Pristatyta knyga „Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“ (0)

Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Spalio mėnesio 3 dieną, Istorinėje Lietuvos Respublikos prezidentūroje, Kaune, vyko labai reikšmingo mūsų istorijai leidinio „Adolfas Ramanauskas-Vanagas fotografijose“ sutiktuvių vakaronė. Jos įžanginėje dalyje susikaupę žiūrėjome Danguolės Bunikienės režisuotą kino juostą apie priešaušrio Lietuvą – „Nužudytas, bet nenugalėtas“. Joje buvo parodytos Adolfo Ramanausko-Vanago gyvenimo kelio vaizdų nuotrupos, prabilusios į mus jo brolio Albino bei dukros Auksutės prisiminimais bei istoriko dr. Arvydo Anušausko pateiktais Lietuvos partizanų vadą apibūdinančiais komentarais.

Leidinį, prisiminusi savo vaikystės išgyvenimus, pristatė jo sudarytoja, Adolfo Ramanausko-Vanago dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė. Tai jau devintoji šios autorės išleista knyga. Joje pateikiama 1949 m. Vasario 16-osios Deklaracijos signataro, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio Ginkluotųjų pajėgų vado generolo Adolfo Ramanausko  Vanago biografija vaizdinėmis unikaliomis istorinėmis nuotraukomis. A. Ramanauskaitė-Skokauskienė savo pristatymo kalboje pažymėjo, kad dalį šių nuotraukų surado grįžusi iš lagerio jo žmona ir bendražygė Birutė, turėjusi partizaninę Vandos slapyvardę. Dalis tų nuotraukų sovietinės okupacijos metais hermetizuotose talpose išgulėjo paslėptos žemėje, kitos buvo gautos iš Vanago buvusių studijų draugų, jo buvusių mokinių bei artimųjų.

 Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Knygos paskutinėje dalyje pateiktos nuotraukos iš Adolfo Ramanausko-Vanago paskutinės kelionės su tūkstančių žmonių palyda į amžinojo poilsio vietą – Antakalnio kapinių Lietuvos valstybės vadovų panteoną, atsisveikinimo su juo akimirkos.

Kalbėjęs Gediminas Budnikas, pažymėjęs knygos svarbą, prisiminė ir savo artimuosius, žuvusius nuo tų pačių sovietinių okupantų rankos, priminė dabartinius įvykius Ukrainoje, jos buvusio badmečio laikus.

Renginio dalyvis, atvykęs iš Kaune esančios A. Ramanausko-Vanago gatvės, siūlė ryškiau bei matomiau įamžinti partizanų vado generolo Adolfo Ramanausko-Vanago ir jo žmonos partizanės Birutės suėmimo vietą prie Kampo ir Kalniečių gatvės sankryžos, pažymėjęs, kad dabar esantis žymuo beveik nepastebimas.

 Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Malonu, kad šios knygos sutikimo šventėje dalyvavo Kauno „Aušros“ gimnazijos gimnazistų būrys su savo istorijos mokytoja metodininke Elena Vitkauskiene. Tačiau gaila, kad šiuo gražiu pavyzdžiu nepasekė nė viena kita miesto mokykla.

Ši nuotraukų knyga-albumas dar kartą liudydama mokytojo Adolfo Ramanausko kilnią auką, jo pasišventusią kovą dėl Lietuvos laisvės tarsi apibūdina ir visos Lietuvos vykusio partizaninio karo prieš sovietinį okupantą šventumą bei svarų, neįkainuojamą partizanų indėlį, artinant Lietuvos prisikėlimo aušrą, demaskuojant ir šiandieninės Maskvos skleidžiamą melą.

Ši knyga turėtų pasitarnauti daiginant mokyklinio jaunimo širdyse savo Tėvynės meilės – patriotizmo daigus.

 Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Devintosios knygos sutiktuvės | Z. Tamakausko nuotr.

Ši knyga – tai dar vienas partizanų vadą generolą Adolfą Ramanauską-Vanagą įamžinantis paminklas, sukurtas savo tėvelį mylinčios dukros širdimi ir rankomis. Dėkojame Jai už tai.

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Skaitiniai, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: