Tylūs prisiminimai apie profesoriaus Antano Tylos svajones (3)

Renginio vedėjai Jurga Žąsinaitė-Gedminienė ir Antanas Verbickas | rengėjų nuotr.

Renginio vedėjai Jurga Žąsinaitė-Gedminienė ir Antanas Verbickas | rengėjų nuotr.

Spalio 28 d. anykštėnas mokslininkas istorikas, publicistas, visuomenininkas prof. Antanas Tyla 90-ojo gimtadienio proga buvo prisimintas Vilniuje, Lietuvos istorijos institute, bei savo gimtuosiuose Anykščiuose. Jeigu sostinėje istorikai diskutavo daugiau apie jo istorinį palikimą, anykštėnai prisiminė profesorių kaip asmenybę – svetingą bičiulį, kūrybingą mokytoją, žmogų, be galo mylėjusį ir dirbusį dėl savo tėvynės, mylimo miesto, dėl savo šeimos.

Koplyčios- Pasaulio anykštėnų kūrybos centro salė buvo pilna A. Tylą pažinojusių žmonių. Renginį praturtino Vilniaus anykštėnai, pilnu autobusu atvažiavę į gimtus Anykščius, negailėję profesoriui šiltų žodžių. Susitikimo tema – tylūs prisiminimai apie prof. A. Tylos svajones, profesoriaus bičiulius ragino prisiminti, ką jis svajojo, bet visgi nespėjo įgyvendinti. Dr. Irma Randakevičienė parodė per ilgą laiką sukauptas, dabar jau istorinėmis tapusias nuotraukas, pristatė profesorių kaip aktyvų Vilniaus anykštėną. Šiltų žodžių buvo sulaukta ir iš kolegų istorikų – pasisakė Danutė Blažytė-Baužienė, Gintautas Zabiela, Tomas Baranauskas. Visi jie liudijo, jog profesorius buvo labai kūrybingas, mokėjo net komunistiniame režime išlaikyti savo autentiškumą bei objektyvumą, vertino kiekvieno žmogaus iniciatyvą ir pastangas,  buvo labai kruopštus ir atkaklus, ypač statant Lietuvos istorijos institutą, kurio direktoriumi buvo. Anykščių raj. meras Sigutis Obelevičius prisiminė, jog Lajų takas seniau buvęs tik svajone, sulaukė sėkmės iš dalies dėl didelės paramos iš profesoriaus. Kęstutis Tubis susirinkusiems priminė, jog medinė pilis ant Vorutos piliakalnio taip pat buvo A. Tylos vizijos Anykščiams dalis. Daugelis profesoriaus svajonių susiję su Anykščiais, nes tai buvo jo ypatingai mylimas miestas, pasak T. Baranausko, A. Tyla brangino viską, kas susiję su istorija ir Anykščiais.

Vakaro vedėjai – mokslininkė filologė, rašytoja, vertėja, Vilniaus anykštėnė Jurga Žąsinaitė-Gedminienė ir Anykščių A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus direktorius Antanas Verbickas buvo pasiruošę papasakoti daug įdomių dalykų apie profesorių, kuriuos sunku buvo sutalpinti į vieną vakarą… J. Žąsinaitė-Gedminienė skaitė A. Tylos eiles (taip, profesorius buvo ir poetas!), taip pat savo pačios eilėraštį apie mylimą mokytoją A. Tylą, kuriame jis simboliškai vaizduojamas kaip pilkas Lietuvos akmuo – paprastas, tikras, svarbus. Jurga dalinosi, jog „jei man reikėtų nupiešti profesorių Antaną Tylą, nupieščiau besišypsančias lūpas, supratingas akis ir didį kuklumą“.

Renginyje dalyvavo daug profesoriaus A. Tylos bičiulių ir bendradarbių | rengėjų nuotr.

Renginyje dalyvavo daug profesoriaus A. Tylos bičiulių ir bendradarbių | rengėjų nuotr.

Šiuo metu svajojame apie jo asmeninės bibliotekos, kurią  prieš mėnesį padovanojo A. Tylos sūnus Gediminas, paruošimą skaitytojams, jo kabineto įkūrimą – dalinosi Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos direktorius Romas Kutka. Iki pat Naujųjų metų bibliotekoje bus galima pamatyti dalį autografuotų, su palinkėjimais knygų, bet visą A. Tylos palikimą – virš 4000 leidinių, pasak T. Kontrimavičiaus, pristačiusio profesoriaus santykį su knyga, sutvarkyti užtruks nemažai laiko. A. Verbickas pasvajojo apie A. Tylos vardo įamžinimą – muziejus galėtų ir norėtų tapti premijos Anykščių rajono moksleiviams už istorijos pasiekimus, patriotiškumą, pilietinį nusiteikimą, mecenatu, taip pat svarstyta įsteigti ir A. Tylos kraštotyros premiją.

antanas-tyla-s-paskeviciaus-nuotr

Antanas Tyla (1929-2018) | S. Paškevičiaus nuotr.

Susibūrime buvo rodoma unikali filmuota medžiaga. Muziejininkai pristatė dalelę archyvinės medžiagos iš susitikimų su profesoriumi, taip pat buvo parodytas profesionalus Justino Lingio LRT televizijai kurtas filmas „Lietuvos mokslininkai. Istorikas Antanas Tyla“.

Trumpą „Tylių prisiminimų“ apžvalgą pabaigsiu kvietimu į kitus prof. A. Tylos 90-mečiui paminėti skirtus renginius. Anykščių L. ir S. Didžiulių viešosios bibliotekos Krašto dokumentų ir kraštotyros skyriuje iki pat gruodžio 31 d. veiks knygų paroda „Iš prof. A. Tylos asmeninės bibliotekos“. Taip pat kviečiame į profesoriaus mokinės J. Žąsinaitės- Gedminienės knygos „Memento Grodno: dingusi Lietuvos Gardino istorija“ pristatymą Anykščių bibliotekoje lapkričio 21 d. 17.15 val. Lietuvos Mokslų akademijoje prof A. Tyla bus prisimintas jo mirties dieną – lapkričio 23 d. Kviečiame dalyvauti!

Renginių ciklo rengėjai: Pasaulio anykštėnų bendrija, A. Baranausko ir A. Žukausko- Vienuolio memorialinis muziejus, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešoji biblioteka, Anykščių menų centras. Renginį parėmė – Anykščių rajono savivaldybė.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

3 komentarai

  1. pagarba:

    gražus ir didis buvo žmogus.

  2. Gediminas Martišius:

    Anykščių kraštas, užauginęs Lietuvai tiek daug šviesių žmonių, tikrai išskirtinis. Antanas Tyla buvo ir mano a. a. Tėvo, Vytauto Martišiaus, bičiulis, matyt, dar nuo studijų Vilniaus universitete laikų. Man irgi teko laimė su šiuo garbingu žmogumi pabendrauti – su juo susirašinėdavome feisbuke. Kartą užsiminiau, ar nebūtų laikas mūsų istorikams aktyviau priminti, kam istoriškai priklauso Karaliaučiaus kraštas (puikiai suvokiu, kad tikėtis kokių nors radikalesnių sakėpermainų dar labai anksti). A. Tyla atsakė, kad daryta žingsnių bent jau istoriniams vietovardžiams išsaugoti… Prisiminkim ir Just. Marcinkevičiaus mums paliktą įpareigojimą išsaugoti K. Donelaičio Tolminkiemį…

  3. Jolė:

    Prof. A. Tyla buvo ir liko nepaprasto darbštumo, kuklumo, išminties ir meilės Tėvynei pavyzdys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: