Kaišiadoriškiai minės Lietuvos šaulių sąjungos 100-metį (0)

Šauliai ir vėliavos | Alkas.lt, V. Okulič Kazarino nuotr.

Šauliai ir vėliavos | Alkas.lt, V. Okulič Kazarino nuotr.

Lapkričio 28 d., ketvirtadienį, 17 val. Kaišiadorių muziejuje (Gedimino g. 118) bus paminėtas Lietuvos šaulių sąjungos 100-metis.

Vyks knygos „Dvasios aristokratai. Lietuvos šaulių sąjungos siekiai ir realybė 1919-1940 m.“ pristatymas. Minėjime dalyvaus knygos autorius istorikas dr. Mindaugas Nefas, veiks Kaišiadorių muziejaus parengta fotografijų paroda „Trakų (Kaišiadorių) šaulių V rinktinė“.

2019-ieji metai yra paskelbti Šaulių sąjungos metais.

Lietuvos šaulių sąjunga (LŠS) buvo įkurta 1919 m. birželio 27 d. Kaune. Jos tikslas buvo įtvirtinti šalies nepriklausomybę kovojant su okupantais: bolševikais, bermontininkais ir lenkais.

2019-11-28-Sauliai-page-001-726x1024

Rengėjų nuotr.

LŠS idėjiniai vadai buvo bajoras, dvarininkas, visuomenės ir kultūros veikėjas, rašytojas, knygnešys Vladas Putvinskis (1873-1929) ir žurnalistas, rašytojas, keliautojas, visuomenės veikėjas Matas Šalčius (1890-1940). Prie LŠS kūrimo prisidėjo žymūs Lietuvos visuomenės ir kultūros veikėjai: rašytojai Antanas Vienuolis-Žukauskas, Balys Sruoga, Juozas Tumas-Vaižgantas, Fausta Kirša, dailininkas Antanas Žmuidzinavičius, gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas ir daugelis kitų. LŠS veiklos pradžioje jos nariais buvo vien tik civiliai, kiek vėliau į veiklą įsiliejo kariai ir karininkai. Tai atspindi sąjungos paskirtį – civilių asmenų pagalba kariuomenei.

Prasidėjus Lietuvos atgimimui, 1989 m. birželio 1 d. Kaune vykusiame „Tremtinio“ klubo ir Demokratų partijos mitinge buvo oficialiai paskelbtas Šaulių sąjungos atkūrimas. 1989 m. rugsėjo 20 d. LŠS atkūrimo iniciatyvinės grupės nariai davė pirmą priesaiką Kelmėje, prie LŠS įkūrėjo ir ideologo Vlado Putvinskio kapo. Ši diena laikoma LŠS atkūrimo Lietuvoje data.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: