Filmas apie Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ (video) (1)

Filmas „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ | Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Filmas „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ | Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Lapkričio 19 d., 18 val., Kauno apskrities viešoji biblioteka (Radastų g. 2, I a. salė) kviečia į antrą „Kauno atminties ekranai“ filmą „Aš priglaudžiau prie žemės širdį“ apie dvi pirmąsias Kauno ponias – seseris Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites. Svečiuose – filmo režisierė Ramunė Kudzmanaitė ir Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros darbuotoja, istorikė, knygos „Seserys“ („Versus Aureus“, 2014) autorė Ingrida Jakubavičienė. Vakarą veda kino istorikas ir kritikas Gediminas Jankauskas.

Pirmieji filmo kadrai – visai ne Kaunas, o Jungtinių Valstijų Klivlandas, ieškant namo, kuriame gyveno iš Lietuvos emigravusi Sofija Smetonienė su šeima. Netrukus pasigirsta ir Jadvygos Tūbelienės balso įrašas, pasakojantis apie dienas Peterburge ir apie tai, kokių diplomatinių žygių prisireikė siekiant, kad kiti pripažintų Lietuvos laisvę.

„Prezidentė“ – taip pašaipiai buvo vadinama S. Smetonienė tų, su kuriais kartais susėsdavo prie kortų stalo Prezidento rūmuose. Valstybės vyrams vakarai kortuojant su Antano Smetonos žmona buvo nemenkas išbandymas: kas padarydavo gerą įspūdį jai, įgydavo ir prezidento palankumą. S. Smetonienė, žavi ir pavojinga moteris, buvo vyriausiasis ir nenukonkuruojamas prezidento patarėjas.

Sesės Chodakauskaitės | Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Sesės Chodakauskaitės | Kauno apskrities viešosios bibliotekos nuotr.

Jos sesuo Jadvyga Tūbelienė, pirmoji moteris diplomatė Lietuvos diplomatijos istorijoje ir pirmoji moteris dėstytoja Peterburgo universitete Rusijoje, su savo vyru ministru pirmininku Juozu Tūbeliu gyveno Žaliakalnio viloje Dainavos gatvėje ir buvo antra pora po Smetonų. Jadvyga turėjo gebėjimų paveikti, įtikinti žmones, o tai labai gelbėjo bendradarbiaujant su vokiečių, prancūzų, amerikiečių spauda ir skleidžiant žinią apie nepriklausomą Lietuvą, netgi leidžiantis į avantiūras, kaip atsitiko su hercogo Vilhelmo von Uracho (Wilhelmo von Uracho) sutikimu tapti Lietuvos karaliumi Mindaugu II.

Abi seserys tarpukario Lietuvai nuveikė labai daug. Savais metodais, su dideliu tikėjimu.

Užsienio reikalų ministerija (dab. VDU Lietuvių išeivijos institutas ir prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus) | A. Čiukšio nuotr.

Užsienio reikalų ministerija (dab. VDU Lietuvių išeivijos institutas ir prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus) | A. Čiukšio nuotr.

„Aš priglaudžiau prie žemės širdį“, 2018, dokumentinis, 80 min. Rež. R. Kudzmanaitė, vaidina Dovilė Gasiūnaitė, Gabija Jaraminaitė.

„Kauno atminties ekranus“ dalinai remia dalinai remia Lietuvos kultūros taryba, remia portalas ir dienraštis Kauno diena.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Getas:

    Norėčiau pamatyti šį filmą. Ačiū režisierei Ramunei.Kudzmanaitei. Prie progos paaiškinu dėl sulenkintos Chodakauskų pavardės. Žinome, kad lenkai prieš balsę garsą K verčia CH. Tada iš kur ši šaknis KAD, taigi Užnemunės dzūkai vadina klumpes “kadokais”, greičiausiai tai jotvingių žodis, o pas lenkus jų yra daug. Vadinasi, giminė prasidėjo iš žmogaus, kuris gamino klumpes ir kadokus. Yra juk pavardė Klumpa, Kodakas ir pan.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: