Kokį poveikį aplinkai turi netinkamai tvarkomos nuotekos? (1)

nuoteku valymo irenginiai-2400

Nuotekų valymo įrenginiai | Feliksnavis.lt nuotr.

Netinkamai tvarkomos nuotekos, nepriklausomai nuo jų kilmės, turi žalingą poveikį aplinkai. Šiais laikais yra pakankamai nemažai priemonių, padedančių išspręsti tokią bėdą, tačiau tikrai ne visi jų imasi. Viena iš pagrindinių to priežasčių – nesigilinimas į pasekmes.

Skirtingos kilmės nuotekoms – atitinkami valymo sprendimai

Daugelis tikriausiai žino, kas yra nuotekų valymo įrenginiai. Jie padeda pašalinti įvarius teršalus, todėl išvalytas vanduo gali būti išleidžiamas į aplinką. Buitinės ir pramoninės kilmės nuotekos dažniausiai skiriasi, todėl svarbu atitinkamai jas apdoroti. Atsižvelgiant į tai, kuriami įvairių tipų gaminiai: biologiniai ir biocheminiai valymo įrenginiai, naftos, riebalų surinktuvai ir t. t. (visų tipų įrenginių galite užsisakyti Feliksnavis.lt). Visi jie pasižymi savitomis specifikacijomis, leidžiančiomis užtikrinti aukštus išvalymo rodiklius.

Buitinės nuotekos ir biologinis pavojus

Nuotekose gausu įvairių mikroorganizmų: bakterijų (Escherichia coli, Salmonella typhimurium, Vibrio cholerae) grybų (Aspergillus), virusų (HAV). Patekę į geriamąjį vandenį, kai kurie gali sukelti ypač rimtus sveikatos sutrikimus, tokius kaip salmoneliozė, cholera ar vidurių šiltinė. Nustatyta, kad netgi 50 proc. į Viduržemio jūrą patenkančių nutekamųjų vandenų sudaro nevalytos nuotekos. Jų šaltiniai labai įvairūs: ūkiai, gyvenamieji namai, parkai, paplūdimiai.

Nuotekų valymo įrenginiai padeda pašalinti biologinės kilmės teršalus, kurie kelia pavojų ne tik žmonių sveikatai. Į vandens telkinius patekusios bakterijos, grybai naudoja juose esantį deguonį, kuris būtinas ten natūraliai gyvenančioms žuvims ir kitiems organizmams. Jiems nykstant, vyksta ekosistemos pokyčiai, kurie turi didelę įtaką visai mus supančiai aplinkai.

Nebuitinės kilmės nuotekos ir jų keliama grėsmė

Nebuitinės kilmės nuotekose, kurios patenka į aplinką iš tokių šaltinių kaip maisto pramonės įmonės, viešbučiai, restoranai, degalinės, automobilių remonto dirbtuvės, gali būti daug riebalų, sunkiųjų metalų (kadmio, arseno ir t. t.). Tinkamai jų nesurenkant ir nevalant, susiduriama su rimtomis problemomis. Nafta ar kitais sunkiai skaidomais junginiais užterštos nuotekos paveikia tiek gyvąją, tiek negyvąją gamtą.

Siekiant išvengti tokių padarinių naudojami ne tik nuotekų valymo įrenginiai, bet ir riebalų ar naftos surinktuvai. Tiek vieni, tiek kiti turi specialius daviklius, perspėjančius apie susikaupusių teršalų kiekį. Riebalų gaudyklės gali būti dviejų tipų: vertikalios arba horizontalios. Atsižvelgiant į poreikius, patogu rinktis atitinkamo našumo ir tūrio gaminį. Naftos surinktuvuose nuotekų valymas vyksta keliais etapais. Pirmiausia, nusodinamas purvas ir atskiriamos stambios teršalų dalelės. Tuomet vandens srautas nukreipiamas per specialius skirtuvus, kuriuose sulaikomi naftos lašeliai. Jie iškyla į rezervuaro paviršių ir yra nusiurbiami.

Eutrofikacija – viena iš opiausių problemų

Tiek buitinės, tiek nebuitinės kilmės nuotekose galima rasti azoto ir fosforo junginių. Jie – pagrindinė eutrofikacijos, vandens ekosistemos kitimo, priežastis. Laikui bėgant skiriama vis daugiau dėmesio švariai aplinkai, todėl kuriami naujos kartos biologiniai buitinių nuotekų valymo įrenginiai, efektyviai šalinantys ne tik azotą, bet ir fosforą.

Dėl jų pertekliaus išveši dumbliai, vanduo tampa nebe toks skaidrus. Ilgainiui telkinyje gali susidaryti sieros vandenilio ir kitų neigiamą poveikį ten gyvenantiems organizmams turinčių medžiagų. Todėl pasireiškia įvairios problemos: pradeda dusti žuvys, iškyla užkrečiamų ligų pavojus ir panašiai. Jos turi didelę reikšmę ne tik vietiniu, bet ir pasauliniu mastu.

Rūpinimasis gamta – kiekvieno atsakomybė. Kuo daugiau žmonių tai suvoks, tuo geresni ir greitesni rezultatai bus pasiekti. Neturint galimybės naudotis centralizuota kanalizacijos sistema, patariama pasirūpinti asmeninėmis priemonėmis. Biologiniai ar kiti buitinių nuotekų valymo įrenginiai – tai ilgalaikė investicija, leidžianti prisidėti prie švaresnės aplinkos kūrimo ir palaikymo. Nedvejokite, ženkite šį žingsnį ir jūs.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: