„Aktualioji istorija“: Jėzuitų misijos Lietuvoje: vaikai naudoti prieš tėvus? (video) (31)

Dainius Razauskas ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, Jono Vaiškūno nuotr.

Dainius Razauskas ir Tomas Baranauskas | Alkas.lt, Jono Vaiškūno nuotr.

Šiandien mes pakalbėsime dar viena šių metų tema: šiemet yra paskelbti Jėzuitų misijos metai. 1569 metais į Lietuvą atsikrausto jėzuitai ir netrukus įkuria Jėzuitų kolegiją, kuri vėliau išauga į universitetą.

Su mumis – religijos tyrinėtojas Dainius Razauskas. Jo požiūris į jėzuitus – skeptiškas.

„Jeigu visai atvirai pasakius, mano požiūris nėra atskirai į jėzuitus, o į tam tikrą santykį tarp žmonių. Ir per tą žmonių santykį, į santykį tarp tų žmonių tikybų, dvasinio gyvenimo. Iš viso gal galima būtų apibendrinti – religijos, kaip mitologinės medžiagos, ir gyvų žmonių sąveikos mechanizmai, kurie kartais būna labai ryškūs. Šiuo atveju ir jėzuitų ataskaitose, kaip vienuoliai jėzuitai, nešantys tuo metu į kaimą dar vis dėlto naują tikėjimą iš viršaus, elgiasi, kaip reaguoja į jų elgesį žmonės, kas vyksta, ką jie randa, ką jie patys daro,“ – sako D. Razauskas.

Kategorijos: Aktualioji istorija, Alko radijas, Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

31 komentaras

 1. Rimas:

  Prisiskaitė žmonės jo rašliavos ir sovietmetyje sočiai

  • Bartas:

   Kadangi nežinai koks skaičius žmonių prisiskaitė jo “rašliavos” , tai teisingiausia sakyti. Aš prisiskaičiau ….

  • Kęstutis:

   Tomui 1990 metais buvo 17, Dainiui 30 metų ir Dainius Razauskas baigė Universitete matematikos fakultetą. Tik 2005 metais apsigynė disertaciją pas akademiką Vladimirą Toporovą ir nuo tada tik religijotyrininkas, klausimėlis – tai pačiam kokios ir kieno rašliavos prisiskaityti teko sovietmetyje???

 2. valdas:

  Kalbėtis su pašnekovu nežiūrint jam į akis,muistytis ,nusisukti . švelniai tariant įdomaus pokalbio vedantysis elgiasi nekaip.

  • Bartas:

   Labai teisinga pastaba. Tomukui reikia ” padirbti ” su savimi , būtinai.

   • Kęstutis:

    Dainius kaip valstybės kaltintojas, o Tomas kaip advokatas nusikalstamo susivienijimo grupuotės pavadinimu “jėzuitai”, todėl ir kalba akis nudelbęs. O Dainiaus palyginimai su KGB tiesiai tiesiai į dešimtuką… Po Vytautinio Lietuvos krikšto Lietuvoje galiojo mirties bausmė virš 100 metų už bet kokias Senojo tikėjimo apraiškas ir mirties bausmės buvo vykdomos. Vėliau pas tuos pačius jėzuitus buvo bausmė pririšti pagonį prie božnycos tvoros, kad eidami melstis žmonės galėtų paniekinti kitatikį ir t.t. Jėzuitai rūpinosi, kad liaudies dainos kaimuose neskambėtų. Dar Vincas Kudirka Varėnoje klausė moteriškės – kodėl jūs tautiniais drabužiais nesirengiate? Tai, kad kunigėlis su pagoniškais aprėdais į bažnyčią neįleidžią… Inkvizicijos tesėjai tie jėzuitai Lietuvoje – nusikalstamas susivienijimas kuriam negalioja senaties terminas…

    • mvasionis:

     Taiklūs pastebėjimai. Kažkodėl Dainius Razauskas nepanaudojo dar vieno argumento. Juk nors jėzuitai ir jų pakalikai visaip stengėsi ištrinti senąjį tikėjimą, bet jis išsilaikė vos ne grynu pavidalu tautosakos pavidalu. Dainose, giesmėse, sutartinėse, pasakose, padavimuose, tautiniuose raštuose išliko ir buvo perduodamas gyvu žodžiu tol, kol pagaliau susilaukė tautotyrininkų bei folkloristų, kurie viską pagaliau užrašė. Koks galingas senasis tikėjimas, juk jis išsilaikė be savųjų žynių apie ketvertą šimtmečių be kunigų seminarijų ir tik užguitų valstiečių sąmonėje, o gal tik pasąmonėje.

     • Kęstutis:

      XX a. pradžioje Nidos kapinaitėse dar buvo laidojama iki krikščioniškais papročiais… Senasis Tikėjimas išsilaikė visų sąmoningų lietuvių pastangomis, neabejotinai padedant Protėviams… Gerai atsimenu pažįstamos, visiškos krikščionės pasakojimą, kai ji dar pačioje nepriklausomybės pradžioje susipažino su Sibiro šamane, kuri kaip inžinierė pirmą kartą atvyko į konferenciją Vilniuje. Bevaikščiojant po Vilnių ir vis pasakojant “…mes krikščionys, mes krikščionis…” šamanė paklausė – o tai kodėl jūs save vadinat – krikščionys, jei jūsų visi senieji Dievai gyvi?…

 3. Karolis:

  Su visa pagarba T.Baranauskui, kaip istorikui, jo elgesys laidos metu ir pateikiami argumentai – apgailėtini.

 4. NĖR:

  …. jei ATMINTIES kultūra nebūtų ,,ištrinta,, ,,,tai per atmintį ir natūralius veiksmus iš kartos į kartą keistųsi ir genai,…gal kitoje PLANETOJE ,… DNR vystytųsi,…

 5. LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS:

  Pagarba Dainiui Razauskui.
  Sukrikščioninta karališkoji Lietuva buvo ištrinta iš žemėlapio.
  Klestint krikščionybei milijonas (pusė visų !!!) darbininkų dingo iš Lietuvos.
  Gėda, kad mūsų valstybė yra vadinama kažkokia tai respublika.
  Nusiimkim krikščioniškas kaukes lietuviai ir atkurkime (pagonišką) karališkąją Lietuvą.

  • Rima is kaimo:

   Taigi ir paklauskime Gerbiamų Lietuvos Tautosakos Instituto bei Liaudies kultūros (tiesa, dabar jau kažkokio Būdo) darbuotojų, ką jie konkrečiai nuveikė, kad pakeltų tautos dvasią taip, jog žmonės prie Tėvynės glaustis norėtų. Ot konkrečiai – ką? Prirašė žmogaus proto ribas peržengiančių straipsnių ir tiek. Ar nuo to konkretaus žmogaus pasididžiavimas savo – Lietuvių – tauta padidėjo? Konkrečiam žmogui pofik, ar tas mitologinis vėjūkas ištirtas ar neištirtas. Jam svarbu, kad po darbo dienos gimtos žemės vėjukas jam prakaitą nuo kaktos džiovintų. Negana to, dar patys tautosakininkai niekina tuos, kurie daugiau ką yra nuveikę. Garbios tautosakininkės Profesorės tarsi laukiniai su garbiu 80 metų jubiliejumi nepasveikinę, straipsnio apie veiklą jos neparašę, kaip kokie sektantai savo veiklą grindžia tuo, kad kitus peikia. Ar tu tremty kalėjime sovietų atsėdėjai kaip jėzuitas Simonaitis sunkiausiomis sąlygomis, ar kentėjai komjaunuolių pažeminimus neturėdamas kur prisiglausti? o ir ne vienas jis toks buvo.

 6. Kitas praeivis:

  už lango 2020m ir visas pasaulis gyvena Vakarų civilizacijos įtakoje , kurios kertinis akmuo – krikščionybė . O kažkas kalba internetinėje laidoje apie rašto žalą ir šimto tūkstančių senumo civilizacijas. Kartais užsukus į alkas.lt resursą , suvoki , kad su ta Lietuvos istorija kažkas negerai.
  Nereikia jokių išsamių archeologinių , rašytinių šaltinių ir kitų metodų tyrimų. Juolab , kad atsiradusios per paskutinius 20 metų naujos technologijos.
  Galima remtis vakarykšte diena ir pilstyti iš tuščio į kiaurą. “Tyrinėtojas” , lygina 16 amžiaus Jėzuitus su 20 amžiaus įvykiais . Belieka pečiais gūštelėti.

  • Kęstutis:

   “lygina 16 amžiaus Jėzuitus su 20 amžiaus įvykiais . Belieka pečiais gūštelėti.”… tikrai, kad belieka tik pečiais gūžčioti, kai katalikai Romuvos pripažinimo klausimu ir 21 amžiuje vėl pasielgė kaip gūdžiais inkvizicijos laikais. Tik, kad nebeturi galimybių “ne taip” tikinčių ant laužo sudeginti…

   • Kitas praeivis:

    Na pati ” Romuva ” kalta , kad apsileidžia ” juodaskverniams ” . Pasakytų garsiai , kad beveik 200 metų Jėzuitai valdė švietimą LDK teritorijoje ir tai iš dalies privedė prie valstybės išnykimo. Nes realiai negalėjo egzistuoti technologiškai atsilikusi valstybė be mokslo , kaip LDK , pažangesnių valstybių apsuptyje. Lotynų kalbos , filosofijos ir teologijos neužtenka ekonomikai ir karybai .
    Taip , kažkokią naudą davė Jėzuitai ( duomenų archyvavimas , vienuolynai – ekonominiai centrai ir tt ) , bet ilgoje perspektyvoje su religiniais marazmais dasidėjo prie atsilikimo ir tamsos . Pakalbėkite garsiai apie INDEX LIBRORUM PROHIBITORUM į kurį buvo įtraukta 1907 m. popiežiaus Pijus X kunigo J. Ambraziejaus 1906 m. išleista knyga ‘Trumpas Rymo katalikų katekizmas’. Tai – vienintelė į šį sąrašą įtraukta lietuviška knyga. Ji į sąrašą įtraukta už raginimą klausyti tik lietuvių vyskupų. Kitaip tariant už Lietuvybę .

    • Kęstutis:

     Galima taip ir Lietuvą apkaltinti, jog ji pati kalta, kad buvo Sovietų okupuota… Dabar apie “atsilikimą”. Nuo pat IVa. kasinėjant lietuvių kapus kur palaidoti kariai su ginkluote, nepastebėta jokio atsilikimo nuo tuometinės Europos valstybių. Lietuviai karyboje visada buvo nepranokstami pažangiečiai, o ta pagrindinė to meto “pramonės” šaka skatino ir kitą pažangą. Ne jėzuitų nuopelnas dėl raštijos, raštas būtų atėjęs ir kitais būdais. Jėzuitų “nuopelnus” vis bandė Tomas kaip nors “prakišti”, o Dainius vis atmušinėjo ir tik jums pasirodė, jog Dainius už tai, jog raštas ir civilizacinė pažanga yra blogis. Blogis yra krikščionybė su savo įvairiausiomis atmainomis. Jos atėjimas sutapo su Lietuvos valstybės nuopoliu ir matyt, kad ne šiaip sau. Nebuvo po šiai dienai ir nėra tokių užmanymų pas “božnycos” viršinykus – kaip išsaugoti lietuvybę Lietuvoje, visada buvo tikslas ir liko lyg šiol – sunaikinti, nes ne duok die vėl pagonys galvas pakels… ir pakėlė per Romuvą, vadinasi – “per galvą, per galvą…” pati kalta, kad pakėlė…. Vienas mažas pvz. – iki pat 1993 metų Vilnius ir Vilniaus apskritis buvo Lenkijos parapija, ir nors oficialiai dabar jau nebe, bet Vilniaus apskrities parapijose ir po šiai dienai dirba kunigai nemokantys Lietuvių kalbos… Ir Vatikanui gerai ir “Glušiui” gerai ir visoms “avelėms su avinais” bus gerai – na koks skirtumas kokia kalba garbinti “išrinktąją dievo tautą”…

     • Žemyna:

      Musėt lenkų kunigai galvoja, jog Dievas už juos mažiau geba, ar gal nuo senatvės jau nesiorientuoja, ir jau pats tokio dalyko, kaip kalbos, kurių pats kažkada specialiai SKIRTINGŲ mums prikūrė, nebesusivokia savo sukurtame Pasaulyje, tai nusprendė truputį pertvarkyti Jo ūkį, perimti vadovavimą…
      Na, o dėl rašto – rašmenų ženklai, raštas tarnavo žmonėms apsikeisti informacija. Vėliau pritaikytas tam, kas vertinga užfiksuoti, kad būtų išsaugota ateičiai. Jei ligi šiol nerasta tai, kuo naudotasi iki rašto, tai juk nereiškia, jog žmonija gyveno be tokios priemonės? Ar būtų įmanoma? Gal mes ne viską matome, kas YRA, arba ne taip šifruojame to, ką matome, paslaptį.

     • Rima is kaimo:

      Lenkija? Kas peiks Lenkiją? Savo valiutą išsaugojo, per Naujus Metus aplinkos primityviais saliutais neteršia, paukštelių negąsdina ir nemuša (antra diena kurie gyvi likę amo neatgauna blaškydamiesi tarp penkiaaukščių). Ir Dievas pas juos ir kiekvienas yra lygūs – kiekvienas Pan. Kažkodėl nesigirdi konkrečių neopagonių ekologinių kvietimų bei gamtą saugančių įstatymų projektų siūlymų, jų svarstymų tautoje. Atvirkščiai – per didžiausias sausras pražydusius ir aubrandinant sėklas betrokštančius išlikusius žiedus rauna ant durnų galvų krauna, medžius kerta – vartus tveria – tokiu būdu Rasas švenčia ant Altoniškio piliakalnio. Ar negražiau būtų tuos žiedus, bitutes ir paukštelius vandeniu pagirdyti? Ir tuoj pat naujas gaivinimo apeigas sukurti, o ne sustabarėjusias kartoti, tiesa, dargi rugelius kažkokiu stebuklu ant kalno išaugusius išrovę, apsimeta gamtos mylėtojais. Vietoj to, kad tuos kelis rugelius kaip simbolį pagerbę ir visiems rugeliams Lietuvos giesmę pagiedoję.

 7. Kitas praeivis:

  Nesuprantu ko čia gėdytis , jei buvo kraštas – balta dėmė Europoje. Atsiverskite bet kurį trumpos pasaulio istorijos vadovėlį išleistą Vakarų Europoje ir pasižiūrėkite į žemėlapius iki 15 am. Na Singapūras ir buvo žvejų kaimas , o Niujorko žemės kainavo keletas stiklinių karolių. Lietuvoje jokių gamtinių resursų apart laukinių bičių ir medienos. Titnagas , ir tas tik pietinėje Lietuvos teritorijoje. Primytiviausia lydiminė žemdirbystė iki 16 amž. Pima mūrinė pilis , Vilniaus žemutinė , tik apie 1326m. Pasižiūrėkite į Lietuvos mietų ir miestelių įkūrimo datas.Tos istorinės fantazijos ir susireikšminimas , turbūt ir didžiausias Lietuvybės priešas.
  Istorijoje ir gamtoje , taip jau yra , kad silpnesnis nukenčia nuo stipresnio. Kažką matyt blogai darė Lietuvos elitas , kad pusė Lietuvos su gėlėmis pasitiko sovietus. O žydai sugebėjo atkurti savo valstybę po kelių tūkstančių metų , Šveicarai išlikti budami centre Europos , Suomiai apsiginti.

 8. Žemyna:

  Bjauriausia, kad TOKIU „tikėjimo nešimo” atveju negali pasakyti, jog:
  kai prisi-in100gramm-ini iki Booko Faco, tada dar ne to pritwitterini.
  Polskos wiaros nešimas visgi ne tas atvejis buvo. O jo priežastis – ne koks nors pamišimas nuo meilės Dievo, kai pats nesuvoki, ką darai. Tai su genais paveldimas slaviškos kilmės niežulys, dėl kurio jų rankos ir kojos tik viena kryptimi juda, tik ją vieną „darbą” žino – žygiuoti į kaimynines žemes ir grobti, kiek rankos aprėpia… Ten įsitvirtinus – dar toliau žygiuoti, ir vis augti, plisti, tartum vėžys…

 9. Kitas praeivis:

  To Žemyna pastebėjimas dėl genetikos.

  Kažkaip pamiršote , kad dalis Rusijos elito , Lietuviškos kilmės , tad ir genai Lietuviški.
  Vytauto Didžiojo anūkai ir proanūkiai Maskvos carai, kurie apjungė rusiškas kunigaikštystes ir
  davė pradžią Rusijos imperijai. Na ir Gediminaičių linija per Algirdo palikuonis davė pradžią Rusijos elitui – visai eilei kunigaičių šeimų. Tad kaip dideli patriotai šaukia ” mes Vytauto palikuonys ” , tai belieka pečiais gūštelėti, kaip žinai , kad vienintelė oficiali Vytauto Didžiojo dukrą Sofia , nutekėjo į Maskvos kunigaikštystę.

  • Bartas:

   Ar išvada tokia, kad Maskovijos carų kirgizišką kraują išvalė lietuviškas?

   • Kitas praeivis:

    Kirgizijos teritorijoje , valstybių dariniai jau prie 200 m prieš Kristų. buvo.
    Yra čia daug ” ultrapatriotiškų ” kraujo ir genetikos specialistų , su jais ir konsultuokitės toliau šiuo klausimu . Tema buvo ” Jėzuitų misija Lietuvoje
    ” .

  • Žemyna:

   Na, taip, ir didysis kino ekranų „serdcejedas” gyrėsi iš Gediminaičių esąs…
   O jų dainininkė Edita Pjecha save iš Sapiegų kildina. Esą, kai bolševikai atėjo į PL, jie nusikirpę pavardės pradžią, o tada jų pavardė galiausiai tokią formą įgavo. Gal ir taip – tada ir dar po II-jo karo pavardės buvo masiškai klastojamos. O ir Vilniuje gyvena giminės su paskutiniu jų caru susigiminiavusių.
   Bet juk galiausiai ne vien kilminguosius reikėtų turėti galvoje, bet ir gensekus bei kitus visų lygių „sekus” – visoje matuškoje Rusioje nuo Baltijos iki Ramiojo!

   • Kitas praeivis:

    Aplamai tema ” Jėzuitų įtaka Lietuvoje” . Prie ko dainininkė , režisierius ir kažkokie “gensekai ” ? Yra kunigaikščių paveldimas titulas , kuris nieko bendro neturi su kažkieno fantazijomis.
    Savo laiku , Lietuvių kilmės asmenys didelę įtaką padarė Rusijos kaip imperijos susiformavimui ir vystimuisi. Rusijos tūksmentančiui skirtam paminklui 1862m iš 26 svarbiausių asmenų Rusijos valstybės kūrimui yra 3 Lietuvos kunigaikščiai : Gediminas , Algirdas ir Vytautas.
    Bet čia matau labiau ” fantazuotojų ” puslapis , nei labiau istorija ar paveldu besidominčių žmonių . Tad sėkmės toliau ” fantazuoti ” .

    • Žemyna:

     Taip, visų žmogaus veiklos sričių istorikai šioje svetainėje yra patys vertingiausi lankytojai. VISŲ. Bet ir ne tik jie. Nes vien istorikai siaurąja prasme bus tokie pat bejėgiai, kaip ir buvusių karalių bei kunigaikščių palikuoniai. Jie galės skęsti dūsaudami savo bei giminaičių prisiminimuose, dienoraščiuose, išlikusiuose dokumentuose, palikti juos kuriam nors archyvui, kažką parduoti kolekcininkams, kartais padūsauti ekranuose… Kad kažką esminio padarytų, reikia masės žmonių. Todėl ir rašau (peršokusi jau į šiuos laikus), jog jų poveikis tik tada galėjo būti reikšmingas, jei būtų plačiai palaikomas, turėtų pasekėjų mases.

     • Kitas praeivis:

      Belieka pečiais gūštelėti kaip bandai rasti loginį ryšį su tema ” Jėzuitų veikla Lietuvoje ” ir jūsų komentarų.

      • Kęstutis:

       Taip… “belieka tik pečiais gūštelėti” kai pačiam dar kylą noras bent kažkaip papriekaištauti Dainiui Razauskui rašinėjant pasisakymus ne į temą, kuris jėzuitų veiklą Lietuvoje tiksliai apibūdino ir pastatė į tinkamą istorinę vietą…

      • Levas:

       Nuoširdžiausia pagarba Dainiui.
       O “į temą” – kolegija/universitetas Vilniuje skubėtas kurti jėzuitų tik PROTESTANTŲ aktyvios veiklos Lietuvoje ( baimė prarasti …. ) pasekoje. Amžina kova už “naudingas” sielas…

 10. Tvankstas:

  Nuostabus D. Razausko pasakojimas.
  Niekur nesu matęs tokio vedančiojo : kūno kalba – baisi, kalbėjimo intarpai – baisūs, na ir tas žvilgsnis – kad tik nepažvelgti į D. Razauską. Siaubinga, jokio sugebėjimo žmogiškai bendrauti.
  Jau pirmą akimirką pritrenkė žemėlapis : kažkodėl Palazzo Vecchio Florencijoje kabantis Medičių užsakymu atliktas žemėlapis rodo Moldovą su Dobrudža ir dalimi Valachijos priklausant Lietuvai.
  Negi Varšuva, Minskas, Maskva ar Briuselis neleidžia tokio žemėlapio, tai jo neturi ir tuos laikus tyrinėjantis istorikas T. Baranauskas ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: