L. Kerosierius. Paminėkime Jono Noreikos-Generolo Vėtros gimtadienį (9)

Leonas Kerosierius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Leonas Kerosierius | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

2015 metais atsirado tokių, kurie teikė siūlymus pašalinti atminimo lentą nuo Lietuvos Mokslų Akademijos (LMA) Vrublevskių Bibliotekos pastato fasado, skirtą Lietuvos patriotui Jonui Noreikai-Generolui Vėtrai atminti.

2015 rugpjūčio 5 d. Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus taryba kreipėsi į atsakingas įstaigas ir aiškino, kad Jonas Noreika 1941 m. dalyvavo Birželio sukilime, 1943 m. kovą kartu su grupe žymių Lietuvos žmonių baudžiant už pasipriešinimą lietuvių SS legiono kūrimui nacių buvo suimtas ir uždarytas į Štuthofo koncentracijos stovyklą. 1945 m. sausio mėn buvo išvaduotas. Grįžęs į Lietuvą ėmėsi antisovietinės veiklos, dalyvavo Lietuvių Tautinės Tarybos veikloje. KGB agentė poetė Valerija Valsiūnienė prisidengusi slapyvardžiu „Oras“ išdavė Lietuvių Tautinės Tarybos vadovybę Vilniuje ir apie 40 žmonių buvo nuteisti, o Jonas Noreika-Generolas Vėtra ir Zigmas Šerkšnas-Laukaitis buvo sušaudyti 1947 vasarį.

Jau 4 metai, kai į areną išėję šimašiai, linkevičiai, kukliansky, zingeriai visakeriopai, nepateikdami teisinių argumentų, niekina J. Noreiką-Generolą Vėtrą, kovojsį prieš sovietų ir nacių tironus.

2019 liepos 27 d. prašvitus, pagal Vilniaus mero R. Šimašiaus nurodymu, buvo nuplėšta J. Noreikos-Generolo Vėtros atminimo lenta nuo LMA Vrublevskių Bibliotekos pastato fasado.

Apie pasikėsinimus į Lietuvos didžiavyrio garbę ir orumą buvo kalbama šių metų rugpjūčio 3 d. politinių kalinių, tremtinių, partizanų ir Laisvės kovotojų sąskrydyje Ariogaloje, rugpjūčio 7 d. mitinge prie Karaliaus Mindaugo paminklo buvo reikalaujama, kad iki rugpjūčio 23 d., iki Baltijos kelio 30-mečio minėjimo, būtų sugrąžinta J. Noreikos-Generolo Vėtros paminklinė lenta į savo vietą ant LMA Vrublevskių bibliotekos sienos.

Valdžiai neįvykdžius šių reikalavimų, rugpjūčio 23 d. po Baltijos kelio dalyvių susikabinimo rankomis 18 val. prie Bibliotekos sienos buvo pritvirtintas 60X80 cm laikinas J.Noreikos-Generolo Vėtros portretas, o rugsėjo 5 d. buvo pritvirtinta ir naujai architektų ir specialistų pagaminta visuomenininkų inicijuota paminklinė lenta.

Visuose minėtuose renginiuose dalyvavo daugybė žmonių, kurie pagerbė J. Noreikos-Generolo Vėtros tarnystę Lietuvai ir kvietė kovoti dėl šio didžiavyrio garbės ir orumo gynimo. Patriotai ir dabar budi prie bibliotekos, kad šimašininkų smogikai nepasikėsintų į paminklinę lentą.

Jonas Noreika-Generolas Vėtra su būsima žmona | Alkas.lt koliažas

Jonas Noreika-Generolas Vėtra su būsima žmona Antanina Karpavičiūte. Apie 1936 m. | Alkas.lt koliažas

Spalio 8 d. J. Noreikos-Generolo Vėtros gimimo diena. Tą dieną pagerbsime jo atminimą prie LMA Vrublevskių bibliotekos Vilniuje.

Spalio 8 d. 19 val. ateikime prie bibliotekos, padėkime gėlių, uždekime žvakutes, pasimelskime, nusilenkime, pabendraukime, aplankykime J. Noreikos simbolinį kapą Vilniaus Antakalnio kapinėse.

Ruoškimės 2020 metais valstybiniu mastu paminėti 110-ąsias J. Noreikos gimimo metines.

Autorius yra Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: