„Baltų šventadieniai“ papasakos apie gyvosios istorijos šventę ir tradicinių šokių stovyklą (video) (0)

Laidos stop kadras

Laidos stop kadras

Spalio 6 d., sekmadienį, 9 val. per Balticum TV rodomoje laidoje „Baltų šventadieniai“ šį kartą sužinosime apie šią vasarą Kartenoje vykusią gyvosios istorijos šventę „Kuršių genties vartus pravėrus“. Laida bus kartojama spalio 7 d., pirmadienį, 9 val., spalio 8 d., antradienį, 12.30 val. ir spalio 11 d., penktadienį, 14.25 val.

Kartenos piliakalnio papėdėje, vaizdingame Minijos slėnyje dvi dienas vykusioje šventėje laidos kūrėjai susitiko su juostų rišėju, medžio drožėju ir vienu iš šventės rengėjų, Salantų regioninio parko direkcijos direktoriumi Modestu Šečku, smagaus folkloro ansamblio „Šateike“ nariais, stipriuoliais, rungtyniavusiais virvės traukimo varžybose, žemaičiu multiinstrumentalistu, kompozitoriumi Sauliumi Petreikiu ir jo grupe, besikaunančiais kariūnais, rikiuojamais senovės baltų kovos brolijos „Vilkatlakai“ viršaičio Arūno Bugvilionio, ir daugybe gerai nusiteikusių žiūrovų.

Laidos stop kadras

Laidos stop kadras

Seniau šiose žemėse vyko nuožmios kovos ir, pasirodo, apie tai pasakojama išlikusioje legendoje. 25-oje serijos „Lietuvos valsčiai“ monografijoje „Kartena“ archeologas Julius Kanarskas rašo: „Viena legenda byloja, kad piliakalnį supylę su švedais ir rusais kariavę žemaičiai. Tų kovų metu atsiradęs ir Kartenos vardas. Esą kartą žemaičių pulti atskubėjo net dvi kariuomenės – švedų ir rusų. Nesutardami, kam priklauso pirmumo teisė pulti pilį, jie Minijos slėnyje susikovė tarpusavyje. Nuo pilies kuorų stebėdamas vingyje įsiplieskusį mūšį, žemaičių vadas sušukęs savo pavaldiniams: „Veizėkiet, karė tenaa“ („Žiūrėkite, karas tenai“). Nuo to laiko ši vietovė vadinama Kartena.“

Po savaitės Balticum TV parodys jau kitą „Baltų šventadieniai“ laidą apie Švenčionių rajone prie Pailgio ežero vykusią 16-ąją tarptautinėje tradicinių šokių vasaros stovyklą. Laida bus rodoma spalio 13 d.,,sekmadienį, 9 val., kartojama spalio 14 d., pirmadienį, 9 val., spalio 15 d., antradienį, 11.30 val. ir spalio 18 d., penktadienį, 14.45 val. per Balticum TV.

A. Černiausko nuotr.

A. Černiausko nuotr.

Šią stovyklą surengė Lietuvos etninės kultūros draugijos (LEKD) Tradicinių šokių klubas. Laidoje susitiksime su LEKD pirmininke, etnomuzikologe dr. Dalia Urbanavičiene, šokių mokytoju Daumantu Čepuliu ir stovyklautojais, kurie domisi lietuvių papročiais, mokydamiesi šokti senovinius lietuvių liaudies šokius. Nors didžioji lietuvių liaudies šokių dalis skirta pasilinksminimams, tačiau yra apeiginių ratelių ir šokių, siejamų su kalendorinėmis šventėmis, darbo ir vestuvių apeigomis.

Laidas parengė režisierė Nijolė Jačėnienė, filmavo ir montavo Jonas Tumasonis, tekstus skaitė Sigutis Jačėnas. Laidos rengėjai dėkoja už pagalbą renginių rengėjams ir dalyviams, Lietuvos nacionaliniam kultūros centrui, Lietuvos nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai, informaciniams partneriams dienraščiui „Vakarų ekspresas“ ir interneto portalui Alkas.lt. Laidas „Baltų šventadieniai“ kuria VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, jų kūrybą iš dalies apmoka Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: