kaip praeito šimtmečio keturiasdešimt pirmaisiais…

 10. Magdė:

  Karbauskis pavydi kitoms partijoms,o savo ministrų nemokšiškumą nori pridengti pliurpalais marginalų spaudoj .Fui.

 11. Vladas:

  Vis tiktai p.Karbaiskis nesuvokia tikrosios kleptokrtatijos, apie kurią jis kalba, priežąsties. Viskas glūdi KONSTITUCIJOJE.Savo laiku p. Ramūnas rašė, kad nori gyventi kaip estai,bet nepasidomėjo jų Pagrindiniu Įstastymu. Čia būtų radęs Xll skiyrių, kur kalbama apie teisėtumo priežiūrą valstybėje.Tą patį būtų radęs ir Suomojos konstitucijoje rašytojė vėliau.Lietuvoje . kas vykdo valdžią nurodyta 5 Konst str., bet kas prižiūri šį vykdymą nė kvapo

 12. Buvęs klaipėdietis:

  Klaipėdiečiai turėjo jau seniai suprasti, kad liberalai Gentvilai, Grubliaukai valdo miestą savo partijos naudai, o ne žmonių ar gamtos gerovei.

 13. Simonas:

  Jei valstieciai susijungtu su tautininkais – taptu daug stiresni

 14. Getas:

  Viešąjį interesą pagal Konstituciją gina ir prižiūri prokuratūra.
  Autorių Karbauskį, kol jis valdžioje, prašau pakeisti Savivaldos įstatymą. Nes dabar pagal sąrašą ateina būrelis draugų ir valdo ir korumpuoja ištisus dešimtmečius Mūsų įstatymas pažeidžia demokratijos principus, kuri sako: kiekvienas MAŽIAUSIAS ADMINISTRACINIS -TERITORINIS VIENETAS TURI TURĖTI ATSTOVĄ SAVIVALDOS TARYBOJE. Siūlau labai paprastą būdą: mažiausias toks vienetas yra seniūnija, jos gyventojai priklausomais nuo gyventojų skaičiaus turi turėti rinktus atstovus Savivaldybės taryboje. Daugiausia surinkęs balsų tampa seniūnu, o kiti du (mažiausiai turėtų būti renkama 3 atstovai) su bendruomenių pirmininkais sudaro seniūnijos mini tarybą, tokia jau gali tvarkyti finansus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: