Šiauliečiai priešinasi siekiui greta istorinės atminties memorialo įkurdinti benamius (0)

Laikino apgyvendinimo tarnyba | Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.

Laikino apgyvendinimo tarnyba | Šiaulių miesto savivaldybės nuotr.

Viešojoje erdvėje išplatintas aktyvių šiauliečių prašymas atkreipti dėmesį į mieste susidariusią padėtį, kurioje jie ir jų atstovai išsakė savo nuomonę apie pastarojo meto įvykius mieste. Pasak pranešimo, jau artimiausiu metu savivaldybės taryba balsuos dėl siūlymo įkurdinti Šiaulių benamius beveik miesto centre esančioje Kauno gatvėje, kuri yra greta turistų lankomo Saulės miesto, autobusų ir geležinkelio stočių, šiuo keliu rajono moksleiviai kasdien keliauja į mokyklas. Tačiau tai dar ne viskas – asocialūs asmenys įsikurtų vos keli metrai nuo memorialo, menančio skausmingus mūsų istorijos įvykius.

Saugiausias variantas politikams nebetinka

„Prieš porą mėnesių Šiaulių miesto taryba priėmė sprendimą benamius įkurdinti atokiau nuo miesto centro esančiame nebenaudojamame UAB „Busturo“ gamybiniame pastate. Tuomet aiškinta, kad tai saugiausia ir geriausia vieta mieste – atokiau nuo centrinės dalies, aplink nėra ugdymo įstaigų, gyvenamųjų kvartalų. Be to, pabrėžta, kad saugumą čia užtikrins ir netoli būsimosios benamių apnakvindinimo įstaigos įsikūręs policijos komisariatas,“ – rašoma šiauliečių laiške žiniasklaidai.

Tačiau, pasak šiauliečių laiško autorių, nespėjus šio plano įgyvendinti, miesto administracija pateikė naują idėją – gruodžio 12 dieną vyksiančiame Tarybos posėdyje siūloma balsuoti, ar panaikinti anksčiau priimtą sprendimą dėl benamių įkūrimo UAB „Busturo“ gamybiniame pastate ir perkelti juos į kitą pastatą, esantį Kauno gatvėje.

„Šiaulių savivaldybės administracijos atstovų teiginiuose, kodėl siūlomas naujas pastatas, anksčiau buvę lozungai apie „Busturo“ patalpas kaip tinkamiausią ir saugiausią vietą mieste staiga pradingo, o kaip argumentas naujosioms patalpoms Kauno gatvėje pasitelkta matematika – pastato Kauno gatvėje įrengimas atseitų pigiau, o ir pirkti jo nereikėtų, nes šį turtą savivaldybei perduoda „Lietuvos geležinkeliai“, kurie iki šiol juo disponavo“, – teigiama pranešime.

Pasak į žiniasklaidą besikreipusių šiauliečių, pasklidus šiai žiniai sunerimo ne tik Kauno g. ir greta jos gyvenantys šiauliečiai, bet ir verslininkai, kurių įmonės – vos keli metrai nuo numatomų Nakvynės namų. Iš karto sureagavo ir šalia esančios mokyklos.

Į mokyklas – pro nakvynės namus

„Kai jau rodėsi savivaldybė rado gerą alternatyvą – šią įstaigą įkurti „Busturo“ teritorijoje, atokiau nuo miesto centro esančiose laisvose gamybinėse patalpose, staiga, nepasitarus su bendruomene, sugalvota „pataupyti“ ir rastas pigesnis variantas – benamių prieglaudą įkurti šalia užsieniečių gausiai lankomo Saulės miesto, autobusų stoties, į kurią atvyksta miesto svečiai, netoli geležinkelio stoties – Kauno gatvėje, esančioje šalia pagrindinio viaduko“, – žiniasklaidai pasakoja vienas Kauno gatvės gyventojų interesus ginančių šiauliečių Gediminas Dubonikas.

„Kauno gatvė – tai tiek privačių įmonių patalpos, tiek ir gyvenamųjų namų rajonas, esantis vos už keliolikos metrų nuo žadamų įkurti nakvynės namų. Šiame rajone yra ir ne vienas daugiabutis namas, o rajono vaikai eina į Ragainės progimnaziją ir Juliaus Janonio gimnaziją būtent viaduku. Taigi, jiems kas rytą teks susidurti su išeinančiais nakvynės namų gyventojais“, – padėtį atskleidė G. Dubonikas.

Sprendimas būtų nepagarba istorijai

Jis taip pat atkreipia dėmesį ir į dar vieną šios vietos aspektą – greta numatomų nakvynės namų Kauno gatvėje esantį memorialą tragiškiems tautos istorijos įvykiams atminti. „Vos už kelių metrų yra memorialas, prie kurio vyksta trėmimų atminties ir šių žmonių pagerbimo renginiai, atvyksta užsieniečiai, jį aplanko vietiniai ir iš kitų šalies miestų atvykę tremtiniai. Aš, pavyzdžiui, neįsivaizduoju, kas galėtų pritarti sprendimui įkurti šioje vietoje benamių nakvynės namus. Esu baigęs istorijos studijas, tad galiu pareikšti, jog tai išties nepaprastai sudėtingas mūsų istorijos laikotarpis, vienaip ar kitaip palietęs šimtus tūkstančių tautiečių. Įkurti tokią įstaigą šalia memorialo, mano nuomone, reikštų nepagarbą mūsų tautos istorinei atminčiai“ – sakė šiaulietis.

„Nesu prieš socialiai pažeidžiamų žmonių integraciją, visada palaikau pagalbos jiems iniciatyvas, tačiau šiauliečių rinkti atstovai, norėdami padėti vienai soc. grupei negali sukelti nesaugumo vietos gyventojams, einantiems į mokykla vaikams – juk mieste tikrai yra mažai apgyvendintų rajonų, kur nėra ugdymo įstaigų, dešimčių daugiabučių, verslo įmonių. Perkelkite ten visus tuos, kuriems reikia pastogės. Juk galima pastatyti ir didesnį, kelių aukštų pastatą, kad tilptų visi, kuriems reikia pagalbos. Tai kainuotų papildomų lėšų, bet ar verta taupyti miestiečių saugumo sąskaita?“, – retoriškai klausė jis.

„Galiausiai, esu įsitikinęs, kad negalima negerbti visų tų, kurių artimieji vienaip ar kitaip susidūrė su Stalino vykdytomis represijomis. Noras sutaupyti – nepasiteisinimas sprendžiant tokius jautrius klausimus. Kviečiu parodyti pagarbą mūsų visų istorijai ir neleisti įkurti nakvynės namų Kauno gatvėje“, – ragino G. Dubonikas.

Parašus renka visi: nuo mokytojų iki tremtinių

Pasak G. Duboniko, benamių įsikūrimo Kauno gatvėje klausimu vietos bendruomenė neįtikėtinai vieninga. „Vietiniai gyventojai iš karto sureagavo į padėtį – pradėti rinkti parašai elektroninėje peticijoje (https://bit.ly/2qQT93D), atsirado ne vienas pilietiškas aplinkinių gatvių gyventojas, pasisiūlęs juos rinkti popieriuje. Prie iniciatyvos aktyviai prisideda visi – pensininkai, moksleivių tėvai, mokytojai. Visi šie žmonės prieštarauja miesto administracijos iniciatyvai įkurti Kauno gatvėje tokią įstaigą,“ – teigia jis. – Situaciją žino ir miesto tremtiniai. Juos šokiravo toks ketinimas ir jie taip pat renka parašus, kad benamiai nebūtų apnakvindinami greta memorialo“.

„Ypatingai daug rajono bendruomenei padeda ir pilietiški vietos verslininkai. Įmonės „Pramuštgalvis“ vadovas Darius Balčiūnas savo laiką ir energiją negailėdamas skiria vietos gyventojų konsultacijoms, pats kabina plakatus, renka parašus bei vietos bendruomenę skatina dar glaudžiau suremti pečius, kad Šiaulių centras netaptų asocialių asmenų susibūrimo vieta“, – rašoma pranešime.

Pasak G. Duboniko, vietos gyventojai kreipėsi ir į „Lietuvos geležinkelius“, kuriems pastatai Kauno gatvėje vis dar priklauso. „Kreipėmės, kad pastatai nebūtų perduoti Šiaulių savivaldybei arba kad bent perdavimo sutartyje būtų įrašas, jog šiuose pastatuose nevyktų veikla, kuriai prieštarauja vietos bendruomenė. Tikimės, kad „Lietuvos geležinkeliai“ atkreips dėmesį į gyventojų požiūrį“, – sako jis.

„Miesto administracijai norėčiau palinkėti dažniau įsiklausyti į gyventojų nuomonę ir atsiklausti bendruomenių dėl jautriausių miestui klausimų. Tikiu, kad Šiaulių administracijoje yra gabių ir protingų žmonių, pats su kai kuriais jų bendravau ir tuo įsitikinau, todėl linkiu ieškoti sprendimų, kurie vienytų, o ne skaldytų miestą“, – pabrėžė G. Dubonikas.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: